Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 2/2012

Co na to Miłosz, Sienkiewicz i Szafer? | 2

  Martwe drewno w lasach to temat modny i potrzebny. Ale tylko w Puszczy Białowieskiej jego przyrodniczą rangę przerosła polityka. Ale nieoddzisiaj wiadomo, że to las wyjątkowy.

Od redakcji | 3

Natura jest za darmo Poseł Jan Szyszko podczas czwartego posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska (czyt. s. 26) zadał pytanie: z czego wynikają i jakie są koszty funkcjonowania sieci Natura2000? Ważne, bo dziś pytają o to wszyscy.

Informacje | 4

Nowa ustawa śmieciowa – Czyściej w lasach; Leśna edukacja w Nadleśnictwie Bolesławiec – zróżnicowana oferta; Stowarzyszenie Santa w obronie puszczy – Z rosomakiem w godle; Nagrody „Przeglądu Leśniczego” – Leśni roku; Stop zaśmiecaniu lasów – Śmiechem w śmieciarzy

Rekordowo „odchudzone” ZHL | 7

Odejście od gospodarczego typu drzewostanu na rzecz typu drzewostanu, modyfikacje działań hodowlanych w chronionych siedliskach przyrodniczych w obszarach Natura 2000, zwiększenie powierzchni gniazd w cięciach rębnych, rezygnacjaz obligatoryjnych skład.w gatunkowych odnowień, nowe kryteria klasyfikacyjne oceny udatności upraw – tonajważniejsze zmiany w ZHL.

Wygodne nie znaczy dobre | 10

Jestem daleki od hasła – cała władza w ręce nadleśniczych! Ale kompetencji szefów nadleśnictw, tej podstawowej jednostki w strukturze LP, niezwykle ważnej, bo na jej terenie rośnie las, nie można zbytnio ograniczać – mówi Krzysztof Schwartz,  nadleśniczy Nadleśnictwa Jarocin.

Chronione (?) siedliska | 12

Stanowisko, że wszystkie siedliska wymienione w unijnej dyrektywie siedliskowej powinny podlegać ochronie, to oczekiwaniena wyrost. Odpowiedź Komisji Europejskiej, jaką uzyskał autor, potwierdza tę opinię.

Pomoc przy katastrofach | 14

23 stycznia ruszy nabór wniosków w ramach Działania Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej (...). To najlepiej wykorzystywanyleśny mechanizm PROW. Co udało się osiągnąć dzięki niemu do tej pory i czego można oczekiwać w przyszłości?

Strategia do dyskusji | 16

W końcu października ubiegłego roku resort środowiska otrzymał projekt „Strategii ochrony i gospodarowania populacją łosia w Polsce”. Prezenujemy najważniejsze założenia dokumentu,
który ma dać podstawy do dalszych decyzji o przywróceniu okresu polowań lub objęcia łosia ochroną.

Dalej bez strategii | 18

Miało być lepiej, a wyszło jak zawsze – nadal brakuje wiedzy, która mogłaby się przyczynić do wznowienia polowań na łosie oraz prowadzenia zrównoważonej gospodarki łowieckiej tym gatunkiem w Polsce. Tak w jednym zdaniu można podsumować opracowaną przez tzw. zespół białostocki „Strategię ochrony i gospodarki łowieckiej populacją łosia w Polsce”.

Edukacja w poważaniu | 20

Już po raz szesnasty Rogów gościł edukatorów z terenu całej Polski. Tym razem tematyka spotkania dotyczyła zakończonego właśnie Międzynarodowego Roku Lasów i roli zrównoważonego
użytkowania lasów przez ludzi.

Orienteering z LP | 22

Las udostępniać można w różnoraki sposób – przygotowując drogi, ścieżki turystyczne, szlaki konne, etc. Można jednak przygotować też coś, co służyć będzie różnym grupom odbiorców, a na dodatek nie będzie wymagać zbyt dużego nakładu sił i środków.

Kolejne stawki kilometrówki | 23

W poprzednim numerze napisaliśmy o losach nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury,
które zawiera stawki zwrotu kosztów za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych.
W międzyczasie jednak dostępna stała się kolejna wersja tego dokumentu.

Lasy w 3/5 polskich gospodarstw | 24

Ukazała się kolejna część wyników Powszechnego Spisu Rolnego (PSR), która informuje o sposobie użytkowania gruntów w gospodarstwach rolnych. Dane gromadzone w 2010 r. pokazują, że trzy na pięć polskich gospodarstw rolnych posiada lasy.

Z sejmowej komisji | 26

Posiedzenie komisji sejmowej, podczas którego zaprezentowano „Informację o stanie lasów oraz o realizacji KPZL w 2010 r.” nie zapowiada raczej nic szczególnego. Jak zwykle dowiadujemy się, że Lasy Państwowe dobrze gospodarowały majątkiem, trwa impas w kwestii lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, a zwiększanie lesistości nie postępuje już w tak imponującym tempie, jak 10–15 lat temu.

Jaskólec – łowca pająków | 28

W przyrodzie zadziwiające zwroty akcji nie należą do rzadkości. Dotyczy to także pająków, które w naszym kraju wśród owadów mają nielicznych wrogów. Do grupy tej dołączył groźny przybysz z południa – jaskólec pajęcznik (Sceliphron destillatorium), znany także jako gliniarz naścienny.

Arboretum w Sycowie | 29

Prezentowane przez nas dotychczas arboreta leśne były obiektami małymi i średnimi o powierzchni od kilku do czterdziestu kilku hektarów. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić znacznie większy park – jest nim arboretum w Sycowie im. Prof. Stefana Białoboka o powierzchni aż 150 ha. Wybierając się w to miejsce trzeba więc zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin na zwiedzanie i przygotować się na dłuższy spacer.

Państwowa Szkoła dla Leśniczych w Białowieży | 30

10 września 2011 r. Technikum Leśne w Białowieży obchodziło jubileusz 60–lecia powstania. Jednak faktycznie historia szkolnictwa leśnego w Białowieży sięga roku 1929, kiedy to – otwarto Państwową Szkołę dla Leśniczych.

Z zagranicy | 32

Łotwa Nagroda dla Łotewskich Lasów Państwowych; Austria Społeczeństwo obawia się zmian klimatycznych; Bawaria, Niemcy Pakt na rzecz lasów samorządowych; Stany Zjednoczone Nielegalne uprawy konopi w lasach federalnych.

Rynek drzewny | 33

Sprzedaży drewna w LP – 99,8% sprzedane; Rynek drewna tartacznego – 30 największych tartaków.

V Bieszczadzki Bieg Szlakiem Kolejki Leśnej – Z Kijem do Niedźwiedzia po leśnemu | 35

Na skróconych dystansach rozegrano zaległy V Bieszczadzki Bieg Narciarski Szlakiem Kolejki Leśnej pod hasłem „Z Kijem do Niedźwiedzia”, tradycyjnie odbywający się pod patronatem honorowym Dyrektora RDLP w Krośnie.