Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 8/2012

A las nam rośnie | I-IV

Zielonym do góry!; Legalne pozyskanie drewna; Trafić do własnego lasu; Kostur do sadzenia; Jak poscalano trzecizny

Stop zaśmiecaniu lasów | 2

Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury (SPAK) od dawna współpracuje z Lasami Państwowymi, a współpraca ta nie jest przypadkowa. Leśnicy bowiem, jak mało kto, potrafią wykorzystywać satyrę, humor i żart do celów edukacyjnych.

Pora wracać z Kanossy | 3

Polska to lider przemysłu drzewnego – warto, by takie zdanie dotarło do szerszych kręgów, a na pewno do leśników. Powtórzymy więc jeszcze raz: w porównaniu z Unią Europejską w Polsce znaczenie sektora drzewnego w gospodarce narodowej jest wyraźnie większe.

Informacje | 4

Podatki Lasów Państwowych – To ile tego VAT-u?; Przedstawiciele SPL u dyrektora – Współpraca przede wszystkim; Wysłuchanie publiczne w Sejmie – Kto buczał, a kogo zwieziono; Departament Leśnictwa w MŚ – Likwidacja przez połączenie; ETS w sprawie siedlisk, fauny i flory – Polska skazana za wyłączenia.

Perspektywa czy jej brak? | 7

Studia leśne należą do jednych z piękniejszych. Sytuacja absolwentów nie jest już tak piękna, gdyż większość z nich nie może liczyć na zatrudnienie w wyuczonym zawodzie.

To był rekordowy rok w Lasach! | 10

Cena sprzedaży drewna w 2011 r., wyższa o przeszło 20% niż w roku 2010, poskutkowała znaczącym wzrostem wskaźników ekonomicznych w PGL LP.

Sprzedaż mieszkań przyspiesza | 10

Rozbudzone deklaracjami sprzed dwóch lat nadzieje na wykupienie lokum z LP musiały ostygnąć. Jednak w ostatnim czasie sprzedaż mieszkań przyspieszyła.

NIK o wycince drzew | 11

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w 30 gminach kontrolę, mającą na celu sprawdzenie, jak radzą sobie one z zarządzaniem środowiskiem. Pod uwagę wzięto też kwestię egzekucji opłat za nielegalną wycinkę drzew.

Płońsk się „zasiedział” | 12

Przeglądając w ostatnich miesiącach ogólnopolskie gazety, można było się natknąć na serię ogłoszeń, w których wymieniano Nadleśnictwo Płońsk. Informowały o nabyciu własności poprzez zasiedzenie nieruchomości leśnych w niebagatelnym rozmiarze – w sumie aż 2400 ha.

Lasy wielofunkcyjne, i z plantacjami | 14

Produkcja drewna, przez ostatnie kilkanaście lat nieśmiało ukrywana w wielofunkcyjnej gospodarce leśnej, ma swoich rzeczników i przy pomocy różnych głosów domaga się właściwego miejsca. Tej tematyce poświęcona była ostatnia edycja Zimowej Szkoły Leśnej przy IBL.

las pełen spał, czyli 40 lat minęło... | 17

Wielu leśników wspomina lata, gdy w powietrzu unosił się intensywny zapach żywicy, a wśród drzew krzątali się robotnicy pochłonięci tworzeniem spał, nacinaniem żłobków i zbieraniem wydzielającej się złotej substancji. Czynności takie, nazywane żywicowaniem, prowadzono w Polsce na skalę gospodarczą od lat przedwojennych aż do roku 1994.

Satelita szuka drzew zasiedlonych | 20

RDLP w Krakowie jako pierwsza w Polsce wykorzystała technologię teledetekcji satelitarnej do wykrycia i zinwentaryzowania drzewostanów świerkowych uszkodzonych przez kornika drukarza. Dzięki najnowszym zdobyczom techniki i ich wykorzystaniu przez leśników można sporo oszczędzić.

Konkursy – tylko dla nadleśniczych | 23

Wprowadzone w połowie 2008 r. konkursy na stanowiska kierownicze w Lasach Państwowych – na nadleśniczych i dyrektorów regionalnych – oceniano jako krok w dobrym kierunku. Obecny dyrektor generalny zmienił te zasady, póki co rezygnując z konkursów na stanowiska dyrektorskie.

Z SITLiD na półmetku | 24

Nawet tak szacowna organizacja, jaką jest SITLiD, musi nadążać za zmieniającymi się realiami panującymi w leśnictwie i sektorze przemysłu drzewnego. Inaczej może zapomnieć o zainteresowaniu ze strony młodych.

Zadbajmy o lasy w PROW | 25

Choć powstały w zeszłym roku Polski Związek Zrzeszeń Leśnych skupia niewielką reprezentację rzeszy właścicieli lasów, to już dziś okazuje się, że rola organizacji jest nie do przecenienia. PZZL w zdecydowany sposób zabrał głos w kontekście rządowego stanowiska w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014–20, jako jedyna organizacja reprezentująca niepaństwowy sektor leśny.

Wilgotność gleb bielicowych | 26

W Polsce, kraju sosny, gleby bielicowe i bielice mają istotny udział pośród gleb leśnych. Przy nierzadkim obecnie deficycie wody ważne, by pamiętać o możliwościach wpływu na proces bielicowania.

Z zagranicy | 28

Szwecja Wyniki Södry w 2011 roku; Szwecja Wyniki Sveaskogu w 2011 roku; Bawaria, Niemcy BaySF o bukowej kampanii Greenpeace; Finlandia Wyniki Metsähallitusa w 2011 roku.

Rynek drzewny | 29

Zasady sprzedaży drewna W drugiej połowie 2012 r. będą zmiany; Sprzedaż drewna w krajach ościennych Co kraj, to obyczaj.

Mistrzostwa w tenisie stołowym | 30

„Ja też uprawiam sport”Pod takim hasłem w sobotę 24 marca odby∏y się XIV Mistrzostwa Pracowników RDLP w Szczecinku w Tenisie Stołowym. W znakomicie przygotowanej hali sportowej w Miastku, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, rozegrano zawody w dwóch kategoriach: ogólnej oraz kadry kierowniczej. łącznie zgłoszonych zostało 39 zawodników, z których kilkoro niestety nie dotarło.