Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 13-14/2006

Informacje | 4

Dni Lasu 2006; Kordelas dla Gilowskiej; Pali się!; Białowieża w senacie; Spotkanie z kierownikami zol; Dąb majora Wrońca w Bedoniu; Warszawski Dzień Leśnika; Dni lasu w Tokarni; Las leczy; Sądeccy Leśniczy w Niemczech; Spadł Antek; Foresta Internazionale na Pomorz; VII Zlot Leśnych Internautów; Sęp w tatrach; Zapach lasu przeciwdziała globalnemu ociepleniu; Nieziemska szkółka

Łódź zmienia zasady dyzurów ppoż. | 12

Z nieukrywaną satysfakcją zawiadamiam, że dzięki opublikowaniu w numerze 4/2006 Lasu Polskiego mojego artykułu o dyżurach przeciwpożarowych problem ten został wreszcie rozwiązany - przynajmniej na terenie RDLP w Łodzi. Co prawda nie mam jeszcze informacji z innych nadleśnictw (jak mi wiadomo - ma być podobnie), ale mogę przybliżać zmiany w przepisach, jakie podjęto w nadleśnictwie, w którym pracuję.

Tanie Parki | 13

Poszukiwania możliwości zaoszczędzenia finansów w ramach taniego państwa trawją. Ostatnie widmo oszczędności zawisło nad pracownikami parków narodowych i krajobrazowych.

Monopol to wróg, czyli trzeba zniszczyć Kartaginę! | 14

Z niezwykłą przyjemnością przeczytałem w ”Gazecie Przemysłu Drzewnego” wywiad z nie byle kim, bo z samym Markiem Goliszewskim, prezesem Business Cetnre Club.

O jednego niedźwiedzia za dużo | 15

Ochrona gatunkowa tych dużych drapieżników to oczko w głowie polskiej ekologii. Wilk korzysta u nas z wyjątkowych przywilejów, przez wielu traktowany wręcz jako szary brat.

Certyfikacja na spokojnie | 16

Od początku certyfikacyjnej wrzawy czytam niemal wszystko, co prasa leśna drukuje na temat polskich lasów w kontekście FSC i PEFC. Chciałbym na chłodno nakreslić kilka zdań na ten temat, tym bardziej że z certyfikacją i Lasami - z wyjątkiem jesiennego zbierania grzybów - nijak związany nie jestem.

FSC - niewykorzystana marka? | 17


Do 29 maja br. przez siedem miesięcy na stronie internetowej RDLP z Zielonej Górze można było głosować w ankiecie dotyczącej certyfikacji gospodarki lesnej i produktów z drewna. Biorąc pod uwagę, że rdLP w Polsce posiada już certyfikat FSC, niektóre nawet od ponad 5 lat - to wiedza na ten temat jest niewielka.  O ile symbol FSC mozna spotkać na produktach drzewnych, o tyle Lasy Państowe rzadziej chwalą się posiadaniem certyfikatu.

Z Zagranicy | 17

Światowy kongres leśnictwa rodzinnego; Popyt na drewno opałowe; Zmiany w strukturze źródeł dochodów; EFORWOOD

Leśniczy na urlopie | 18

Jak ma odpocząć ktoś, kto całe swoje zawodowe życie spędza w lesie, pośród borów, na polanach i zrębach? Czy od szumu drzew i śpiewu ptaków też trzeba się czasem oderwać? Na to pytanie odpowiedzieć mogą tylko sami leśnicy.

Z życia leśnika | 19

Leśne(!) ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe; Leśny przewodnik turystyczny.

Z wydawnictw | 19

Ochrona i łowy, Puszcza Białowieska w czasach królewskich Tomasz Samojlik(red.) ZBS PAN 2005; Postępy techniki w leśnictwie.

Trzebież przerębowa w drzewostanach jodłowych | 20

Zły stan zdrowotny i masowe zamieranie drzewostanów jodłowych jeszcze stosunkowo niedawno budziły obawy co do przyszłości tego gatunku w polskich lasach. Wśród czynników odpowiedzialnych za tę sytuację wymieniano nieodpowiednie metody hodowli.

Tarcica w Europie - ostrożny optymizm na 2006 rok | 23

Produkcja tarcicy iglastej w Rutopie wzrosła o 1,9%, a liściastej - o 3,7% w porównaniu z rokiem 2004. Wyniki te zostały przedstaweione podczas dorocznego Zjazdu Generalnego Europejskiej Organizacji Przemysłu Tartacznego (European Organisation of the Sawmill Industy, EOS), który odbył się 9 czerwca br. w Pradze. Gospodarzem było Czeskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych (CAPLH).

Trudna Sprawa | 24

W lutowym numerze Lasu Polskiego przeczytałem artykuł Zimowe zagrody - karkonoski sposób na jeleznia. który dotyczył ochrony lasu przed zwierzyną w Karkonoszach. Muszę przyznać, że kiedy przeczytałem, ile kosztuje, utrzymanie i przechowywanie jednego jelenia (około 150 euro) na mojej twarzy pojawił się ironiczny uśmiech.

Z zagranicy | 26

Zrównoważona gospodarka leśna zagrożona; Ułatwione porównywanie; 626 tys. funtów dla wiewiórki; Polowanie na Bawarskich LP; Masowe rozmnażanie; U kresu możliwości produkcji drewna; Angielski plan użytkowania biomasy; Deficyt drewna tartacznego w Finlandii

Nadleśnictwo Waliły | 28

Na wschodnich rubieżach kraju, między Białymstokiem a granicą państwa, rozciąga się Puszcza Knyszyńska, królestwo sosny...

