Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 19/2008

Informacje | 4

Żubr w Sieci; Arboretum im. Władysława Kapuścińskiego; Z leśną wizytą na Ukrainie; Czy na kigeli rosną kiełbaski?

Dać świadectwo prawdzie | 7

Pod takim hasłem 20 września odbyła się XII Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę. Mimo niesprzyjającej pogody, w dzień liturgicznego wspomnienia św. Eustachego – patrona leśników, do duchowej stolicy Polski przybyło ok. 10 tys. pielgrzymów w zielonych mundurach.

Mała nie znaczy gorsza | 8

Jak chronić przyrodę w lesie? Jakimi metodami? Kto powinien to robić? Ile to kosztuje? Na takie m.in. pytania próbowano znaleźć odpowiedzi podczas II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Zarządzanie Ochroną Przyrody w Lesie, zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.

Najważniejszy jest pijar | 10

W ogłoszeniu o konkursie na rzecznika prasowego nie ma mowy o rozmowie kwalifikacyjnej ani o żadnych sprawdzianach umiejętności. Podsufluję więc gratis króciutki zarys testu, jakiemu należałoby poddać PT Kandydatów. Gratis, bo w końcu przecież zależy mi na tym, żeby współpracować ze sprawdzonym w ogniu fachowcem wysokiej próby...

Rynek drzewny | 11

Polska firma dzierżawi 600 tys. ha lasów w Rosji; Nowa karta współpracy; Drewniane zegarki; Kredyty dla Klausnera; Wyższa cena za drewno certyfikowane

Wyważanie otwartych drzwi | 12

Choć od konferencji Leśna edukacja – program i przepisy prawne zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu w Janowie Lubelskim minęło już kilka miesięcy (odbyła się 20 i 21 maja), chciałbym wrócić do poruszanej tam tematyki. Słuchając wystąpień prelegentów odniosłem bowiem wrażenie, że wiele rzeczy zostało tylko powtórzonych i od dawna już doskonale funkcjonuje.

Ustawa a regulacje paneuropejskie | 14

Zastanawiając się nad potrzebą zmiany prawa leśnego, nie powinniśmy zapominać o najnowszych ustaleniach międzynarodowych w tym zakresie. Wpływ na gospodarkę leśną w Polsce powinny mieć m.in. ustalenia zeszłorocznej 5. Konferencji Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie.

Estończycy dopasowali się do warunków | 16

Estoński odpowiednik Lasów Państwowych powstał w 1997 roku. W lipcu tego roku przeszedł poważną reorganizację, której efektem jest znaczna redukcja zatrudnienia i zmiana struktury. W znacznej części reformę wymogła zmiana zasad współpracy z klientami i usługobiorcami. O zmianach opowiada Tiit Timberg, jeden z trzech członków rady zarządzającej RMK.

Z zagranicy | 17

Szerzy się liściozwój brzozy; Ulgi podatkowe za ochronę

Remedium na spałowanie sosny | 18

Metoda nacinania kory sosny jako ochrona przed spałowaniem jest coraz powszechniej stosowana. Tam, gdzie odważono się ją zastosować, jest uważnie obserwowana, kontrolowana i co najważniejsze sprawdza się.

Wirtualne lasy Dolnego Śląska | 20

Wirtualna leśna rzeczywistość – takie określenie nasuwa się po zapoznaniu z mapą, która powstała w ramach projektu przygotowanego przez pracowników Nadleśnictwa Świeradów. Połączona z systemem GIS stanowi najnowocześniejszy zestaw technologii dostępnych na światowym rynku.

Leśniczy jak część biocenozy | 22

Podlasie od zawsze kojarzyło mi się ze spokojem. Pola i lasy po horyzont – istna sielanka. Jadąc na spotkanie z leśniczym Wiesławem Porowskim, który mieszka i pracuje niedaleko Łap, mijałem krajobrazy niemal takie, jakie miałem w wyobraźni. Ale praca leśniczego, nawet wśród najbardziej idyllicznych widoków, wcale nie musi być sielska.

Zwierzyna gruba. Zasady prawidłowego pozyskiwania | 23

Ta niewielka 48-stronicowa książka stanowi aktualne kompendium wiedzy na temat pozyskiwania 7 gatunków ssaków, zaliczanych w Polsce do zwierzyny grubej. Jej autorami są naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a książka jest efektem ich pracy badawczej prowadzonej w latach 2005–2008.

