Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 6/2012

Dzień w biurze | 2

Siedziba Nadleśnictwa Kartuzy to nowy budynek, oddany latem 2009 roku. Prezentuje się pięknie, ale zazdroszcząc kartuskim leśnikom, trzeba wiedzieć, że przez 32 lata gnieździli się w ciasnym, prowizorycznym baraku, który miał pełnić rolę tymczasowego lokum.

Przyroda zamknięta w katastrze | 3

W tym roku będziemy obchodzili 50-lecie uchwalenia pierwszej ustawy o rolniczych emeryturach. Przypominała obecną dziś odwróconą hipotekę – w zamian za oddanie ziemi, państwo wypłacało styranemu i zniedołężniałemu rolnikowi emeryturę.

Informacje | 4

Kierownictwo DGLP – Wymiana zastępców; PROW Działanie 226 – Co czwarte nadleśnictwo chętne; Gatunki inwazyjne – Ankieta Komisji Europejskiej; Złoty Inżynier 2011 – Wyróżnienie dla nadleśniczego z Gidli; Podatki Lasów Państwowych – Przede wszystkim VAT; Puszcza Białowieska  – Albo park, albo park.

W (nie)zrównoważonej gospodarce? | 7

Korzystne trendy w rozwoju przyrodniczym lasów, ale też zapas 94 mln m3 w przeszłorębnych drzewostanach LP, który bulwersuje odbiorców drewna. Oddzielne rozliczanie wykonania etatu użytkowania rębnego i przedrębnego, NTG zdominowane przez ekologów, brak akceptacji dla spalania pełnowartościowego drewna – to niektóre wnioski z poznańskiej konferencji „Zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi”.

Skazani na kompromis | 10

Działania człowieka rodzą wiele negatywnych skutków dla lasów w sąsiedztwie miasta. Naszym celem jest ograniczanie tych skutków oraz budowanie wokół lasu konsensusu społecznego – mówi Robert Płaski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kielce.

Reforma – tak, ale również od góry | 12

Obecne możliwości techniczne i poziom wiedzy skłaniają do tego, by wiele schematów w Lasach Państwowych gruntownie odmienić. Decyzję o liczbie leśnictw należy raczej pozostawić nadleśniczemu, a na poziomie generalnym skupić się na rozwiązaniach systemowych, obejmujących wszystkie szczeble organizacyjne.

Uregulować, a chętny się znajdzie | 14

Działki leśne byłego PFZ – w części trafiły do nadleśnictw, część zawisła w legislacyjnej próżni, nieprzejęta przez Lasy Państwowe. W jaki sposób rozwiązać ten problem?

PTL opracuje strategię dla leśnictwa | 17

Strategia ma być opracowaniem nt. leśnictwa, ale przygotowanym dla instytucji i osób z otoczenia leśnictwa. Robocza wersja ma być zaprezentowana w sierpniu.

Wycinka jak kumulacja | 18

Nielegalna wycinka drzew na terenie własnej nieruchomości może jej właściciela kosztować naprawdę wielkie pieniądze – mowa tu bowiem o kwotach sięgających milionów złotych. Może, ale nie musi. Właśnie ze względu na kwoty, których nie sposób wyegzekwować.

Gatunki obce i inwazyjne | 20

Mamy złe doświadczenia z czeremchą amerykańską, która okazała się niewiarygodnie wprost ekspansywnym gatunkiem. Czy podobnych problemów możemy się spodziewać po buku w środkowej Polsce i dębie czerwonym? Rozmowa z dr Wojciechem Solarzem z Instytutu Ochrony Przyrody w Krakowie.

O zagładzie i odrodzeniu lasów | 22

W działalności edukacyjnej leśnicy unikają podkreślania produkcyjnej funkcji lasu. Nie pokazują także tych terenów, na które las wrócił dzięki ich wysiłkowi, a przez to przedstawiany społeczeństwu obraz gospodarki leśnej nie jest pełny. Miejscem, gdzie warto zacząć to zmieniać są okolice Kazunia.

Byłoby jak w Szkocji... | 24

W wielkich lasach w okolicach Rud Raciborskich 20 lat temu miał miejsce największy pożar lasów w powojennych dziejach Europy. Trwał kilka tygodni i pochłonął prawie 10 tys. ha lasów. Leśnicy oczywiście brali udział w akcji gaśniczej, ale ich najważniejsza rola zaczęła się w momencie, kiedy pożarzysko ostygło.

Mały człowiek, wielki problem | 27

Od lutego w siedzibie Nadleśnictwa Celestynów działa pokój, w którym pracownicy mogą wykonywać codzienne obowiązki, jednocześnie opiekując się swoimi dziećmi. Po co powstał? Czy to się może komuś opłacać?

Czy pomogą fosforyny? | 28

Zjawisko zamierania jesionu to nowa choroba powodująca masową śmiertelność drzew, a w leśnictwie doprowadziła do zaniechania hodowli tego gatunku. IBL zapoczątkował doświadczenie, które pomoże określić, czy uodpornianie fosforynami jest w stanie wspomóc kondycję jesionów.

Marek Keller nie żyje... | 30

Taki krótki lapidarny sms zaskoczył mnie późnym wieczorem 13 stycznia. Zaskoczył mnie, całą moją rodzinę, setki moich przyjaciół i znajomych... Chwilę potem rozdzwoniły się telefony – równie krótkie zdawkowe, wymawiane przez łzy i ból słowa: „Marek nie żyje...”. Nie byłem w stanie wydobyć z siebie nic oprócz płaczu.

Z zagranicy | 32

Niemcy – Poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw niepaństwowych; Niemcy – Głos zrzeszeń leśnych w sprawie PROW 2014–20; Szwecja – Reorganizacja Sveaskogu; Saksonia, Niemcy – Popyt przewyższa podaż.

Rynek drzewny | 33

Zasady sprzedaży drewna – Szybkie zmiany; Submisja w Krośnie – Najbardziej ceniony jawor; Cła eksportowe w Rosji – WTO wymusza obniżki.

Pomóżmy leśnikowi | 34

– Bez wsparcia rodziny oraz przyjaciół pogodzenie równoczesnej opieki nad obłożnie chorym mężem i małym dzieckiem byłoby niewykonalne – mówi Irena Jankowiak. W jej imieniu Fundacja Pomoc Leśnikom w Krośnie apeluje o przekazywanie 1% podatku na leczenie i rehabilitację byłego podleśniczego z Nadleśnictwa Jarocin.