Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 15-16/2008

Informacje | 4

CBA wchodzi do Lasów; 5 lat na odnowienie zrębu; Ruszyły konkursy CKPŚ; Natura 2000 – przyspieszenie; 115 odznaczonych w Lutowiskach; Satelita na... mniszkę!; Jak w filmie; Hanka i Nadia na wolności; Mamy żółwia w Augustowie!; Kolejna żubrza zagroda; Gdańsk i Wejherowo na festiwalu nauki; Lasom przyjazny w Koninie; Zjazd w Mojej Woli; Na pomoc ginącym lasom; Timber emocje

Po szkodzie | 11

W poprzednim numerze opisaliśmy przypadek Macieja Krzywdzińskiego, który ujął sprawców podpalenia lasu (Taranem w podpalaczy). Uszkodził jednak przy tym swój samochód i auto, którym uciekali sprawcy przestępstwa, celowo uderzając w uciekającego Volkswagena Golfa. Jak pisaliśmy, Maciej Krzywdziński został ukarany mandatem i z własnej kieszeni będzie musiał pokryć spowodowane w wyniku kolizji szkody.

Pierwszy taki protest w Rzeczpospolitej | 12

16 lipca przed Kancelarią Premiera odbyła się demonstracja, kierowana przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego.

Kongres Leśników Kombatantów | 14

Zielony mundur to cecha rozpoznawcza leśników, ale też żołnierzy. Ludzie, którzy w liczbie 150 zjechali 2 lipca do Warszawy, by wziąć udział w Kongresie Leśników Kombatantów, oddali swe zasługi dla Polski w obu uniformach.

Ustawa nie tylko dla leśników | 16

Polska nie ma Narodowego Programu Leśnego, Regionalne Programy Operacyjne Polityki Leśnej Państwa poniosły fiasko, a sama Polityka Leśna Państwa, jako narzędzie polityczne, stała się dokumentem martwym. W mocy pozostaje jedynie Ustawa o lasach.

Uboczne koszty niezależności | 18

Przez pewien czas zastanawiałem się, czy reagować na zaczepkę pod moim adresem, jaką znalazłem na jednym z leśnych portali. Pewnie gdyby anonimowy twórca zaczepił tylko mnie, dałbym spokój. Ale dostało się także, subtelną jak uderzenie obuchem krytyką, naszej redakcji, a to zmienia postać rzeczy.

Wzmacnianie dróg leśnych geosyntetykami | 19

Przy ograniczonych środkach finansowych, budowa i utrzymanie dróg leśnych wymaga ciągłego poszukiwania efektywnych, a jednocześnie przyjaznych środowisku rozwiązań. Jednym z tanich i szybkich sposobów budowy i naprawy dróg leśnych jest stosowanie w konstrukcjach nawierzchni odpowiednio dobranych geosyntetyków.

Lasy drogami stoją | 20

Czy przeciętny leśnik zdaje sobie sprawę, że na terenie, którym zarządza jego firma, jest niemal 180 tys. km dróg? Dla porównania – w roku 2005 w całym kraju mieliśmy 254 tys. km dróg publicznych o twardej nawierzchni.

Konserwować jest taniej! | 22

Nawet wybudowana za ogromne pieniądze droga (niezależnie od tego czy jest poprowadzona w lesie, czy biegnie przez miasto) jeżeli nie będzie we właściwy sposób konserwowana, zniszczeje w szybkim tempie. Niejednokrotnie patrząc na to, co z niej zostało, można stwierdzić, że pieniądze wyrzucono dosłownie w błoto.

Leśne ślady wiary | 23

W lasach kryją się miejsca ważne z przeróżnych powodów. Jednych spotkało tu szczęście, innych tragedia, ale sposób upamiętniania tych zdarzeń od stuleci jest ten sam – stawały i wciąż stają po borach, grądach i bagnach krzyże i kapliczki. Pamięć jest ulotna i z czasem nie będziemy wiedzieli kto, dlaczego i kiedy je ustawił.

Zlecać czy budować samemu? | 24

Mimo dużego postępu budownictwa drogowego w lasach w okresie ostatnich dziesięcioleci, potrzeby w tym zakresie są nadal niezaspokojone. Może warto, aby nadleśnictwa postawiły na własne, doświadczone brygady drogowe?

