Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 21/2008

Informacje | 4

Sześciu liderów w Lasach Państwowych!; Znaki Jakości na Forum Leśnym; Ciechanowsko-Ostrołęcki PTL ma 30 lat; Pamięci Stanisława Czapiewskiego; Międzynarodowe Sprzątanie Świata

Polacy znów na Mistrzostwach Świata Drwali | 7

W dniach 2–6 października w Tripsdrill w Niemczech odbyły się Mistrzostwa Świata Drwali. Po prawie 20 latach nieobecności, dzięki wspólnym staraniom: Lasów Państwowych, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych i firmy HUSQVARNA – polska kadra wystąpiła w tegorocznych zawodach.

Informacje | 8

Hubertus w Puszczy Knyszyńskiej; Dell obawia się potopu

Bieszczadzkie zakapiory | 9

W ciepły wrześniowy wieczór, kiedy słońce staczało się z bieszczadzkich połonin, nasyceni widokami złocących się buków i rwących strumyków ludzie, zwani zakapiorami, zaczęli się gromadzić w nadsolińskiej przystani...

Edukatora rozmyślania przy goleniu | 10

Gdy edukacja ekologiczna zaczynała ruszać pełną parą, wszyscy byli do niej nastawieni bardzo entuzjastycznie. Mówiło się o pozytywnych skutkach działania leśników-edukatorów i dużo obiecywało – jak nauczycie, to będzie mniej śmieci, więcej szacunku do przyrody itd.

Pod dyktando STIHL’a! | 11

W dniach 2–5 października 2008 roku w Niemczech rozegrane zostały 28 Mistrzostwa Świata Drwali. W Mistrzostwach wzięło udział 115 zawodników z 29 krajów. Po rozegraniu 5 konkurencji stało się jasne, że najlepsi drwale świata wybrali pilarki STIHL!

e-Rębnie | 12

Podczas Krajowej Konferencji Hodowlanej do rąk naczelników dyrekcji regionalnych trafił, w postaci płyty CD, e-poradnik Rębnie. Ten elektroniczny poradnik został opracowany, na zamówienie DGLP, przez zespół naukowców z SGGW, pod przewodnictwem dr. inż. Jacka Zajączkowskiego.

Jak najskuteczniej hodować las? | 13

Na to pytanie przez dwa dni (16–17 października) poszukiwali odpowiedzi uczestnicy tegorocznej Krajowej Konferencji Hodowlanej. Konferencja, której przewodnim tematem było Nasiennictwo i szkółkarstwo leśne w realizacji trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, odbywała się na terenie RDLP w Szczecinku.

Co z kornikiem w rezerwatach? | 14

Olbrzymia różnorodność przyrodnicza lasów Puszczy Białowieskiej, również w jej zagospodarowanej części, nie podlega dyskusji. Nikt też nie zaprzeczy, że zadaniem leśnictwa powinno być utrzymanie tego bogactwa.

Telewizyjny monitoring przejść dla zwierząt | 16

Biologiczną łączność ekosystemów zwierząt poprzecinanych szlakami komunikacyjnymi można przywracać, budując przejścia górne lub dolne. Czy zwierzęta chcą z nich jednak korzystać? Aby się o tym przekonać, najlepiej zastosować monitoring telewizyjny.

Leśnik ekolog dwa bratanki | 18

Żyć jak leśnik z ekologiem, czyli jak pies z kotem? Współpraca Lasów Państwowych z Fundacją Ekologiczną Arka zadaje kłam takiemu twierdzeniu i pokazuje, jak wiele te organizacje mogą zdziałać wspólnymi siłami.

O zabudowie na gruntach leśnych | 20

Problem lokalizacji zabudowy na gruntach leśnych jest wciąż aktualny z uwagi na zaległości w realizacji planowania przestrzennego na terenie gmin.

Barć kontra ul | 22

W połowie października Andrzej Pazura, podleśniczy z Nadleśnictwa Spała i Tomasz Dzierżanowski, pracownik Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, dokonali pierwszego miodobrania z leśnych barci założonych w rezerwacie Żądłowice zeszłej wiosny.

