Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 22/2008

Lasy jak sen | 2

Pobudka godzinę przed wschodem słońca w zimny, jesienny świt zajmuje bardzo dalekie miejsce na liście rzeczy, które uznaję za przyjemne. Ale kiedy ze snu wyrywa mnie dźwięk smsa przychodzącego od kolegi, który, podobnie jak ja, woli witać słońce w pozycji horyzontalnej, wiem, że należy niezwłocznie wyrwać się z wygodnego łóżka.

Informacje | 4

Uczą się lasu i dostają nagrody; Czy w grudniu zakwitną drzewa?; Nauczyciele ze Starościna gościli w Bogdańcu; Za mundurem...; Odpady – co dalej?; Zgryzanie a rozwój drzewostanów

Skoro jest tak świetnie, to dlaczego zadajemy pytania? | 7

Kilka miesięcy po konferencji Leśna edukacja – program i przepisy prawne skomentował ją jeden z jej uczestników, Paweł Mrowiński. W swoim tekście opisał obecny stan edukacji leśnej prowadzonej w Lasach Państwowych, twierdząc, że nic w nim już nie trzeba zmieniać.

Mundur moja duma | 7

Mój list jest pierwszy, jaki piszę do Redakcji. Pracuję w lasach już 10 lat, obecnie jako podleśniczy w lasach dolnośląskich. Z Lasem Polskim mam styczność już od czasów nauki w technikum leśnym.

Tydzień otwartych drzwi | 8

Europejski Tydzień Leśny to inicjatywa nowa – został ogłoszony w zeszłym roku w trakcie V Konferencji MPOLE. Odbywał się w dniach 20–24 października pod hasłem Las czeka na Was. Leśnicy sprężyli się i wbrew nieskorym do entuzjazmu jesiennym nastrojom, wzbudzili akcją spore zainteresowanie.

Szukamy trzystu miliardów, czyli skarby ukryte w lesie | 10

Na specjalnie zwołanej w Lubinie konferencji prasowej (4 listopada) poseł Piotr Cybulski przedstawił mediom wyniki swoich ponaddwuletnich badań nad położonymi w lasach wrocławskiej RDLP kopalniami różnych minerałów – począwszy od piasku, a skończywszy na marmurze. Przedstawiamy je dziś bez komentarza, który opublikujemy w następnym numerze.

Z zagranicy | 11

Coś za coś; Oferty pochłaniania w cenie; Postępowanie antymonopolowe

Białowieski węzeł gordyjski | 12

Problem gradacji drukarza w Puszczy Białowieskiej pokazuje nieocenioną rolę naukowców, którzy dzięki swej wiedzy potrafią dostarczyć szereg argumentów zarówno za, jak i przeciw ograniczaniu jej skutków.

Na jakiej podstawie pozyskujemy drewno z lasu | 14

Wiedza o tym, że usunięcie drzewa nie może być aktem samowolnym, jest dość powszechna. Jednak o tym, jaki dokument powinien być podstawą do wycinki, nie zawsze wiadomo. A zależy to od formy własności gruntu i kategorii jego użytkowania.

Na rynku | 15

Elastyczne raki

W starciu z bieszczadzką legendą | 16

Przyglądając się ludziom lasu i ich pracy, temu jak wygląda ona w różnych częściach Polski, nie mogłem pominąć Bieszczadów. To przecież jeden z regionów naszego kraju, który lasami stoi. Żeby się zatem dowiedzieć, co gryzie bieszczadzkiego leśnika i jak wygląda jego robota, odwiedziłem Bohdana Kalawskiego.

Zobacz las w Geoportalu | 18

Internetowy Geoportal to narzędzie, które pozwala uzyskać szeroki dostęp do danych przestrzennych znajdujących się w posiadaniu instytucji administracji publicznej. Jest to część unijnego program INSPIRE, w którym uczestniczą też Lasy Państwowe.

Pilarki spalinowe Makita - nowości | 23

Od wielu lat Makita proponuje w swojej ofercie maszyny przeznaczone dla różnych grup użytkowników. Poniżej przedstawimy najważniejsze cechy techniczne najnowszych modeli pilarek spalinowych Makita w grupie pilarek farmerskich dla rolnictwa i leśnictwa. Warto wyjaśnić, że w przypadku narzędzi do lasu i ogrodu Makita stosuje politykę marketingową podwójnej marki i podobne modele pilarek spalinowych są sprzedawane pod marką Dolmar. Nie ma żadnej różnicy w konstrukcji, jakości i cenie tych maszyn. Jedyną cechą, która je odróżnia jest kolor obudowy.