Przejścia dla zwierząt | 25

W przeciwieństwie do samochodów zwierząt nie sposób skierować na pożądane trasy przy pomocy np. znaków drogowych. Aby chciały korzystać z przejść nad szlakami komunikacyjnymi, należy je budować ze znawstwem i starannością.

Droga przez bagna | 28

Droga to oczywiste udogodnienie dla gospodarki. Nie powinniśmy jednak zapominać, że jest to również ingerencja w środowisko, zwłaszcza na obszarach podmokłych. I nie chodzi tylko o słynną obwodnicę Augustowa.

Jazda po lesie | 30

Prawo o ruchu drogowym obowiązuje kierujących pojazdami na drogach publicznych. Ale czy obowiązuje także na niepublicznych drogach leśnych?

Co z mechanizacją prac leśnych? | 32

Emigracja oraz przyspieszenie gospodarcze doprowadziły do deficytu na rynku pracy. Brak odpowiednio wykwalifikowanych i chętnych do fizycznej pracy w lesie ludzi staje się okazją do wprowadzania maszyn wielooperacyjnych.

Makita najlepsza na Zawodach Drwali w Bobrowej i Spychowie | 33

Zawody drwali są doskonałym pomysłem na aktywizację środowiska pracowników leśnych oraz na ich integrację nie tylko w skali krajowej, lecz także unijnej.

W gronie dendrologów | 34

25–27 czerwca odbył się w Szklarskiej Porębie zjazd Sekcji Dendrologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego. W licznym gremium uczestników spotkania sporą grupę stanowili leśnicy.

Rozwój i współpraca | 35

Na tegorocznym spotkaniu dyrektora generalnego LP z kierownikami Zespołów Ochrony Lasu doszło do opracowania nowej Instrukcji w sprawie działania ZOL. Ważnym akcentem spotkania było również podpisanie porozumienia w sprawie współpracy PGL LP i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Lasaccy strażacy | 36

Osieczna to nieduża gmina położona w Borach Tucholskich, na skraju RDLP w Gdańsku. Dokoła tylko lasy, lasy i jeszcze raz lasy. Do miast daleko. Daleko też do najbliższej PSP w Starogardzie Gdańskim. Dlatego Lasacy z Osiecznej nauczyli się, że gdy wybuchnie pożar, muszą radzić sobie sami.

Utylizacja zbędnych chemikaliów | 38

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące środków ochrony roślin zobowiązują do starannego nimi gospodarowania. Przeterminowane, nie nadające się do użytku, nie wędrują już do mogilnika czy starej szopy, ale są niszczone przez wyspecjalizowane firmy. Lasy Państwowe kończą rozprawiać się z niebezpiecznymi zaległościami.

Kikuty wizytówką Puszczy Białowieckiej | 40

Nadleśnictwo Białowieża alarmuje, że na skutek nasilającej się gradacji kornika drukarza z białowieskiego starodrzewu pozostaną jedynie kikuty. Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot taki stan uznaje za naturalny.

Topola z Leszna | 41

Które drzewo jest najgrubsze w Polsce? Takie pytanie miłośnicy przyrody w naszym kraju zadawali sobie jeszcze przed II wojną światową. Wówczas za niekwestionowanego rekordzistę uchodził słynny dąb Bartek z Zagnańska. Jednak po zmianie granic jego pozycja lidera została mocno zachwiana.

World Wildlife Fundation | 42

Za swoją główną misję WWF uznaje ochronę środowiska naszej planety i utrzymanie na Ziemi naturalnych procesów przyrodniczych. Ta jedna z najlepiej rozpoznawalnych organizacji dąży do kształtowania przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.

Konferencja po obu stronach granicy | 44

Wspólne cele ochrony ekosystemów leśnych na obszarach chronionych Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej i otuliny Parku – tak brzmiał tytuł kursokonferencji zorganizowanej przez SITLiD, DGLP i SGGW. Była to o tyle wyjątkowa sesja, że odbyła się po obu stronach granicy państwowej dzielącej Polskę i Białoruś.

