Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 5/2012

O czym mówią różne rankingi | 3

Do wyróżnień i nagród, jakie spływają na Lasy Państwowe za zajmowanie czołowych pozycji w krajowym i środkowoeuropejskim biznesie, w ostatnim czasie dołączyło kolejne. Oto „Gazeta Wyborcza”, przy pomocy serwisu 123people.com, ustaliła, że Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych jest na szóstym miejscu spośród instytucji, których komputery wyszukują w sieci informacje o konkretnych osobach.

Informacje | 4

Dyrektor generalny LP – Znany, ale niespodziewany, Lasy w PROW 2014–20 – Resort rolnictwa niechętny, Leśnicy kombatanci – Spotkanie z ministrem, Prace nad rozporządzeniem o „kilometrówce” – We współpracy z leśnikami, Szwajcarskie żubry dotarły w Bieszczady – Uroa, Tjlli i Urkan

„Skarb” Państwa | 7

Skarb Państwa, czyli my wszyscy, jesteśmy właścicielami ok. kilkunastu tysięcy hektarów lasów, na które nie ma chętnego. Wojewodowie próbują nimi uszczęśliwić Lasy Państwowe, Lasy się bronią i stawiają twarde warunki.

W Senacie o Lasach | 10

Lasy Państwowe zapłacą CIT od zysku z gospodarki leśnej – to wydaje się nieodwołalne. Nowy dyrektor generalny nie uważa, że CIT to zagrożenie dla sytuacji PGL LP

Jaki CIT za granicą? | 14

Dziś podatki bezpośrednie, CIT i podatek leśny, to ok. 2% przychodów, jakie osiągają Lasy Państwowe. Ile wynoszą podobne zobowiązania w innych krajach europejskich?

Senatorowie o CIT | 15

Informacja o opodatkowaniu CIT-em zysków z gospodarki leśnej, osiąganych przez Lasy Państwowe, została upubliczniona w Senacie. O opinię na ten temat poprosiliśmy więc dwóch senatorów

Subwencje ekologiczne | 16

Przedstawiciele samorządów skupionych w Związku Gmin Wiejskich RP zamierzają wystąpić z inicjatywą ustawodawczą w sprawie ustanowienia subwencji ekologicznych dla gmin. Subwencje te miałyby rekompensować skutki utrudnionego rozwoju gospodarczego z powodu występujących na terenach gmin obszarów chronionych, w tym także leśnych.

PEFC – Konsultacje w sprawie zmian | 17

Rozpoczyna się rewizja polskich standardów PEFC. Rada PEFC Polska zaprasza do konsultacji.

Test geodezyjnych odbiorników nawigacyjnych | 18

Stosowane w geodezji precyzyjne urządzenia nawigacyjne, wykorzystujące moduł korekcji różnicowej DGPS, w warunkach leśnych nie pracują tak idealnie, jakbyśmy tego oczekiwali.

Dlaczego biomasa? | 22

W ostatnich latach wyraźnie wzrasta zainteresowanie tematyką biomasy w kontekście lasów. Wynika to przede wszystkim z dwóch kwestii. Po pierwsze, jest to konieczność zwiększenia udziału energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych, a po drugie to kwestia akumulacji dwutlenku węgla przez lasy.

Współpraca wykonawcy planów urządzenia lasu z jednostkami Lasów Państwowych | 25

Współpraca wykonawcy planów urządzenia lasu z jednostkami Lasów Państwowych Właściwe uwzględnienie w planie urządzenia lasu celów gospodarki leśnej oraz sposobów ich wykonania wymaga ścisłej współpracy wykonawców planu z zarządzającym lasami. Plan jest bowiem dokumentem wieloaspektowym i złożonym, a jego realizacja wpływa na stan środowiska przyrodniczego oraz powoduje wieloletnie skutki zarówno dla funkcjonowania obszarów leśnych, jak i otoczenia leśnictwa, w tym w szczególności dla przemysłu drzewnego.

Kia Sportage I | 28

Zawitała do naszych lasów w latach 1998–2001. Użytkownicy podzielili się na jej zwolenników i przeciwników. Jaka jest naprawdę? I czy można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie?

Pustkowie pełne życia | 30

W codziennym trudzie i sukcesach tych leśników wielka rola przypadła matkom i żonom. To dzięki ich benedyktyńskiej pracy i ciepłu, gajówki i leśniczówki stały się domowymi ogniskami kolejnych pokoleń leśnych, zawsze otwarte i gościnne przybyszom, przyjazne dzikim zwierzętom.

Z zagranicy | 32

Finlandia Coraz grubsze drzewa w lasach; Niemcy Plantacyjne uprawy roślin drzewiastych; Meklemburgia-Pomorze Przednie, Niemcy Certyfikowany pedagog leśny w każdym nadleśnictwie; Nadrenia-Palatynat, Niemcy Pakt solidarnościowy na rzecz elektrowni wiatrowych w lasach.

Rynek drzewny | 33

Przemysł meblowy Eksport utrzymuje na rynku; Eksport i import surowca 2011 Rekordowy import; Inwestycje IKEA zainwestuje w Stalowej Woli; Rynek światowy Przychód osiągnie 1,2 bln USD.

English with Canadian Forest Service: Forests in Canada (3) | 34

Canada’s forest products range from raw logs, timber and pulp and paper to a growing suite of bioproducts and other emerging high-value, forest-derived goods and services in demand by both domestic and international markets.

Między lasem a tartakiem | 35

Widok ogromnych ciężarówek wyjeżdżających z lasu, załadowanych po wierzchołki kłonic dłużycami czy też stertą papierówki zawsze budził we mnie respekt i szacunek. Dojechać cało i bezpiecznie z czymś takim, nie zawsze po sprzyjającym gruncie, to naprawdę wyższa szkoła jazdy.