Problemy ochrony lasu na Węgrzech | 24

Od kilku lat trwa cykl szkoleń pracowników ZOL związany z wyjazdami za granicę. W tym roku specjaliści od ochrony lasu mogli zapoznać się z problemami, z jakimi borykają się ich koledzy na Węgrzech.

Komandosi spod znaku AK | 25

Po dziesięcioleciach przymusowego milczenia, dziś – dzięki Zbigniewowi Zielińskiemu – rozwiązał się nam worek z publikacjami poświęconymi jednym z najsłynniejszych żołnierzy i oddziałów Podziemnego Państwa Polskiego. Ludzie ci swymi bohaterskimi czynami pisali historię ziemi kieleckiej, częstochowskiej i całego narodu.

Klon jesionolistny | 26

To pospolity gatunek, którego ekspansja w ostatnich latach znacznie przybrała na sile, a ludzie często mu w tym nieświadomie pomagają. Pochodzi ze środkowej części Ameryki Północnej, a do Europy sprowadzono go w 1688 roku.

Dąb Mieszko z Warszawy | 27

Szczególnie okazałe, sędziwe drzewa rosną zazwyczaj na odludziu, często w miejscach w których niełatwo je odnaleźć. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki. Zalicza się do nich okazały dąb Mieszko rosnący na warszawskim Ursynowie, tuż pod bokiem nowoczesnego, gęsto zamieszkanego osiedla.

Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne | 28

Okazuje się, że istnieją organizacje skupiające przyrodników, które obywają się bez kosztownej siedziby i etatowych pracowników. Za to ich działania nie tylko dorównują poziomem i rozmachem przedsięwzięciom innych organizacji, ale często je przewyższają. Taką organizacją jest Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne.

Zbieżystość | 30

Istnieje kilka wad drewna okrągłego, których nie da się wyeliminować żadnymi zabiegami hodowlanymi. Można ewentualnie próbować ograniczać ich wielkość. Zbieżystość jest bez wątpienia jedną z takich wad.

Centralny kurs brakarski w Zwierzyńcu | 31

W tym roku centralny kurs brakarski odbył się w dniach 8–17 października w Nadleśnictwie Zwierzyniec. Jego organizatorem był ORWLP w Bedoniu.

Samochody na baterie | 32

To, że w ostatnich tygodniach ceny na stacjach paliw spadły nawet o kilkadziesiąt groszy, cieszy, ale nie wydaje się zjawiskiem trwałym. Zasoby ropy i gazu skończą się przecież wcześniej czy później.

Strzeleckie zmagania strażników leśnych | 34

W IV Strzeleckich Mistrzostwach Polski Straży Leśnej triumfowała RDLP w Gdańsku: leśnicy z Pomorza zdobyli złoto w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej.

Wrocław wyłonił reprezentantów w tenisie stołowym | 34

Zanim odbyły się IX Mistrzostwa Polski Pracowników LP w Tenisie Stołowym (13–15 listopada, Drzonków na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn, RDLP w Zielonej Górze), w poszczególnych rdLP rozgrywano eliminacje regionalne. 18 października rozegrano VI Mistrzostwa RDLP we Wrocławiu w Tenisie Stołowym.

Skarby przyrody i krajobrazu Polski | 34

Dbałość o przyrodę ma w naszym kraju długą i bogatą tradycję. Prezentowana książka nawiązuje do niej w wielu momentach, poczynając od tytułu, poprzez koncepcję, a na treści kończąc.

Przypomniane cmentarze | 36

Kiedy kilka lat temu Elżbieta Maszkiewicz została leśniczym w Nadleśnictwie Pisz, jednym z pierwszych jej działań było doprowadzenie do porządku zarośniętego i częściowo zniszczonego leśnego cmentarza.

W poszukiwaniu | 39

Włodzimierz Łapiński postanowił sfotografować wszystkie europejskie storczyki. W pięknym albumie odhacza swoje kolejne zdobycze. Jeden z ostatnich sukcesów to odnalezienie małego storczyka na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Chodziliśmy tam przez pół dnia i w końcu w jakichś strasznych chaszczach Włodek go wreszcie wypatrzył.