Nadleśnictwo Żmigród | 24

Niektóre nadleśnictwa są regularnie nawiedzane przez pożary, inne przez gwałtowne wichury, a Nadleśnictwo Żmigród, niewolne od tych zagrożeń, ma także regularne powodzie, do których musi dostosowywać swoje działania.

Czeremcha amerykańska | 26

Oprócz rodzimej czeremchy zwyczajnej (Prunus padus) w ostatnich latach coraz liczniejszym gatunkiem staje się czeremcha amerykańska (Prunus serotina) zwana też późną. W naszym kraju pojawiła się ok. 200 lat temu i dopiero w ostatnich kilkunastu latach jej ekspansja w lasach staje się zauważalnym i narastającym problemem.

Dąb Chrobry z Piotrowic | 27

Precyzyjna ocena wieku sędziwych drzew, mimo postępu wiedzy oraz rozwoju metod badawczych, nadal pozostaje zagadnieniem złożonym i skomplikowanym. Niekwestionowanym rekordzistą w skali Polski jest cis z Henrykowa Lubańskiego (Las Polski nr 13–14/2008), zaś za najstarsze drzewo liściaste uznaje się rosnący zaledwie o ok. 80 km na północny-wschód od niego olbrzymi dąb Chrobry z Piotrowic koło Szprotawy.

Towarzystwo Przyrodnicze Bocian | 28

Z pewnością nie brakuje aktywistom tej organizacji uporu i determinacji w działaniu. Przez kilkanaście lat udało się im nie tylko zawładnąć na wyłączność Wysoczyzną Siedlecką i najbliżej położonymi terenami, ale także podbić część sąsiednich obszarów.

Zakorek | 30

Zakorek to jedna z wad drewna, których zarówno definicja, jak i wpływ na surowiec drzewny są dla leśnika (w drewnie okrągłym) oraz dla drzewiarza (w tarcicy) kompletnie inne.

Jak Lasy Państwowe Tatry nabywały | 32

Mało kto dziś pamięta, że 75 lat temu Lasy Państwowe stały się właścicielem kilku tysięcy ha lasów w Tatrach. Fakt ten dał realną podstawę do utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Szczepan Okruch | 34

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. Wisława Szymborska 30 sierpnia 2008 r. odszedł od nas po długiej i ciężkiej chorobie Szczepan Okruch – nadleśniczy Nadleśnictwa Narol.

Po prostu dobry człowiek | 34

Poniedziałek 1 września 2008 r. na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy przyszli pożegnać śp. Szczepana Okrucha. W drodze na miejsce wiecznego spoczynku w rodzinnym Narolu, wieloletniemu nadleśniczemu Nadleśnictwa Narol towarzyszyło ok. 2 tys. osób.

Ryszard Michał Stadnicki-Kolendo | 35

18 lutego 2008 r. zmarł w wieku 69 lat mgr inż. Ryszard Michał Stadnicki-Kolendo, emerytowany leśniczy Nadleśnictwa Białowieża.

Konkurs fotograficzny - Leśny mikrokosmos | 36

Do biedronki przyszedł żuk, w okieneczko puk-puk-puk... żuki i inne chrząszcze, mrówki, motyle, muchówki, ważki, pająki, węże, jaszczurki, żaby, ale też grzyby i krople rosy na trawie albo pajęczynie – oto co waszym zdaniem składa się na leśny mikrokosmos.

Mapy Bieszczadów | 37

Miłośnikom najdzikszych polskich gór przedstawiamy trzy mapy, które warte są polecenia nie tylko dlatego, że prowadzą do celu. Ich dodatkowym atutem jest niezwykła praca wykonana przez Wojciecha Krukara, który zajmuje się dokumentowaniem pochodzenia nazewnictwa bieszczadzkiego.

Anioły są całe zielone... | 39

Na tegoroczny Festiwal Sztuk Różnych Bieszczadzkie Anioły (13–17 sierpnia) tradycyjnie już ściągnęły prawdziwe tłumy miłośników bieszczadzkiej przyrody i kultury. Dziś trudno już sobie wyobrazić sierpniowe Bieszczady bez Aniołów. To swoiste święto tych, dla których Bieszczady są miejscem magicznym.