Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 13-14/2012

Tulipanowiec dla afrykańskiej noblistki | 2

„Dobra energia dla wszystkich” – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne, 23. już obchody Dnia Ziemi. Wielki festyn stał się także okazją do uhonorowania prof. Wangari Maathai, noblistki która zasłynęła akcją sadzenia drzew i ochrony lasów na kontynencie afrykańskim.

Jak cię widzą, tak cię lubią | 3

Lesista, puszczańska okolica – znakomita rekomendacja na wakacje. Jagody, spacery, świeże powietrze, śpiew ptaków (i tylko te nieszczęsne kleszcze, o których na s. 10). Pracownicy nadleśnictwa też zadowoleni, bo las w zwartym kompleksie, a leśnictwa to sąsiadujące ze sobą oddziały. 

Infromacje | 4

Nowa siedziba DGLP – Znowu na swoim?; FSC-Polska – Zarząd przeprasza i zmienia się; Środki chemiczne na szkółkach – Walka o zakazane; Sesja PTL – Odnowienia po huraganie; Nadleśnictwo Staszów – Wystartowali dla Kasi; Ustawa o ochronie przyrody – Rząd popiera obywateli; Zul i nadleśnictwo – Nie samą pracą; Nadleśnictwo Nurzec – Wizyta duchownych prawosławnych.

Biomasa leśna – problem wieloaspektowy | 8

Energia odnawialna, w tym pochodząca z biomasy, nabrała w ostatnich latach szczególnego znaczenia, ze względu na kurczące się zasoby paliw kopalnych oraz wymuszone przez regulacje unijne osiąganie przez kraje członkowskie określonych pułapów udziału OZE w bilansie energetycznym. Temat energetycznego wykorzystania biomasy leśnej stał się bardzo istotny w obliczu deficytu drewna na polskim rynku. 

Choroba przyniesiona z lasu | 10

Kilkadziesiąt, a nawet setka kleszczy rocznie – to na leśnikach nie robi wrażenia. Ale to nie powód, by bagatelizować zagrożenie.

Ekoparadoksy | 12

Moda na ekologiczne życie znajduje odzwierciedlenie m.in. w skwapliwym otaczaniu się przedmiotami z drewna. Aby ten miły oku ekosztafaż mógł pojawić się w naszych domach, zły leśnik musi dokonać „rabunkowej eksploatacji lasu”, a potem posadzić krzaki na „leśnych grządkach”. Paradoks?

Tak samo a inaczej | 14

Certyfikacja – hasło, które ostatnimi czasy znów nabrało głośnego wydźwięku w kręgach leśnych, jednych cieszy, innych przyprawia o ból głowy. Sprawa budzi emocje z uwagi na to, że realizacja wielofunkcyjnego modelu leśnictwa nie dla wszystkich znaczy to samo.

Czy LP kroją gminy? | 17

Samorządowcy z regionu lubuskiego zarzucają Lasom Państwowym m.in. uszczuplanie podatku od nieruchomości. Regionalna administracja leśna tłumaczy te nieporozumienia mylną interpretacją prawa przez partnerów i wierzy w dobrą współpracę. Przedstawiamy oba stanowiska.

Instrukcje – pierwsze wrażenia | 20

Nowe instrukcje dają większą elastyczność. O faktycznej swobodzie zdecyduje jednak nastawienie kontroli, a przede wszystkim honorowanie prawa nadleśniczego do obrony swoich racji. Rozmowa z Ryszardem Płechą, nadleśniczym Nadleśnictwa Puławy.

Zatrudnianie w lasach – otwarte i konkurencyjne? | 22

Chciałbym poruszyć temat, który wg mnie wciąż w Lasach Państwowych nie jest rozwiązany, a kolejni dyrektorzy nic w sposób zdecydowany w tej sprawie nie zrobili. Chodzi o procedury zatrudniania pracowników. A właściwie ich brak.

Porządki w Kampinosie | 24

Po 20 latach funkcjonowania unijnych programów LIFE, polskie projekty przez nie finansowane są jednymi z najlepiej ocenianych przez Unię Europejską. Jeden z największych realizowany jest w Kampinoskim Parku Narodowym i dotyczy wykupu gruntów prywatnych na jego terenie. Jego założenia zaprezentowane zostały szerszej publiczności pod koniec maja.

Kosmiczna miłość | 26

Mówi się, że gdy ktoś lubi, to co robi, to nie przepracuje w swym życiu ani minuty. Czasem, choć rzadko, zdarza się, że ktoś ma to szczęście, że praca jest jednocześnie jego pasją. Takim szczę-ściarzem jest niewątpliwie mieszkaniec Półczna, Tomasz Hinc.

Włoskie orzechy z kirgiskiego lasu | 28

Lasy orzechowo-owocowe środkowej Azji są niepowtarzalnym zjawiskiem przyrodniczym w skali światowej. W Kirgistanie chronione w rezerwacie biosfery, mają także niebagatelne znaczenie gospodarcze.

Hyundai Galloper – „prawie” Pajero? | 30

Galloper, którego spotykamy na naszych drogach jest terenówką produkowaną na licencji znanego i cenionego Mitsubishi Pajero. Czy w tym wypadku „prawie” czyni istotną różnicę?

Lasy Hesji | 32

Położona w środkowych Niemczech Hesja ma powierzchnię (21 tys. km2) niemal taką, jak województwo podlaskie. Areał lasów (880 tys. ha) sytuuje land w połowie niemieckiej stawki, ale pod względem lesistości to już drugie miejsce w Republice Federalnej (41,7%, o 10% więcej niż wynosi lesistość dla całych Niemiec).

Zmiany, zmiany, zmiany... | 35

PUZP w założeniu miał za zadanie kształtowanie właściwych zbiorowych stosunków pracy w PGL Lasach Państwowych. I wbrew krążącym opiniom, to nie kwestie finansowe są w nim najistotniejsze.

Wielki, skromny człowiek | 36

Był jedną z najwybitniejszych postaci swoich czasów. Współzakładał Instytut Agronomiczny w Marymoncie, stworzył szkołę leśną w nadbużańskim Broku. W tym roku minie 130. rocznica jego śmierci.

Leśne szczepy Wąsowiczów | 38

Spadkobierczyni tego rodu, służącego lasom w Polsce południowej i wschodniej, odziedziczyła po Wąsowiczach geny i rodową legendę. Po Gottwaldach i Porębskich żywą więê rodzinną i praktyczną wiedzę leśną.

Odzyskany sztandar | 40

Zespół Szkół Leśnych w Białowieży posiada dwa poczty sztandarowe. Oprócz sztandaru swojej szkoły ma pod opieką sztandar Państwowej Średniej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach. Jaka była tego historia?

Rynek drzewny | 43

Sprzedaż drewna - Wyniki sprzedaży drewna w II półroczu 2012 r.; Gruntowne zmiany zasad sprzedaży drewna – Minister obiecał przebudowę systemu sprzedaży drewna.

Z zagranicy | 44

Unia Europejska – Porównanie wyników finansowych lasów państwowych w 2011 r.; Szkocja, Wielka Brytania - Boom w szkockim przemyśle drzewnym; Bawaria, Niemcy - BaySF przedsiębiorstwem przyjaznym rodzinie; Finlandia - Uspołecznienie planowania gospodarki populacją łosia; Dania - Eksperyment klimatyczny; Niemcy - Ochrona przyrody na terenach wojskowych.

English with Canadian Forest Service: Sustainable forest management (4) | 46

Forests constantly change in response to natural disturbances of two main types: non-biological, such as wildland fires, winds and floods, and biological, such as insect outbreaks and disease.