Zielona Białoruś w kolorze niebieskim | 30

Wyjeżdzając na Białoruś właściwie nie wiedziałem, czego się spodziewać. Koledzy z Nadleśnictw Waliły i Krynki spotykali się juz z leśnikami zza granicy i wiedzieli, że są to przyjacielscy, otwarci ludzie. Ja jechałem tam po raz pierwszy, więc jakby w nieznane, i to pociągało mnie najbardziej.

Z zagranicy | 31

Austria i Niemcy przygotowują Bułgarów

Lasy w Ujściu Warty | 32

Jeżeli ktoś choć trochę zna specyfikę Parku Narodowego Ujście Warty i główny cel jego ochrony (zachowanie populacji rzadkich i zagrożonych ptaków terenów otwartych) lubposiada choćby ogólne informacje na temat szaty roślinnej europejskich dolin rzecznych, tego zadziwi powyższy tytuł.

Typy siedliskowe lasu (1) - bór suchy (Bs) | 34

W obowiązującym w Polsce systemie typologicznym ustalono 15 typów siedliskowych lasu dla terenów nizinnych, 8 typów dla terenów wyżynnych i podgórskich oraz 15 dla terenów górskich. W rozpoczynanym dzisiaj cyklu artykułów pokrótce przypomnimy najważniejsze cechy tych siedlisk.

Dacia Logan | 36

Na jednym z konkursów poznałem leśniczego, który zajechał Loganem, a pytany, jak mu się jeździ tym autem, wyrażał się o nim w samych superlatywach. Wcale mu się nie dziwię. Miałem okazję dwukrotnie jeździć Dacią Logan a dziś chciałbym zaprezentować wersję wyposażoną w wysokoprężny silnik 1.5 dCi.

Kącik medyczny | 38

Praca lesnika wbrew obiegowej opinii nie jest łatwa i przyjemna, a wręcz odwrotnie, często związana niestety z ogtomnym steresem. Praca w terenie naraża nas ponadto na urazy mechaniczne - od najlżejszych (jak skręcenie stawów), po te najcięższe związane chociażby z pozyskaniem drewna i innymi zabiegami prowadzonymi w lesie. Stąd pomysł na porady dotyczące tego, jak zachować się w okreslonych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Zaczynamy od zawału serca, który może zostać wywołany m.in. stresem.

ZUS radzi | 38

Każdy z nas choć raz zetknął się bezpośrednio lub pośrednio z morzem przepisów dotyczących ubezpieczeń, nad którymi pieczę sprawuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I choć większość spraw związanych z tą instytucją załatwiają za nas działy kadr w jednostkach, w których pracujemy, to jednak warto być świadomym swoich praw i obowiązków w tym zakresie, tym bardziej że interpretacja niektówych uregulować bywa niejednoznaczna. Dlatego uruchamiamy kolejny kącik porad - tym razem związany ze sprawami zusowskimi.

Porady prawne | 39

Od niedawna jestem leśniczym i mam pytanie dotyczące opieki nad stażystą. Co dycyduje o tym, że stażysta trafia do takiego a nie innego leśniczego? Czy młody wiek albo krótki staż pracy w LP są tu jakąś barierą? Czy z tytułu ewentualnego powierzenia mi stażysty otrzymam jakieś dodatkowe korzyści - jeśli tak, to jakie? Czy ponoszę jakąś odpowiedzialność za zakończenie przez niego stażu bez pozytywnego wyniku? Czy w nowych przepisach coś się zmieniło w tej sprawie?

Sport leśników | 42

Orientacja w deszczu i błocie; Dookoła arboretum czyli XIX Bieg Leśnika w Rogowie

Prawie jak news | 46

Żyjemy w epoce informacji. Codziennie jesteśmy bombardowani tysiącami newsów. A to gdzieś co wybuchło, ktoś powiększył sobie biust, ktos inny zaś przesiedział za dwa tygodnie w saganie pełnym wrzącej smoły. Jeżeli odbiorcy nie zainteresuje pierwsze zdanie, pierwsze 5 sekund reportażu, przerwsze zdjęcie na stronie internetowej - to jest dla nadawcy stracony! Przerzuci kartkę, przełączy program, kliknie na inny link.

Drewno pilnie potrzebne | 27


Lasy Państwowe pozyskały w ubiegłym roku prawie 30,5 mln metrów sześciennych drewna. Sprzedały je za blisko 4 mld zł. W tym roku wycinka drzew nie zwiększy się ze względu na plany roczne. Klienci lasów nie sa z tego zadowoleni.

Rynek drzewny | 37

Wzrost podatku w Rosji; Japońska IKEA; Aktywnie w kwestii emisji; Droma po Dremie; Eksport w sieci; Kontrowersyjne rozdanie. 

Alkohol twój wróg | 40

Nikt nie zaprzeczy, że w świadomości wielu osób funkcjonuje stereotyp leśnika jako człowieka o mocnej głowie, który trunków za kołnierz nie wylewa. Z moich osobistych doświadczeń z ludźmi lasu wynika, że jest w nim ziarno prawdy.

Z żałobnej karty | 41

Paweł Andrzejczak (1955-2006)