Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 12/2012

Poleciały wióry | 2

Trzecie Zawody Drwali Studentów Leśnictwa odbyły się na warszawskim Ursynowie i w lasach Nadleśnictwa Chojnów. Uczestnicy udowodnili, że studenckie zmagania, mogą być w pełni profesjonalne.

Kto bardziej kocha przyrodę | 3

Mój kuzyn opowiada anegdotę o pewnym cwaniaku, który za cenę dodatkowego znaczka pocztowego rozsyłał niezawodną receptę na odchudzanie. Nie był to przepis z rodzaju tych, które dyktują szczegółowe menu na kolejne dni i tygodnie wyrzeczeń. Do koperty, którą odbiorca uprzednio zaadresował własną ręką, trafiał pasek papieru streszczający dietę cud w dwóch słowach: jedz mniej.

Informacje | 4

„Leśny Rajd Rowerowy”– Zabawa, sport i edukacja; Benefis prof. Zbigniewa Laurówa – Już piaski nie wieją...; Festyn edukacyjny „Spotkanie z lasem” – Wszystko dla dzieci; Natura 2000 – Mamy już trzy plany; Lasy podkarpacia w bajce – Miś Gustaw i jego przygody;  Obelisk Tarchalskiego w Szczecinie – Wybitny leśnik uhonorowany.

I po aferze | 7

Od głośnego aresztowania kierownictwa RDLP w Białymstoku i postawienia zarzutów kierownictwu Lasów Państwowych minęły już cztery lata. W tym czasie trwało szeroko zakrojone śledztwo. 16 maja 2012 r. sprawa znalazła swój finał, szczęśliwy tak dla oskarżonych, jak i całych LP. Sąd Rejonowy oczyścił pięciu leśników z zarzutów

To była lekcja | 8

„Afera białostocka” pokazała m.in. to, że status i forma organizacyjna Lasów Państwowych powinny zostać doprecyzowane na drodze legislacyjnej. W przeciwnym razie dookreślaniem zajmą się prokuratura i sądy.

Białowieskie igraszki trwają | 9

Nie musieliśmy długo czekać, by działania resortu środowiska stały się potwierdzeniem prezentowanej w poprzednim numerze „Lasu Polskiego” opinii – ostatnie decyzje i pomysły dotyczące Puszczy Białowieskiej nie zostały gruntownie przemyślane.

Ekohipokryzja | 10

Obłudę, dwulicowość, nieszczerość, udawanie – nazywamy hipokryzją, a obłudnika, człowieka fałszywego, faryzeusza nazywamy hipokrytą. Ekohipokryzja to obłuda, nieuczciwość w sprawach szeroko rozumianej ochrony środowiska, problematyki ekologicznej, ochrony przyrody i krajobrazu. 

Jesteście chlubą ojczyzny | 11

Tym razem w podwarszawskim Sękocinie zainaugurowano obchody ogólnopolskich Dni Lasu.

Kontrakt ekologiczny | 12

Dyskusja nad społeczną inicjatywą zmiany zapisów ustawy o ochronie przyrody, wbrew poselskim zapowiedziom, toczy się niespiesznym trybem. Prezentujemy propozycję zmiany, nad którą pracują posłowie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Będą też słowa krytyki.

Więcej na badania | 13

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zleciła w ubiegłym roku realizację 69 tematów badawczych za prawie 30 mln zł.

Gdzie tkwi problem? | 14

Drzewiarze, jak umownie nazywa się przedsiębiorców przerabiających drewno, to bardzo niejednolita grupa. Są wśród nich rodzinne zakłady wyrosłe na podwórzach i giganci, którzy przerabiają rocznie po kilkaset tysięcy kubików. Ci najwięksi domagają się stabilnych dostaw.

Czy obowiązuje powszechna ochrona siedlisk? | 16

W dwóch tegorocznych numerach „Lasu Polskiego” (2 i 3) ukazały się artykuły nt. konieczności ochrony siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000. W tej istotnej sprawie otrzymaliśmy list, który przytaczamy poniżej, wraz z odpowiedzią autora.

Dwie dekady SPL | 17

Choć zrzesza tylko część firm, jest jedyną organizacją reprezentującą środowisko zakładów usług leśnych. W tym roku Stowarzyszenie Przed-siębiorców Leśnych świętuje jubileusz dwudziestolecia.

Arboretum Kórnickie | 18

Arboretum Kórnickie jest jednym z kilkunastu specjalistycznych obiektów w Polsce, których głównym celem jest prowadzenie kolekcji roślin drzewiastych pochodzących z różnych rejonów geograficznych w celach naukowych oraz dydaktycznych. 

Sęki a jakość drewna | 20

Występują u wszystkich gatunków drzew. Traktowane są najczęściej jako wada ograniczająca zastosowanie drewna w praktyce. Sęki, bo o nich mowa, mogą wszak być też czymś cenionym i pożądanym. Wszystko zależy jednak od zapotrzebowania.

Różne oblicza szkód | 22

Szkody leśne to temat poruszany dość często. Jednak przyczyny decydujące o ich wielkości bardzo często zależą od specyfiki danej jednostki. Inaczej jest na „rubieżach” kraju, a inaczej w jego „centrum”.

Łowcy leśnych skarbów | 24

Wiosna w pełni, sezon wzmożonej pracy leśników i aktywności obywateli na terenie lasów. Wśród odwiedzających lasy znajdziemy spacerowiczów, turystów, rowerzystów i tajemniczych, przemykających w półcieniu między drzewami, skazanych obecnie na banicję, poszukiwaczy.

Czwarty w Białowieży | 26

Wykształcony, świetnie zarządzający ludźmi, niepokorny – takim był Antoni Sym, czwarty dyrektor Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży. Jego postać przybliżamy w 150. rocznicę urodzin. 

Zrównoważona gospodarka leśna? | 27

W przededniu dwudziestej rocznicy Szczytu w Rio de Janeiro, stajemy przed pytaniem, co z założeń z roku 1992 udało się nam wykonać, a czego zrobić nie potrafiliśmy.

Z zagranicy | 28

Finlandia - Przyrost roczny przekroczył 100 mln m3; Niemcy - Lasy samorządowe domagają się pieniędzy z PROW; Niemcy - Pozyskanie drewna tartacznego i energetycznego w 2011 r.; AustriaWyniki Austriackich Lasów Związkowych w 2011 r.; Szwecja - Sytuacja w leśnictwie może być dramatyczna;

Rynek drzewny | 29

Inwestycje na rynku drzewnym - Firmy drzewne inwestują w rynek na Białorusi;  Sprzedaż drewna - Pierwszy i drugi etap zakończony.

Leśnicy dla Stolicy | 31

Po raz drugi leśnicy pracujący na terenie RDLP w Warszawie przeprowadzili akcję „Leśnicy dla Stolicy” – w tym roku, w związku z ogłoszonym przez Sejm Rokiem Korczaka, cykl imprez zorganizowany był pod hasłem „Lasy dzieciom”. 

Poradnik dla właścicieli lasów | wkładka

Pomiar drewna – Ile tych kubików?; Leśnik pierwszego kontaktu;
Pielęgnacja lasu – Warto zadbać; Sprzedaż drewna – Kiedy faktura VAT RR, kiedy umowa.