Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 19/2011

Zmiany przyjdą na pewno | 3

Przeszło rok temu mogliśmy przeczytać wypowiedź jednego z naczelników DGLP, który polemizując z artykułem, jaki ukazał się w Lesie Polskim, napisał: w sumie z tej możliwości mogą skorzystać 3802 osoby. O jaką możliwość chodziło? Wykupienia mieszkań.

Informacje | 4

Aktorskie grzybobranie - Długosiodło po raz dziesiąty; Parki narodowe - Powstają plany ochrony; Bieszczadzka Kolejka Leśna - Najlepszy Produkt Turystyczny; Dąb Bartek - Zbiórka na dziadka; Straty w szczecińskich lasach - Ostro powiało; Pielgrzymka leśników - Ufundowali obraz Papieża

To tylko oddech | 7

Klęska w Beskidach dotycząca świerków nie ma już takiego charakteru, jak ta sprzed 3–4 lat. W najgorętszym okresie jedno leśnictwo o powierzchni ponad 500 ha produkowało masę rzędu 30 tys. kubików rocznie. Teraz leśnicy już nie ścigają się z kornikiem, ale czy mogą spać spokojnie?

Humanitarna administracja | 10

Czy humanitarne traktowanie zwierzyny stoi ponad prawem administracyjnym, czy też jest odwrotnie? Odpowiedzi na to pytanie szukają leśnicy z Puszczy Białowieskiej.

Strategie dla lasów | 12

Tegoroczny, 111. Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego gościł w murach Instytutu Badawczego Leśnictwa. Trzydniowe (8–10 września) spotkanie odbywało się pod hasłem Lasy Polski, Europy i Świata.

Targi w Rogowie | 14

Jubileuszowa edycja Targów Leśnych w Rogowie zgromadziła 96 wystawców. Swoje produkty prezentowali przez trzy dni (7–9 września).

Współwłasność problemów | 16

Nawet 30% lasów niepaństwowych mogą stanowić lasy pozostające we współwłasności. I nie ma problemu, gdy wszyscy udziałowcy żyjà (to ważne) w zgodzie. Jednak już dwóch zwaśnionych współwłaścicieli potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. A gdy jest ich szesnastu?

Czeremcha amerykańska | 18

Dawniej wprowadzana jako atrakcyjny podszyt w borach sosnowych, dziś gatunek niepożądany. Z czego wynika sukces czeremchy i jakie są skutki jej inwazji?

Aktualizacja stanu lasów o prognozowanie zasobów drzewnych | 21

Zarządzanie lasami ma zmierzać do trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, a zatem do wykonywania działań gospodarczych z zachowaniem ekosystemowego charakteru produkcji przy uwzględnieniu uwarunkowań społeczno-gospodarczych.

Smarowanie środowiska | 22

W Polsce tylko do smarowania układów tnących pilarek łańcuchowych zużywa się 6 mln l oleju rocznie. Jaki to olej i jakie powoduje konsekwencje dla środowiska?

Piaskowce - ginące klejnoty | 24

Spod dolnych gałęzi rachitycznej sosny rosnącej na skraju ubogiego boru suchego wystaje zapiaszczony kapelusz dziwnego grzyba. Z pozoru przypomina borowika, ale gdy tylko rozradowany zbieracz weźmie go do ręki, natychmiast zaczyna zmieniać kolor. Z żółtoszarawego staje się najpierw jasnoniebieski, a później ciemnogranatowy.

Zalesianie PROW - odpowiada Bartosz Sołek | 25

Kiedy mogę się dowiedzieć, czy moją działkę pod zalesienie trzeba będzie ogrodzić, czy też wystarczy zabezpieczanie posztuczne drzewek? Czy to ocenia się od razu przy sporządzaniu planu zalesieniowego, czy dopiero po założeniu uprawy?

Arboretum w Kopnej Górze | 26

Założone i prowadzone przez Nadleśnictwo Supraśl Arboretum im. Powstańców 1863 roku jest położone w centrum Puszczy Knyszyńskiej.

Leśna dwudziestka Nowakowskich | 28

Około 250 lat służby lasom, siedem pokoleń po mieczu i pięć po kądzieli, łącznie około dwudziestu leśników – to statystyczny obraz tego rodu migrujàcego od Małopolski poprzez Kielecczyznę, Zamojszczyznę, Polesie, Mazowsze, Kurpie, Mazury, Lubelszczyznę aż po Wielkopolskę. Wymiar zawodowy i moralny – to solidne kwalifi kacje i szczere umiłowanie lasu.

Z dziejów Labolatorium Biologicznego w Białowieży | 30

W czasie I wojny światowej pogłowie żubrów w Puszczy Białowieskiej zostało bardzo mocno przetrzebione. Po ustaniu działań wojennych rozpanoszone kłusownictwo dopełniło reszty, ostatni żubr padł w 1919 roku. Jak wyglądały początki restytucji puszcz imperatora?

Z zagranicy | 32

Bawaria, Niemcy Przyszłość świerka w lasach państwowych; Szwecja Podniesienie wymagań wobec Sveaskogu; Europa Dostępność lasów prywatnych; Austria, Niemcy, Szwajcaria Pedagogika leśna na uczelniach wyższych

Rynek drzewny | 33

Ceny na e-drewno Czwarty kwartał na rekord?; Drzewiarze chcą protestować Gwarancje, gwarancje, gwarancje...; Pozyskanie wzrośnie Plany DGLP

Z wydawnictw | 34

Gospodarstwo lasowe (Henryk Strzelecki); Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie. 90 lat w służbie lasom (Wojciech Sobociński - red.)