Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 13-14/2008

Informacje | 4

30 lat RDLP w Pile; IBL ma najlepsze laboratorium w Europie; Ministerstwo prezentuje leśne szkoły; Spotkać las w Gołuchowie; Powrót żeglarzy; Lubelski Mój Las rozstrzygnięty; Piknik Leśny; Majówka z naturą; Taranem w podpalaczy

Dni Lasu 2008 | 8

Zmienna, burzowa pogoda towarzyszyła tegorocznym centralnym obchodom Dni Lasu, jakie 20 czerwca miały miejsce w Spychowie. Nie przeszkodziła jednak dobrej zabawie towarzyszącej leśnikom i ich gościom.

Prywatni też muszą walczyć z kornikiem | 9

Rozpad Świerczyn w polskich górach to nie tylko kwestia Beskidów Śląskiego i Żywieckiego. Zjawisko ma szerszy charakter, a na drodze skutecznej z nim walki stoi rozdrobniona struktura własności lasów oraz trudności w egzekwowaniu standardów ochronnych od właścicieli lasów prywatnych.

Las zasłania butelkę | 10

Ośmielona faktem, że coraz więcej leśnych kobiet – żon leśników pisze na łamach Lasu Polskiego, postanowiłam i ja napisać. Bo rzeczywiście jest tak, że Las Polski jest rodzinnym pismem leśnych ludzi, bo czytamy wszyscy, całą rodziną Waszą-naszą gazetę. I właśnie dlatego piszę, mając nadzieję, że mój list przeczyta jak najwięcej leśnych ludzi.

Leśnik jak koala | 11

Kiedy zgodziłam się skomentować list Czytelniczki Lasu Polskiego, nawet do głowy mi nie przyszło, że to takie buty. Zgodziłam się z ciekawości, ale gdy zaczęłam czytać, aż zatrzęsłam się z oburzenia. Wbrew zapewnieniom Autorka wrzuciła wszystkich leśników do jednego worka, robiąc z nich patologiczne środowisko alkoholików.

Ambitne dywagacje nad Ustawą | 12

W ostatnim czasie pojawiały się na łamach Lasu Polskiego artykuły dotyczące zmian prawodawstwa i struktury PGL LP. Zaangażowanie ich autorów w sprawę jest godne podziwu. Propozycja redukcji liczby regionalnych dyrekcji w związku z zauważonym odstępstwem adresów leśnych od adresów podziału administracyjnego kraju z pewnością wymagała głębokich studiów nad organizacją przedsiębiorstw.

Lustro dla alkoholika | 13

Czy alkoholizm wśród leśników ma jakieś szczególne cechy i jak mu przeciwdziałać? O problemach poruszonych w liście Las zasłania butelkę (str. 10) rozmawiamy z Markiem Jaździkowskim, terapeutą uzależnień alkoholowych.

Leśne e-porady | 14

Wszyscy posługujemy się w pracy i w domu komputerami. Coraz powszechniejszy dostęp do szybkiego Internetu powoduje jednak coraz większe zmiany w sposobie posługiwania się komputerem.

Dekada Listy Dyskusyjnej Leśników | 16

W 1998 roku młody leśnik z Krakowa wymyślił Listę Dyskusyjną Leśników. Nieśmiałe wówczas próby skupienia leśnych internautów po 10 latach zaowocowały twórczym forum wymiany poglądów leśników z całej Polski.

Cis z Henrykowa Lubańskiego - najstarsze drzewo Polski | 17

Kwestia wieku osiąganego przez poszczególne gatunki drzew, a zwłaszcza rekordowe pod względem wielkości okazy, od dawna nurtowała ludzką wyobraźnię. Pierwotnie wiek drzewa łączono bezpośrednio z jego rozmiarami, uważając, że im większy i grubszy jest pień, tym drzewo musi być starsze.