Rynek drzewny | 45

Cała sprzedaż przez e-drewno; Liderzy rynku; FSC kolejny raz zaostrzyło normy dotyczące drewna kontrolowanego; Diesel z drewna

Wakacyjny kącik brakarza | 46

Mamy lato! Odłóżmy na bok problemy bezpośrednio związane z wadami drewna, a w bieżącym odcinku zastanówmy się, gdzie warto pojechać, by zobaczyć coś wyjątkowego. Proponuję – a jakże – coś związanego z wadami drewna, co zainteresuje nie tylko brakarza, ale również jego rodzinę.

Jeep Commander | 48

Nie pierwszy raz koncerny samochodowe sięgają po nazwy stopni wojskowych, by nadać je nowym modelom, wystarczy wspomnieć Opla Kapitana czy Admirała. Chrysler poszedł tą drogą i jednemu ze swych jeepów nadał nazwę Commander, czyli dowódca.

Porady prawne | 50

Odwołanie z wczasów; Rekompensata za przerwany urlop

Ptaszki w twoim ogrodzie | 51

Rzadki na naszym rynku przykład naprawdę praktycznej książki ornitologicznej. Choć nie jest przewodnikiem terenowym, to format i solidna oprawa sprawiają, że można spokojnie zabrać ją do ogrodu by zidentyfikować gatunek ptaka wijącego gniazdo na belce lub w krzewie.

Motyle dzienne Polski | 51

Po kilku latach oczekiwań pojawiło się nowe opracowanie poświęcone krajowym motylom dziennym. Mamy ich, włącznie z tymi najrzadszymi, pojawiającymi się tylko od czasu do czasu, 163 gatunki. To niewiele zwarzywszy na to, że w Europie jest ich 565, a na świecie stwierdzono już 17,5 tys.

Karpackie kolejki leśne | 51

Książka ta jest jedną z niewielu, do których będę zaglądał wielokrotnie, choćby dlatego, że jest po prostu piękna. Pomysł wydania wielkiego (poszerzony format A4), ponad 400-stronicowego dzieła poświęconego wyłącznie leśnym kolejkom wąskotorowym, może wydawać się karkołomny. Jednak współpracujący ze sobą wydawcy z Krosna i Pragi zrobili z niego prawdziwą perłę historyczną i artystyczną.

Turniej na trzydziestkę FC Bulowiec | 52

W dniach 18–19 lipca, na Stadionie MKKS Darzbór w Szczecinku, odbyły się I Mistrzostwa Polski Oddziałów BULiGL w Piłce Nożnej. Okazją do rywalizacji 7-osobowych drużyn stało się 30-lecie amatorskiej drużyny piłki nożnej FC Bulowiec, skupiający pracowników Oddziału BULiGL w Szczecinku.

Konkurs fotograficzny - Z życia leśnika | 53

Co najlepiej charakteryzuje codzienność leśnika? Z nadesłanych na tą edycję zdjęć wynika, że różnorodność. Każdy z pewnością, za sprawą gorszych chwil, czasami uważa swoją pracę za nudną i męczącą. Jednak oglądając przysłane fotografie wydaje się, że praca w lesie to mnogość wydarzeń i wielorakość obowiązków.

Spław drewna w Królestwie Polskim | 54

Spław drewna, niegdyś powszechny i najtańszy środek transportu, powoli odchodzi w zapomnienie. Warto jednak przypomnieć sobie pojęcia związane z rodzajami spławianych sortymentów, rodzajów tratw i ich budowy, hierarchii i zwyczajów flisaków na przykładzie Królestwa Polskiego.

Aleksander Wójcik | 55

27 czerwca zmarł emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Wetlina Aleksander Wójcik. Umiera Przyjaciel, a nas, znających Go, wiadomość o śmierci przeszywa bólem. Jego odejście potwierdza, że w obliczu śmierci jesteśmy absolutnie bezradni, a wola życia i siła charakteru są niczym wobec zamierzeń losu.

Wakacyjny pamiętnik leśniczyny, czyli lekcja asertywności | 56

Co tu dużo gadać. Każda z Was, Kochane Leśniczyny, wie, że my w leśniczówkach wakacji nie mamy. Bo zdaniem niektórych – i tu cały pies pogrzebany – my wakacje mamy cały rok. Bo las, jezioro, ptaszki świergoczą, sarenka skubie trawkę za oknem, a bobry wtrząchają (ostatnią) brzozę nad rzeką.