Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 20/2006

Informacje | 4

Tłumy na leśnictwie; Droga Susza; Sprzątanie Świata; Miejsce Mocy odrestaurowane; Pszczyńskie żubry; Leśne pielgrzymowanie

Transfer | 8

Regionalna Dyrekcja Lasów państwowych w Warszawie wystąpiła do dyrektora generalnego o przyłączenie 7 nadleśnictw. Olsztyn miał ich oddać pięć (Ciechanów, Przasnysz, Parciaki, Myszyniec i Ostrołękę), dyrekcja łódzka miała się pozbyć Radziwiłłowa, lubelska zaś przekazać Sarnaki

Po co w lesie GPS? | 10

Niedługo odbiorniki GPS będą - o ile już nie są - codziennym narzędziem pracy wielu polskich leśników. Dlatego też ten numer Lasu Polskiego niemal w całości poświęciliśmy przedstawieniu działania i możliwości tej technologii. Na początek stawiamy jednak pytanie najważniejsze - o celowość jej stosowania w leśnictwie.

Troche techniki i człowiek się nie gubi | 12

Co mają wspólnego zegary atomowe, pędząca karetka i apolityczni bracia bliźniacy? Prezentujemy najskrytsze tajniki działania systemu GPS w swoistym przewodniku GPS dla opornych.

Dwie igiełki | 31

Jechałem z mamą do oddalonego o 30 km powiatowego miasta. Rano było i chłodno - listopad. Następny przystanek jest w pobliżu naszego lasu. Widzę jak drogą od lasu pędzi człowiek ubrany w mundur leśnika.

Sport leśników | 30

Strzelecka czołówka bardzo ścisła; Liga Północy - sport i integracja; Przasnysz jak Brazylia.

DGPS - jeszcze dokładniejsze wyniki | 16

Choć został wymyślony, by likwidować skutki zakłóceń wprowadzonych niegdyś celowo przez rząd Stanów Zjednoczonych, system różnicowej korekcji pomiaru DGPS przydatny jest również po wyłączeniu sygnału zabezpieczającego - likwiduje bowiem błędy powstające podczas przejścia fal radiowych przez atmosferę i umożliwia uzyskanie precyzji pomiaru rzędu kilku centymetrów!

Porady prawne | 29

Jestem leśniczym. Moje pytanie dotyczy punktów mundurowych. Od kilku już lat nie realizuje corocznie wszystkich przyznawanych mi punktów, bo nie mam takiej potrzeby. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć, czy mam prawo do ekwiwalentu za niepobrane sorty mundurowe? W chwili obecnej mam już prawie 400 niezrealizowanych punktów a przecież z tego co wiem każdy punkt wart jest 15zł. Jeśli taki ekwiwalent mi przysługuje, proszę też podać przelicznik - czy liczy się to jako liczba punktów razy 15zł?

ZUS radzi | 28

Czy obywatel Rosji zatrudniony w Polsce przez polskie przedsiębiorstwo na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce? Wspomniany pracownik ma zezwolenie na zatrudnienie oraz wizę uprawniającą do podjęcia pracy w Polsce.

Planowanie i prowadzenie pomiarów | 18

Użytkowanie odbiornika GPS jest dziecinnie proste - wystarczy tylko wnieść to pudełko do lasu i nacisnąć ON. Jest jednak kilka sztuczek, które pozwalają zwiększyć dokładność pomiaru, aby optymalnie wykorzystać możliwości oferowane przez sprzęt. Znajdziecie je w poniższym poradniku.

Kącik medyczny | 28

Przeziębnie i grypa

GPS w nadleśnictwie | 20

Rozwój systemu GPS oraz dedykowane mu oprogramowanie znacznie zwiększyły możliwości wykorzystania odbiorników GPS w Lasach państwowych.Przyjrzyjmy się, w jakich sytuacjach korzysta się z nich w Nadleśnictwie Bobolice

Z wizytą w Normandii | 26

Na przełomie maja i czerwca delegacja leśników z terenu RDLP w Gdańsku przebywała w północnej Francji. Organizatorami i gospodarzami wizyty byli leśnicy z Normandii, z którymi Gdański Oddział SITLiD nawiązał współpracę w 2005 roku. Wyjazd umożliwiał poznanie gospodarki leśnej prowadzonej w tym regionie oraz organizacji i zadań państwowych służb leśnych we Francji.

Odbiorniki GPS | 21

Na rynku znajduje się szeroka gama odbiorników, które można wykorzystać do pracy z palmtopem, jednak wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie : Do czego GPS będzie głównie wykorzystywany?

Typy siedliskowe lasu (6) - Bór mieszany wilgotny (BMw) | 24

Siedliska borów mieszanych wilgotnych nie są w lasach często spotykane, jednak występują liczniej niż bory wilgotne. Najmniej jest ich w północnej i środkowej Polsce - zwykle zajmują kilka procent powierzchni leśnej.

Test odbiorników GPS | 22

Na rynku dostępnych jest wiele odbiorników GPS, różniących się znacznie parametrami i ceną. który z nich jednak najlepiej sprawdza się w terenie? W odpowiedzi na pytanie, jakie urządzenie kupić dla nadleśnictwa, pomóc może test dokładności używanych w Lasach Państwowych odbiorników GPS