Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2012

Od redakcji | 3

Po czym wyczuwamy dyletanta
Opowiada koleżanka: – No i miał taki leśniczy mundur.
– „Leśniczy” to on może był, ale mundur miał leśny – myślę i od razu wiem, że kto używa „leśniczego” w roli przymiotnika, w naszym towarzystwie z miejsca demaskuje się, że jest spoza branży.

Informacje | 4

Nasiennictwo leśne – Mniej regionów zwykłych; Lasy Państwowe i energetycy – Porozumienia zawarte; Nowa perspektywa LIFE – Klimat na równi z przyrodą; Konferencja Wielkopolskiego PTL
Ochrona zwierząt – w teorii i praktyce; PEFC – Już dziewięć dyrekcji z certyfikatami!;
Nowelizacja IUL po finale | 7

Instrukcja urządzania lasu wprowadza wiele nowości ważnych na etapie sporządzania planu urządzenia lasu. To zmiany ważne dla wykonawców planu, urzàdzeniowców. Efektem ich prac będzie dokument wyraźnie akcentujący fakt, że leśnik zarządza nie tylko gospodarkà leśną, ale także ochroną przyrody. A przy tym ma baczenie na ekonomi´.

Wszyscy chcemy dobra Puszczy | 10

Konflikt wokół ochrony Puszczy Białowieskiej ma już dwudziestoletnią historię. I trwa nadal.

Zule teczkowe | 12

Publikujemy list skierowany przez Jana Kubiaka, prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych do Mariana Pigana, dyrektora generalnego Lasów Państwowych. „Etyka” i „konkurowanie” to słowa klucze dla tego pisma, które zwraca uwagę na zjawisko firm leśnych wygrywających przetargi po to jedynie, by zlecić usługę miejscowemu zul.

Leśniczy na rubieży | 13

Należy do najbardziej tajemniczych zakątków Polski. Dawniej, w epokach królów i carów, słynęła z najlepszych łowisk w Europie i cieszyła się pod tym względem większą sławą aniżeli Puszcza Białowieska. Po II wojnie światowej została przecięta granicą i podzielona między nowych gospodarzy tych ziem – ZSRR i Polsk´.

Rekomendacje dla polskiego leśnictwa | 16

Jeśli reformować Lasy Państwowe, to w poczuciu misji, jaką pełni ta organizacja. Pozostawiając przy tym podstawowe rozstrzygnięcia co do formy organizacyjno-prawnej – pisze
dr Konrad Tomaszewski.

Zabarwienia drewna | 18

W rejonach, gdzie nie występuje buk, analiza wpływu zabarwień na jakość surowca drzewnego na pierwszy plan wysuwa problem fałszywej twardzieli w drewnie brzozy. W określonych warunkach tą wadą może być dotknięta niemal 1/5 drzew.

Studenci i praktycy | 20

Kolejny raz studenci i pracownicy Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie mieli możliwość spotkać się z przedstawicielami Lasów Państwowych. I choć okazji tych jest niewiele, dla obu stron są one cennym doświadczeniem.

Inwentaryzacje przyrodnicze – problemy i oczekiwania | 21

Od początku działalności Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL) głównym przedmiotem jego opracowań był las z całym jego bogactwem przyrodniczym. W miarę upływu czasu, wraz z lepszym poznawaniem praw rządzących ekosystemami, w warunkach zwiększającej się świadomości społeczeństwa i decydentów, opracowania przyrodnicze uwzględniane są w planach gospodarczych w coraz większym zakresie.

Czekamy na kilometrówkę | 22

Wzrost podatku akcyzowego spodziewany w 2012 r. miałby spowodowaç, że cena litra oleju napędowego podskoczy do 6 zł, zdecydowanie już wyprzedzając cenę litra benzyny. A póki co urzędowa stawka za kilometr przejechany własnym samochodem używanym do celów służbowych stoi w miejscu.

Buczakowie z „niepołomnej” | 24

Lasy niepołomickie, a w kolejnych pokoleniach także pobliskie lasy wierzchosławickie, stały się gniazdami rodowymi Buczaków, w których dożywają ojcowie, a synowie odnajdują drogi swojego leśnego życia. Ich dusza można powiedzieć za Janem Kasprowiczem – wniknęła w duszę lasu.

Odwieczny dylemat – jakich opon używać? | 26

Sam zakup auta terenowego nie daje nam niestety możliwości wjeżdżania w każdy zakątek leśnictwa. Często wychodzi na jaw, że nie prześwit auta, ale rozmiar i rodzaj opon zamontowanych w naszym aucie jest jego największym ograniczeniem.

We Lwowie przed laty | 28

Galicyjska Krajowa Szkoła Gospodarstwa Lasowego we Lwowie swój samodzielny byt zakończyła w 1921 r., gdy szkolnictwo leśne w wielu regionach kraju dopiero się tworzyło. Godna przypomnienia jest współczesnym leśnikom choçby z tego powodu, że wykształciła 433 absolwentów, stanowiących przez całe dziesięciolecia forpocztę polskiego leśnictwa.

Sprawdzone | 30

Zestaw biegówkowy na początek
Narciarstwo biegowe cieszy się wśród leśników dużym zainteresowaniem, a liczba sympatyków tej aktywności z roku na rok wzrasta. W nadziei na rychłe nadejście śnieżnej zimy prezentujemy podstawowy zestaw nart biegowych i śladowych (są szersze od typowych biegówek) proponowanych leśnikom przez Sklep Podróżnika.

Arboretum w Lądku-Zdroju | 31

Arboretum w Lądku-Zdroju wyróżnia się spośród innych kolekcji drzew naturalnością oraz stosunkowo niewielką ingerencją człowieka w ekosystem leśny.

Z zagranicy | 32

Finlandia Rekreacja w lasach prywatnych; Irlandia Pięcioletni kontrakt Coillte; Niemcy 10 lat lasów cmentarnych; Anglia, Wielka Brytania 10 mln funtów na drogi; Brandenburgia, Niemcy 11 euro za metr choinki z lasów państwowych
 
 

Rynek drzewny | 33

Przemysł meblarski Produkcja stale się zwiększa; IKEA w Rosji Szwedzi oskarżeni o łapówkarstwo;
Stora Enso w Ostrołęce Kolejne miliony na tekturę.

English with Canadian Forest Service: Forests in Canada (1) | 34

Canada’s forest land and other land with tree cover extend over about half of the country’s total land surface—nearly 400 million hectares—from coast to coast.

Nadleśnictwo Kobiór w nowej siedzibie | 35

W piątek 5 grudnia pracownicy Nadleśnictwa Kobiór po raz pierwszy zgromadzili się na terenie swojej nowej siedziby. Na uroczyste otwarcie przybyli, zastępca dyrektora generalnego LP Grzegorz Furmański, przedstawiciele RDLP w Katowicach z dyrektorem Kazimierzem Szablą na czele, przedstawiciele sàsiadujàcych nadleśnictw, posłowie i samorządowcy.