Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 15-16/2006

W numerze | 3

Drodzy Czytelnicy! Afera w Łącku daje dużo do myślenia i w pełni obnaża przymykanie oczu przez zwierzchników LP na przestepstwa, jakie mają miejsce w Lasach. Bo w to, że zarówno dyrektor regionalny, nadleśniczy jak i miejscowa straż leśna nic nie wiedzieli, trudno uwierzyć.

Informacje | 4

Quo vadis, IBL? Do Śękocina; Stop nielegalnym imigrantom!; Wyjątkowo (u)palne lato; INTERFORST 2006; Słoneczne Święte Lasu w Cisnej; Spotkanie w Jatznick; Dąb papieski nad Bałtykiem; Szkolenie poprzez rywalizację; Wielkopolski PTL w leśnej Brandenburgii; Parkowcy w kajakach; Sukces Bielika; Walka o Srebrną siekierę

Cenię lesników | 10

Wywiad z doc. dr. hab. Kajetanem Perzanwoskim, kierownikiem Stacji Badawczej Fauny Karpat, Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

Inwentaryzacja nadzwyczajna | 11

Czy ministerstwo wysługuje się pracownikami Lasów Państwowych, bo samo nie wyrabia się z robotą, czy też to nam powinno zależeć na zebraniu danych o bogactwie przyrodniczym administrowanych przez nas lasów? Jaki byłby prawdziwy cel przeprowadzonej pod koniec czerwca ogólnopolskiej inwentaryzacji sześciu gatunków ptaków?

Wystarczy zamknąć oczy... | 12

To, czy złodzieje ukradną na jakimś terenie w ciągu roku 5 czy 500m3 drewna, w bezpośredni sposób nie wpłyta na wynik finansowy LP. Drzewa w lesie nie są policzone co do sztuki, więc wystarczy nie wykazywać kradzieży i teoretycznie wszystko jest w porządku, a zbyt mała liczba strażników nikogo nie razi.

Wyprzedzanie preferencji | 14

Wywiad z prof. Andrzejem Klockiem dyrektorem Instytutu Badawczego Leśnictwa

Będzie ustawa białowieska | 16

To już postanowione, będzie specjalna ustawa dotycząca Puszczy Białowieskiej. 21 lip a br. powołano Zespół Prezydenta RP do opracowania projektu ustawy regulującej status dziedzictwa przyrodniczego u kulturowego Puszczy Białowieskiej

Zakopać topór | 18

Gdy przed kilkunastoma laty przeczytałem pismo ministra ochorny środowiska przekonujące mnie, że w Puszczy Białowieskiej wszystko jest w porządku, a Lasy Państwowe nawet do tego porządku sporo dopłacają, zacząłem rozumieć, że ktoś próbuje zrobić mnie w przysłowiowego konia. Zaogniający się konflikt był wtedy wystarczającym dowodem na to by nie uwierzyć w treść pisma.

Miliony z powietrza | 19

Czy udział w handlu emisjami CO2 może stanowić istotne źródło dochodów dla Lasów Państwowych? w DGLP uważa się, że jak najbardziej. Potrzebne są jednak dość istotne zmiany w prawie

Feromony a kornik drukarz | 20

Powtarzające się w naszej historii zjawiska silnych gradacji kornika drukarza, wymagają wypracowania dobrego sposobu monitorowania tego gatunku. Pułapki feromonowe zastosowane w sposób przemyślany pomagają nam w realizowaniu tego przedsięwzięcia.

Nie wiemy, co chcemy chronić, wiąć ryzykujemy pieniądze | 22

Komisja Europejska zrobiła pierwszy krok, by wymusić na Polsce wdrożenie programu Natura 2000 - wezwała do uzupełnienia przesłanej dwa lata temu listy obszarów chronionych. (...) Skutki niewykonania unijnych przepisów są widoczne już dziś. Efekten są sladowe płatności w unijnym programie Transport, które nie sięgają nawet jednego procentu z 1,2mld euro dostępnych funduszy na lata 2004-2006.

Ryba w lesie | 23

Czy w polskich lasach można spotkać rybę, która wędruje po mokrej od rosy trawie lub mchu i na dodatek oddycha powietrzem atmosferycznym? Brzmi to fantastycznie i irracjonalnie. A jednak..