Automatyczne prognozy pożarowe | 18

W tym roku na terenie Lasów Państwowych powstaną 53 nowe stacje prognoz meteorologicznych, w których pomiar będzie się odbywał automatycznie. Pozwoli to na prowadzenie skuteczniejszego monitoringu pożarowego w lasach całego kraju.

Z zagranicy | 19

Szwedzcy posłowie są za; Korzystny bilans Austriaków

Monopol - zły, dobry czy konieczny? | 20

Lata 90. i gloryfikacja zasad liberalnej gospodarki przyzwyczaiły nas do machinalnej krytyki praktyk i instytucji o charakterze monopolów. Takiej krytyce drzewiarze nieustannie poddają Lasy Państwowe. Czy ów naturalny monopolista rzeczywiście powinien zostać pozbawiony swojej pozycji?

Szkody łowieckie - szwankuje metoda czy wykonanie? | 23

Ocena rozmiaru szkód powodowanych przez zwierzynę płową to wymóg wynikający z Instrukcji ochrony lasu. Jednak analiza tego rodzaju danych, podawanych przez niektóre jednostki Lasów Państwowych, skłania do przypuszczeń, że nie są one miarodajne.

Sprzedać leśną edukację | 24

O leśnej edukacji z nadleśniczym Nadleśnictwa Krynki, Waldemarem Sieradzkim, rozmawia Ilona Czujkowska.

Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998 | 25

W letnie upały wiele osób poszukujących ochłody powinno sięgnąć po prezentowaną książkę. To już drugie jej wydanie i nie należy się temu dziwić, bo czytanie o mrozach i zmaganiu ludzi z najtrudniejszymi warunkami pogodowymi, jakie można spotkać na Ziemi, bardzo wciąga.

Razem na biegun (audiobook) | 25

Czy są jeszcze na świecie miejsca, które mają moc? Miejsca, które obdarzyć mogą człowieka swoją energią? Z których widać inne światy, inne sprawy, inny porządek rzeczy, w których człowiek odkrywa w sobie człowieka? Może są jeszcze takie miejsca na tym świecie, ale jak ich szukać?

Jak edukują w Pensylwanii | 26

Jako studenci V roku Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu chcieliśmy zobaczyć, jak wygląda leśnictwo poza Europą. Mieliśmy szczęście. Na staż trafiliśmy do Penn Nursery, szkółki leśnej stanu Pensylwania w USA.

Z zagranicy | 27

Edukacja objazdowa; Energia tylko z drewna; Szwecja kontratakuje

Brudnica mniszka i jej masowe pojawy | 28

Brudnica mniszka należy do najgroźniejszych szkodników leśnych, powodujących podczas masowych pojawów wielkie szkody w drzewostanach. Chociaż według prognoz występuje obecnie w fazie latencyjnej, może jednak stanowić realne zagrożenie dla naszych lasów.

Leśno-industrialne klimaty | 30

Jak gospodaruje się w miejscu, gdzie przemysł i las są na siebie skazane? Niebanalny krajobraz, będący tłem sesji fotograficznych, pracochłonne rekultywacje i walka z podpalaczami to codzienność leśniczego Jacka Chmury.

Klub Przyrodników | 32

Organizację należy uznać za jedną ze starszych w Polsce, ponieważ początek jej istnienia datuje się na rok 1983, chociaż oficjalnie stowarzyszenie zostało zarejestrowane dopiero w roku 1989.

Krzywizna | 34

Wśród siedmiu wad kształtu najpoważniejszą jest krzywizna. Praktycznie wszystkie normy i warunki techniczne – poza drewnem opałowym – zawierają restrykcyjne ograniczenia dotyczące maksymalnej dopuszczalnej wielkości krzywizny.

