Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 17/2006

Informacje | 4

Wielka woda; Od nowych zasad nie ma odwrotu; Lubelscy leśnicy we Freiburgu; Drzewa umierają stojąc; Sztandar dla lęborskich leśników; Poznajmy ojczystą przyrodę; Jeden świat Nadleśnictwa Rudka; Polsko-niemieckie porozumienia

Podpalacze | 10

W tym roku lasy płonęły już blisko 9 tys. razy. Tą ponurą statystykę dopełnia jeszcze jeden, przerażający szczegół - połowa pożarów rozgorzała w wyniku celowych podpaleń.

Wespół w zespół | 11

Jeżeli od 60 lat leśnicy prowadziliby w Puszczy rabunkową gospodarkę, to nie byłoby już czego chronić, bo najcenniejsze drzewostany (prócz Parku) zostałyby już dawno w pień wycięte i sprzedane, czyż nie?

Pominięte gminy chcą decydować | 11

Apel w sprawie uwzględnienia stanowiska lokalnych społeczności w dyskusji o przyszłości Puszczy Białowieskiej przyjęty na XXXIV Sesji Rady Gminy 30 czerwca 2006 r. w Białowieży.

Mieszkania zakładowe | 12

Mam nadzieję, ze artykuł dotyczący mieszkań zakładowych zapoczątkuje dyskusję, a przede wszystkich wywoła refleksję kierownictwa LP. Moim zdaniem ta sprawa to kukulcze jajo pozostawione obecnej władzy leśnej przez poprzednią ekipę

Niepewna przyszłość beskidzki świerków | 14

Na temat trudnej sytuacji panującej w beskidzkich drzewostanach przy okazji konferencji prasowej zorganizowanej w Nadleśnictwie Ujsoły rozmawialiśmy  z bogdanem Gieburowskim, zastępcą dyrektora RDLP w Katowicach

Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane | 16

Opracowanie nowych WŁPH należy oprzeć na materiałach zebranych przy pomocy sprawdzonych procedur, a nie subiektywnych ocenach i spekulacjach. Prezentujemy propozycje modyfikacji planowanych rozwiązań na lata 2007-2017.

Występowanie szkodliwych owadów liściożernych w pierwszej połowie roku | 18

Analiza danych prognostycznych zbieranych w roku 2005 wskazała, że w tym roku może dojść do zagrożenia lasów przez ważniejsze szkodniki owadzie na powierzchni około 112 tys. ha, w tym przez foliofagi sosny na 71,5 tys. ha

Super klupa z Finlandii | 19

Na monachijskich  targach INTERFORST fińska firma Savcor pokazała elektroniczne urządzenie do pomiaru średnicy drzew stojących. Choć Masser Racal TWC spełnia funkcje tradycyjnej klupy, trudno go nazwać w ten sposób.

Nadleśnictwo Oleszyce | 20

Chodzi o to, by o nadleśnictwie napisać inaczej, nie tylko o tym, co mają wszyscy - tłumaczyłem nadleśniczemu przed przyjazdem. - Nie widzę problemu, na pewno coś znajdziemy - usłyszałem w odpowiedzi.

Wakacyjna wycieczka niedźwiedzia Bartka | 25

Od kilku tygodni po Puszczy Solskiej na Roztoczu wędruje samotny niedźwiedź. Jego tropy wzbudzają emocje lokalnej ludności i jak zwykle w takich przypadkach wszyscy spoglądają z nadzieją w stronę leśników.

Berlingo uterenowione | 26

Kiedy 10 lat temu pojawił się na rynku nowy Citroen Berlingo, stało się oczywiste, że kontynuując wieloletnią tradycję, francuska firma wyznaczyła po raz kolejny kierunek rozwoju motoryzacji.

Rynek drzewny | 27

Kto zyska, ktoś straci; Tartacznicy odpuścili; Bezpieczne panele z Jasła; Nielegalny opał w Niemczech; Nowe zakłady Kronospanu; Rośnie produkcja paletu; 10 megawatów z drewna; USA zapłaci

Kącik medyczny | 28

Jak prawidłowo przeprowadzić sztuczne oddychanie i masaż serca?

ZUS radzi | 28

Z pracownikiem, któremu na okres od 1 czerwca do 31 grudnia 2005 r. udzieliliśmy urlopu bezpłatnego, zawarliśmy umowę zlecenie na okres od 1 listopada do 31 grudnia 2005 roku Osoba ta nie jest uczniem ani studentem i nie ma innego tytułu do ubezpieczeń. Pracę w ramach umowy zlecenie wykonywała w siedzibie zleceniodawcy. Odpłatność z tytułu wykonywania umowy zlecenie została określona kwotowo, a wypłaty wynagrodzenia dokonaliśmy  30 grudnia 2005 roku. Jakie dokumenty i z jakim kodem tytułu ubezpieczenia powinniśmy przekazać za tę osobe do ZUS?

Las w życiu świętych | 30

Las zamieszkiwany jest przez różne kategorie świętych - pustelników, męczenników czy dziewice - stawał się istotnym elementem ich biografii, od czasów średniowiecza rejestrowanym na kartach literatury hagiograficznej.

Z żałobnej karty | 31

Stanisław Budzyński (1957-2006)

Kolczasty owadożerca | 22

Jest najlepszym naturalnym sprzymierzeńcem leśników w walce z groźnymi owadami i obok dzika najlepiej wspiera służby leśne na terenach, gdzie mamy do czynienia z najbardziej zagrożonymi drzewostanami

Typy siedliskowe (3) - bór wilgotny(Bw) | 24

Siedliska boru wilgotnego zajmują łącznie nie więcej niż 1% powierzchni leśnej. Ale są miejsca  -  należą do nich Puszcza Solska i Lasy Janowskie - gdzie wilgotne bory zajmują duże powierzchnie i stanowią dziesiątą część wszystkich siedlisk.

Porady prawne | 29

Od dwóch lat jestem współwłaścicielem firmy przewozowej, będąc jednocześnie leśniczym w LP. Moja firma trudni się przewozem drewna. Nie afiszowałem się ze swoją dodatkową działalnością, ale ostatnio wyszło to na jaw. Szef z główną księgową zarzucili mi, że prowadzę w ten sposób konkurencyjną wobec LP, co jest niezgodne z prawem. Zapowiedziano mi konsekwencje dyscyplinarne, a nawet pieniężne. Boje się o utratę pracy. Czy mogę się jakoś bronić?

Z wydawnictw | 35

Park Narodowy w Puszczy Białowieskiej Simona Kossak Oficyna wydawnicza Forest 2006; Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz Wojciech Radecki Difin 2006; Ustawa o lasach. komentarz. Wojciech radecki Difin 2006

Postwakacyjnie | 34

Podwoziłem autostopowiczkę. Kibić miała wysmukłą, kształtną, pierś powabną, sukni nie miała prawie wcale, za to pępek błyszczał w słońcu blaskiem wczepionego weń kawałka żelastwa. Taka widocznie moda.

Drodzy przyjaciele lesnicy | 8

W lipcu 2006 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Fundacji Pomoc Leśnikom. To już piąty rok naszej działalności. Pomysł powstał w tragicznych okolicznościach.