Zastanówmy sie dobrze... | 24

czyli o niektórych problemach wyboru rębni w celu przebudowy litych sośnin na drzewostany dębowo-sosnowe

Jaka powinna byc liczebność żubrów? | 26

Losy żubra są przykładem jak bardzo krótkim czasie można doprowadzić gatunek do krawędzi zagłady i jak wiele trudu trzeba było włożyć w jego ratowanie. Ocalenie żubrów jest niewątpliwym sukcesem europejskich przyrodników, lecz nadal są niezbędne dalsze działania na rzecz ochrony tego reliktowego gatunku

Jak Polak z Norwegiem | 30

O leśnych realiach w Norwegii z Nilsem-Erikiem Hirschem - norweskim leśnikiem - rozmawia Robert Kimbar

Z latarką do lasu | 31

Leśniczowie, podleśniczowie czy strażnicy leśni rzadko pracują od 8 do 16. W terenie bywają także wczesnym rankiem czy po zmroku. Dlatego trudno wyobrazić sobie leśnika bez latarki.

Typy siedliskowe lasu(2) - bór świeży(Bśw) | 34

Bory świeże, obok borów mieszanych, stanowią najbardziej rozpowszechnioną grupę siedlisk w naszych lasach i są kolejnym , po borze , suchym typem siedliskowym lasu obejmującym siedliska ubogie

Parę słów o Nivie | 36

Spośród wielu nadawanych nazw dwie najlepiej oddają charakter tego pojazdu i związki, jakie powstają między nim a jego właścicielem: Zagląda i Kochaj albo rzuć.

Rynek drzewny | 37

Stagnacja w grupie MSP; Rośnie eksport; Inwazja na Polskę; Gigant tnie koszty; Głód energetyczny; Hiszpański tartak na Słowacji; Sprytny handel zagraniczny; Białoruś z certyfikatami FSC

Kącik medyczny | 38

Kiedy dochodzi do zawału serca?; Co robić, jeśli nitrogliceryna nie pomaga, ból się nasila i dochodzi do zasłabnięcia?; Jak rozpoznać czy ktoś jest nieprzytomny?; Jak najłatwiej sprawdzić, czy chory oddycha?; Co robić jeśli stwierdzimy brak oddechu?

ZUS radzi | 38

Na jakim druku płatnik składek powinien informować ZUS o zmianie nr rachunku bankowego?; Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu bezpłatnego na okres od 1 grudnia 2005 r. do 21 marca 2006 roku. Następnie zawarł z nim umowę o dzieło na okres od 16 do 31 stycznia 2006 roku. Czy z tytułu wykonywania umowy o dzieło [pracownik podlegał ubezpieczeniom i powinien być zgłoszony do ubezpieczeń?; Czy obywatel Rosji zatrudniony w Polsce przez polskie przedsiębiorstwo na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce? Wspomniany pracownik ma zezwolenie na zatrudnienie oraz wizę uprawniającą do podjęcia pracy w Polsce.

Z wydawnictw | 39

Lasy i leśnictwo krajów Unii Europejskiej red. Eugeniusz Bernadzki IBL i CILP 2006; Jaki to ptak 2 płyta CD realizacja : Tomasz Ogrodowczyk Bedoń 2006

Ekonomika Leśnictwa w urządzaniu lasu | 40

Plan urządzenia lasu stanowi w nadleśnictwie podstawę prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej, w której sprawy ekonomiczne są jednym z jej podstawowych filarów. Jednak na przestrzeni lat aspekt ekonomicznych warunków realizacji planu urządzeni lasu traktowany był różnie.

Sport Leśników | 42

Strzelanie - sport i tradycja

Pod jednym dachem | 43

W samym środku pewnej malowniczo położonej wsi gdzieś w Polsce znajduje się leśniczówka. Jej wygląd sprawia, że nie bierze ona udziału w corocznie organizowanym przez regionalną dyrekcję LP konkursie na najładniejszą osadę leśną.

Leci brudnica | 46

Wieki temu Gazeta Wyborcza organizowała kurs pod hasłem Czytelnicy do piór!. i czytelnicy ochoczo swoją twórczość nadsyłali. Rzeczy czasem lepsze, czasem gorsze....

Norwegia - świerki, góry i skały | 28

Świerk, który my nazywamy pospolitym, po angielsku określany jest jako norway spruce. Będąc w okolicach Oslo ma się wrażenie, że Norwegia to faktycznie kraj świerka.