Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 17/2011

Zielony szary koniec | 3

Kiedy ukazały się wyniki Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu, zaskoczeniem była całkiem niemała zasobność lasów niepaństwowych. BULiGL ogłosił, że gdy w Lasach Państwowych jest to 262 m3/ha, to na 1 ha należącym do osób fizycznych stoi 209 m3 drewna.

Informacje | 4

Festiwal Muzyki w Tucholi - Tradycja i kultura; Kontrola NIK - Nadzór bardzo marny; RDLP w Krośnie - Kordelas dla Wojomira; Stihl Timbersports - Rąbią, aż się kurzy; Nowelizacja ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody - Koniec survivalu?

Nowe uprawnienia | 10

Powstaje nowa ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, do której trafią uprawnienia Straży Leśnej. Co zmieni się w sytuacji strażników mówi Tadeusz Pasternak, główny inspektor Straży.

Zalesianie PROW - Odpowiada Bartosz Sołek | 11

Czy w przypadku dwóch sąsiadujących działek rolnych należących do tego samego właściciela, ale przedzielonych nieutwardzoną drogą (gminną, istniejącą w planach) można je potraktować jako jedno zalesienie? Powierzchnia działek to 0,36 ha i 0,87 ha.

Zahaczyć jodłę - Resytucja jodły w Nadleśnictwie Lwówek Śląski | 12

W Karpatach jodła dla leśnika to całkiem zwyczajne drzewo. W Sudetach jest inaczej, tutaj ten gatunek nie miał lekko. Siekiera drwala przez wieki zrobiła swoje, a zniszczenia dopełniło zanieczyszczenie powietrza.

Walka z chrabąszczami - W nadleśnictwie Lubaczów | 14

Błogosławione dnie chrabąszczowe! (...) nie ma w miasteczku człowieka, który by idąc na spoczynek, nie śmiał się lub przynajmniej nie uśmiechał, przypominając sobie różne wesołe epizody chrabąszczowej kampanii. Jaka szkoda, że dnie chrabąszczowe przypadają tylko na wiosną, że w roku jest tylko jedna wiosna i że tych dni nie bywa więcej niż dwa, trzy najwyżej.

Bank danych o Lasach - od informacji do wiedzy | 17

Trudno sobie wyobrazić współczesne zarządzanie bez dostępu do wiarygodnej informacji oraz sposobów skutecznego jej przekształcania w wiedzę, będącą podstawą do podejmowania decyzji. Dotyczy to także leśnictwa, jako ważnej gałęzi gospodarki narodowej. Dziś, po wielu latach dążenia do stworzenia kompleksowego systemu planistyczno-prognostycznego w polskim leśnictwie, Lasy Państwowe oraz Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej rozpoczęły budowę Banku Danych o Lasach wszystkich form własności.

Jak leśnik z samorządowcem - Leśnicy na sesji Rady Miejskiej w Orzyszu | 18

Bezpośrednie kontakty ze społeczeństwem są znacznie ważniejsze w kształtowaniu opinii o Lasach Państwowych i gospodarujących w nich leśnikach niż przekaz medialny, często przyjmowany z nieufnością i odbierany jako działalność propagandowa. By spotkania takie przyniosły efekty, muszą być spełnione podstawowe warunki.

Demobilizacja | 19

Plan przekazania nieruchomości zbędnych resortowi obrony narodowej zakłada, że w latach 2011–12 do nadleśnictw wróci 22 tys. ha gruntów. Między MON a MŚ trwają uzgodnienia warunków użytkowania lasów na potrzeby związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

Na parkiecie - Lasy Państwowe jako udziałowiec dwóch spółek giełdowych | 20

Kryzys, Armagedon, załamanie – oto hasła głoszone przez maklerów w związku z sytuacją, jaka zapanowała na wszystkich światowych giełdach po obniżeniu wiarygodności kredytowej USA. Reakcją na tę sytuację są nagłe wyprzedaże akcji przez inwestorów ogarniętych paniką. Co wspólnego z tà sytuacją majà Lasy Państwowe?

Pachnica ma swoją stację | 22

Rok 2011 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Rokiem Lasów. Otwarcie Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej jak najbardziej wpisuje się w główne hasło MRL – „Lasy dla ludzi”.

Dlaczego tniecie?! - Leśncy z Chrzanowa tłumaczą się policji z własnej pracy | 23

Leśnicy coraz częściej mogą odczuć, że patrzy się im na ręce. Choć pytania, zarzuty i podejrzenia mogą wydawać się zabawne lub irytujące, trzeba się chyba do tej sytuacji przyzwyczajać. Należy tłumaczyć ludziom, co i w jaki sposób robimy w lasach. Ale czasami przychodzi... tłumaczyć się.

Zasięg buka w Polsce a zmiany klimatu | 24

W ostatnim czasie polskie leśnictwo stanęło przed nowym wyzwaniem. Jak przystosować lasy do zmian klimatycznych? Pytanie nie pozostało bez odpowiedzi.

Sęki w świerku | 26

Wpływ sęków na surowiec jest szczególnie widoczny w przypadku świerka – drzewa, które z nich wprost słynie.

Mecenas nauk leśnych - Witold Czartoryski - magnat, dendrolog i społecznik | 28

W Pełkiniach rzadko bywali właściciele. Przełomem stał się rok 1889 r., kiedy zamieszkał tu książę Witold Czartoryski z żoną. Od tego momentu to tutaj właśnie biło serce linii wiedeńsko-pełkińskiej Czartoryskich, która w ziemi jarosławskiej i Galicji odcisnęła swój wyraźny ślad.

Postawili na naturę - Leśnicy zafascynowani bukiem i dębem... | 30

Od 130 lat służą lasom na Pomorzu Gdańskim. Ich rodowym doświadczeniem i dokonaniem leśnym są setki hektarów naturalnych odnowień drzewostanów bukowych i dębowych.

Z zagranicy | 32

Niemcy Nowelizacja ustawy o energii odnawialnej; Stany Zjednoczone Lasy pochłaniają aż jedną trzecią CO2; Niemcy Utworzenie leśnego funduszu klimatycznego; Europa Pochodzenie szrotówka wyjaśnione; Dolna Saksonia, Niemcy Kolejny las cmentarny NLF; Świat Nominacje do nagrody Future Policy Award 2011; Bawaria, Niemcy Zarządzanie składnikami pokarmowymi w lesie

Rynek drzewny | 33

Budownictwo drewniane Przełom, czy chwilowy trend?; Branża drzewna Nagrody, nagrody, nagrody; Chiny Pierwsza certyfikowana sklejka

Zawody podwyższonego ryzyka | 34

W tym tekście nie będę pisał ani o kaskaderach, ani o saperach, ani o badaczach węży, ani o członkach oddziałów antyterrorystycznych. Asumpt do jego napisania dały mi dwie wizyty: w banku i w Dyrekcji Generalnej.