Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 18/2008

Informacje | 4

PTL na Kielecczyźnie; Nie w mundurze, a w motocyklowej skórze; Graffiti o lasach; Pamięć na pograniczu kultur

Geomatyka w każdej leśniczówce? | 7

Jeśli trzeba byłoby kogoś przekonać, że leśnictwo to nie tylko profesja dla egzaltowanych romantyków i rubasznych Sarmatów, najlepiej zaprosić go na konferencję poświęconą SIP w Lasach Państwowych (Rogów, 8–10 września). Nie tylko laik, ale i czynny zawodowo leśnik mógł się tam spotkać z zagadnieniami, które pokazują leśnictwo jako dziedzinę jak najbardziej nowoczesną.

Młodzi chcą działać | 8

W dniach 28–29 sierpnia, na kampusie SGGW w Warszawie odbyło się spotkanie młodych ludzi pracujących w leśnictwie, drzewnictwie, na uczelniach oraz studentów wydziałów leśnych i uczniów z techników leśnych.

Eko-Las 2008 | 10

W tegorocznej 11. edycji Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las (4–6 września) udział wzięło 122 wystawców. Mamy więc tendencję wzrostową w stosunku do edycji sprzed dwóch lat i zeszłorocznych targów w Rogowie, na których prezentowało się po 100 firm.

Pilarka do lamusa | 12

W Finlandii, kraju, w którym na każdego z pięciu milionów obywateli przypada 4,3 ha lasu, targi leśne to znaczące wydarzenie. Wizyta na odbywającej się co dwa lata wystawie FinnMetko może być interesująca nie tylko dla Finów.

Papierowa leśniczyna | 14

Kilka miesięcy temu miałam okazję pierwszy raz usłyszeć wymianę zdań moich koleżanek leśniczyn (cóż za archaizm – określenie stosowane tylko przez bardzo wiekowych mieszkańców wsi) na temat cyklu Z pamiętnika leśniczyny.

Dylówki się sprawdziły | 14

Mój list dotyczy artykułu w Lesie Polskim nr 15–16/2008, na stronie 28. Chodzi o drogi budowane na warstwie drewna (artykuł Droga przez bagno, w którym przypomniana została tego rodzaju technika budowy dróg, z sugestią stosowania jej na terenach podmokłych – przyp. red.).

Znad Niemna do Google Earth | 15

Internet zagościł już na dobre w leśniczówkach, nawet tych położonych w środku lasu. Leśni internauci nie tylko surfują po necie, ale z powodzeniem tworzą własne strony www, portale i pełnymi garściami czerpią z dobrodziejstw Internetu.

O wielofunkcyjnym lesie i wielofunkcyjnym leśnictwie | 16

Las, który wypełnia wiele funkcji, czy też leśnictwo, które stara się je pogodzić? Co jest łatwiejsze do uzyskania i bardziej odpowiada oczekiwaniom współczesności?

Dąb Bażyńskiego z Kadyn | 17

Północno-wschodnia ćwiartka Polski obejmuje nadzwyczaj cenne pod względem przyrodniczym tereny, takie choćby jak Warmia, Mazury czy Suwalszczyzna. Tym bardziej zaskakuje fakt, że na obszarze tym znajduje się stosunkowo niewiele rekordowych, wyjątkowo okazałych drzew.

Bieszczadzkie przypadki eskulapa | 18

Wąż Eskulapa – leśny dusiciel, jeden z najbardziej zagrożonych przedstawicieli naszej fauny, największe stanowiska posiada w bieszczadzkiej dolinie Sanu. Możliwość wzrostu liczebności populacji uzyskał w ostatnich latach dzięki działaniom Nadleśnictwa Lutowiska.

Odnowienie naturalne buka | 20

Realizacja programu wzrostu bioróżnorodności lasów górskich powinna być oparta na zasadzie pełnego wykorzystania odnowień naturalnych. Dla buka zwyczajnego, bardzo ważnego dla gór gatunku lasotwórczego, taki rodzaj odnowienia powinien być podstawowym sposobem prowadzenia hodowli lasu.

Dąb czerwony | 22

Jesienią zachwyca barwnymi liśćmi, tworząc bujną, regularną koronę, stąd często zdobi przydrożne aleje bądź obiekty o znaczeniu historycznym. Dąb czerwony (Quercus rubra L.) trafił na kontynent europejski już pod koniec XVII w., ale dopiero w drugiej połowie XIX w. zaczęto go uprawiać w szkółkach leśnych na większą skalę.