Zostawić za sobą ślad | 36

Życie szybko przemija. Składa się z obrazów utrwalonych jak na kliszy. Bywają różnej czułości klisze. Im czulsza, tym jakość doznań bardziej bogata, a życie pełniejsze. Ktoś może powiedzieć, że ból jest też wtedy bardziej dotkliwy. Zapewne. Ale ja wolę to od głupoty, zastoju, niewrażliwości i egoizmu.

Strzelcy na schwał | 36

Ponad 100 uczestników konkurowało w pięcioboju myśliwskim, który odbył się 6 czerwca na Strzelnicy Myśliwskiej im. Władysława Komorowskiego w Gutkowie.

Toruń wyłonił najlepszych pingpongistów | 36

Sto kilkadziesiąt meczy rozegrano w 3. Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora RDLP w Toruniu. Rywalizacja zgromadziła 28 zawodników reprezentujących 10 nadleśnictw.

Kia Picanto | 38

W swoim czasie dużym powodzeniem w Lasach cieszyły się poczciwe maluchy, które miały sporo zalet: jak wehikuł się zepsuł, można było go wziąć pod pachę i zanieść do domu, a naprawić na podwórku. Nie ma już takich prostych samochodów, ale dostępne auta mają sporo innych zalet.

Bóle krzyża | 39

Jak uniknąć bólów krzyża? - Całkowite uniknięcie dolegliwości, która jest plagą XXI w., jest prawdopodobnie niemożliwe, ale można zmniejszać ryzyko ich wystąpienia, dbając o nasz kręgosłup.

Świadczenie przedemerytalne | 39

Czy osoba bezrobotna, która nie może znaleźć pracy i straciła już prawo do zasiłku, może liczyć na jakieś świadczenie z ZUS? Tak, pod warunkiem że jest w odpowiednim wieku i ma odpowiednio długi staż pracy. Może wówczas starać się o świadczenie przedemerytalne.

Porady prawne | 40

Czy zawał serca w lesie jest wypadkiem przy pracy? Jestem leśniczym z prawie 30-letnim stażem leśnika. Obecnie przebywam na chorobowym. Kilka tygodni temu, podczas poprawiania szacunków brakarskich, miałem zawał. Byłem wtedy w lesie sam, po godzinach pracy, bo poprawki zgodnie z poleceniem inżyniera nadzoru musiały być gotowe na rano.

Rynek drzewny | 41

Lasy Państwowe przed Trybunał Konstytucyjny; Koniunktura spada; Propozycja zmian systemu sprzedaży drewna; Drewex na warszawskiej Giełdzie; Nowy dyrektor wykonawczy FSC; NEPCon otwiera nowe biuro w Azji

Ze strzelbą do szkoły | 42

W historii szkolnictwa leśnego Galicja zapisała się wspaniałymi osiągnięciami. Na przełomie XIX i XX wieku wyższe szkoły w Dublanach, we Lwowie oraz niższa szkoła lasowa w Bolechowie kształciły wysokiej klasy specjalistów, cenionych nie tylko w zaborze austriackim.

Zygmunt Wasiak | 44

27 kwietnia 2008 r. odszedł na wieczną służbę żegnany przez rodzinę, leśników, myśliwych i przyjaciół Zygmunt Wasiak, emerytowany leśniczy w Nadleśnictwie Turek.

Tadeusz Karbowy | 44

Memoria necessarium vitae bonum (Pamięć jest niezbędnym dobrem życia) Z głębokim żalem pożegnaliśmy na zawsze naszego Przyjaciela, Kolegę i cenionego leśnika, śp. Tadeusza Karbowego.

Kilka uwag odnośnie Napoleona | 44

Szanowni Czytelnicy! Dziękujemy za listy z uwagami do artykułu poświęconego dębowi Napoleon. Tekstem wydrukowanym w poprzednim numerze Lasu Polskiego rozpoczęliśmy cykl Najsłynniejsze drzewa Polski. Niestety, w tekście pojawiły się niezamierzone pomyłki. Otrzymaliśmy również kilka uwag o charakterze polemicznym.