COMFOR | 23

W Dunblane w Szkocji, w dniach 22–24 października, odbyło się kolejne spotkanie uczestników i realizatorów projektu COMFOR, którego pełna polska nazwa brzmi: Rozwiązywanie problemów w zakresie zdrowia zawodowego i sprawności w pracach leśnych realizowanych przez europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa.

Pod znakiem kornika | 24

Spotkania grupy roboczej IUFRO 7.03.10 Metodologia badań owadów i chorób lasu w lasach Europy Środkowej odbywają się co 2 lata na terenie różnych państw Europy. W tegorocznym, które zorganizowano w Szczyrbskim Jeziorze (Strbskim Plesie) na Słowacji 15–19 września, uczestniczyło 67 osób reprezentujących 18 państw.

Robinia akacjowa | 26

Gatunek ten sprowadzony do Europy w XVII w. świetnie dostosowuje się do niekorzystnych warunków i z sukcesem zajmuje różnorodne środowiska. Przykładowo na Węgrzech drzewostany robiniowe zajmują ok. 23% powierzchni leśnej, a drewno gatunku stanowi aż 19% pozyskania surowca drzewnego.

Lipa z Cielętnik | 27

Wygląda na to, że spór o to, które drzewo rosnące na terenie Polski zasługuje na miano najgrubszego, doczekał się wreszcie rozstrzygnięcia. Wśród kandydatów do tego miana są opisane już przez nas dąb Napoleon oraz topola biała z Leszna. Zdystansowała je jednak olbrzymia lipa drobnolistna rosnąca w miejscowości Cielętniki (gmina Dąbrowa Zielona) nieopodal Częstochowy.

Z zagranicy | 28

Szwecja przoduje w UE; Współpraca Sveaskogu ze Scanią; Rekordowy kontrakt Sveaskogu; Plan Eliascha; Ile węgla jest w drzewach?; Zmiana klimatu a pożary; Projekt parku wiatrowego; Czas na gruntowne zmiany; Największa w Europie elektrociepłownia na biomasę leśną

Spała żywiczarska | 30

Ta wada drewna okrągłego teoretycznie nie powinna już występować w polskich lasach. Jak się jednak okazuje, ciągle można ją spotkać jako pamiątkę po dawno zaniechanym żywicowaniu.

Porady prawne | 32

Dofinansowanie zakupu okularów dla pracownika księgowości; Okulary - tak. A soczewki kontaktowe dla stażysty?

Rynek drzewny | 33

Zmiany w Ameryce Północnej; W Hesji drewno stanieje; Ciężka sytuacja branży drzewnej i meblarskiej; Nowa Zelandia: nacjonalizacja tartaków sposobem na ich ratowanie?

Martyrologia i pamięć | 34

Wielopokoleniowa leśna rodzina autora to przykład na to, jak czasy wojny i totalitaryzmu odcisnęły na ludziach nieodwracalne piętno. Za patriotyzm i bycie niezłomnym wiele leśnych rodzin płaciło najwyższą cenę. Warto dziś o tym pamiętać.

Marian Nitecki | 35

Był najstarszym rangą wojskową leśnikiem. Przed wojną ukończył z wyróżnieniem elitarną szkołę oficerską – Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Był oficerem zawodowym I Pułku Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Zygmunt Rygiel | 35

16 września odszedł od nas nestor leśników podkarpackich dr inż. Zygmunt Rygiel. Zmarły był naszym Kolegą z pracy, ale przede wszystkim znakomitym leśnikiem.

Biała czernica | 36

Prywatny las w rejonie wsi Misie w gminie Międzyrzec Podlaski kryje dużą przyrodniczą ciekawostkę. Są nią borówki czernice, których dojrzałe owoce są... białe.

Sadzarka M-Planter | 36

Fińska sadzarka M-Planter to odpowiedź na niedostatek rąk do pracy. W Polsce sadzenie lasu to jedna z mniej męczących prac leśnych, do której niejednokrotnie angażuje się szkoły. Sadzić las gotowi są pracownicy korporacji, które za niewygórowaną cenę kilkudziesięciu arów posadzonego lasu stają się przyjazne środowisku.