Z zagranicy | 23

Ekoprąd w Bawarskich LP; Finowie badają wpływ użytkowania biomasy; Rekordowe pozyskanie

Liga Ochrony Przyrody | 24

W sytuacji, kiedy zdecydowana większość organizacji ekologicznych w Polsce swoją działalność rozpoczynała około roku 1990, Liga w 2007 r. obchodziła 80-lecie istnienia. Tyle lat historii i gromadzenia doświadczeń do czegoś zobowiązuje.

Ilustrowany przewodnik po Galicyj (reprint) | 25

Nie od dziś Wydawnictwo Ruthenus uznawane jest za firmę nie tylko pod każdym względem dbającą o jakość swoich publikacji, ale również o to, by wnosiły one wkład w dorobek kulturalny Galicji. Nie mogło być inaczej również w przypadku opisywanego reprintu przewodnika, którego oryginalne wydanie ukazało się w 1919 roku.

Ciała obce | 26

Istnieje kilka takich wad drewna, które są odwiecznym tematem spotkań i rozmów leśników z odbiorcami drewna w czasie procedur reklamacyjnych. Zdecydowanie należy do nich obecność ciał obcych.

Land Rover Defender | 28

Prawie wszystkie samochody terenowe, jakie są dostępne na rynku, to efekt kompromisu – użytkownicy mają się w nich czuć jak najwygodniej (niekiedy wręcz komfortowo), a jednocześnie powinny one zachować jak najlepsze walory trakcyjne w trudnym terenie. Defender jest jednym z ostatnich modeli, którego twórcy takie kompromisy odrzucili.

Pilarki łańcuchowe Makita | 29

Makita w ostatnich latach często modernizuje spalinowe pilarki łańcuchowe i dostosowuje ich konstrukcję do coraz to nowych wymagań użytkowników. Zmodernizowane pilarki odznaczają się kompaktową budową, nadzwyczaj korzystnym obciążeniem jednostkowym mocy i dobrym stosunkiem ceny do wydajności.

Brydżyści w Starościnie | 30

XXI Mistrzostwa Polski Leśników w Brydżu Sportowym, które zostały zorganizowane na terenie RDLP w Szczecinie, jak zwykle cieszyły się sporym zainteresowaniem. Od 19 do 22 sierpnia w siedzibie Technikum Leśnego w Starościnie rywalizowało 52 zawodników z całej Polski.

Lublin ustrzelił puchar | 30

Reprezentacje wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych wzięły udział w XXXVI Krajowych Zawodach Strzeleckich Leśników O Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. 30 sierpnia w Chodzieży (na terenie RDLP w Pile, która wystawiła dwie drużyny) tryumfowali strzelcy z Lubelszczyzny.

Jeździć rowerem każdy może | 30

Ponad 600 osób uczestniczyło w VI Leśnym Rajdzie Rowerowym! 6 września leśnicy, ich rodziny, członkowie towarzystw rowerowych i wszyscy inni chętni przejechali przez lasy nadleśnictw Jastrowie, Lipka, Okonek, Zdrojowa Góra i Złotów. Na mecie czekał na nich atrakcyjny festyn.

Zdążyć na czas | 32

Mieliśmy wybrać się ponownie w góry. Tym razem w zimie. Zimy jednak w tym roku prawie nie było. Ruszyliśmy więc dopiero w maju i nie w góry. Polska jest najpiękniejszym krajem na świecie, ale do najciekawszych miejsc czasami trudno dotrzeć.

O Łoszy, która do zoo nie chciała | 32

Było to już dawno temu. Pracowałem wówczas przez sześć lat w Wielkopolskim Parku Narodowym, później przeniosłem się do mieszkania żony, do Poznania. Udało mi się zatrudnić w lasach komunalnych, które otaczały miasto pierścieniem.

Dzika dusza koników polskich (DVD) | 33

Prezentację filmu zacznijmy od tych, bez których jego powstanie byłoby niemożliwe. Są nimi władze Stacji Badawczej PAN w Popielnie i WFOŚiGW w Olsztynie. Nad całością zapanowało i przygotowanie filmu zleciło Stowarzyszenie Przyjaciół Wojnowa.