Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 4/2011

Sosna karmicielka | 3

Przekonujemy i zapewniamy – las to nie tylko drewno! Las to rekreacja na świeżym powietrzu, zakumulowane CO2, bioróżnorodność z listy priorytetowej albo stymulator rozwoju terenów niezurbanizowanych. Utwierdza nas w tym Ustawa o lasach, która wylicza cele gospodarki leśnej, zaczynając od zachowania korzystnego wpływu lasów na klimat i warunki zdrowotne człowieka. Produkcja drewna to ostatni z punktów.

Informacje | 4

NIK kontrolował parki narodowe – Bałagan z gruntami; Rajd leśników – Będą tropić dinozaury...; Państwowa Agencja Ochrony Środowiska – Czy powstanie policja od przyrody?; Finał Miss Polonia – Studentka leśnictwa wśród najpiękniejszych; Informacja o stanie lasów – Dobre państwowe, ganią KPZL; Ogólnopolski Tydzień Liczenia Sów w Lasach – Edukacyjne pohukiwanie

Las bez płotów | 7

Jak zoptymalizować metody ochrony lasu, aby pogodzić współwystępowanie zwierzyny z potrzebami racjonalnej gospodarki leśnej? Na terenie szczecineckiej RDLP w minionym roku grodzenia obejmowały ponad 21,5 tys. ha. Czy ta metoda ma przyszłość?

Pozyskiwanie biomasy a gleba leśna | 10

Czy skandynawski model pozyskiwania biomasy leśnej można odnosić do warunków krajowych? I jak te działania odnoszą się do trwale zrównoważonej gospodarki leśnej?

Pomocna dłoń | 13

Światowy kryzys ekonomiczny miał pośrednio pozytywne rezultaty dla sektora leśno-drzewnego – czytamy w raporcie UNECE Forest Product 2009–10 – zmusił rządy wielu krajów do zainteresowania się i udzielenia pomocy branży, która dotąd uchodziła za samowystarczalną, wolną od politycznych interwencji.

Sprzedaż drewna 2010 | 16

Choć różnorodność płaszczyzn, na których podejmują działania Lasy Państwowe jest bardzo rozległa, to jednak wszystkie one nie byłyby tak efektowne, gdyby nie środki. Te niezmiennie pochodzą z jednego źródła – sprzedaży drewna, głównie sosnowego.

Pierwsze PEFC | 18

Jednostka Certyfi kująca Urzędu Dozoru Technicznego UDT-CERT wydała pierwszy w Polsce certyfikat gospodarki leśnej w systemie PEFC. W uroczystych okolicznościach otrzymała go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Bezpieczne nasiona | 21

Banki nasion są tymi miejscami, które zabezpieczają świat przed utratą cennych gatunków roślin. Polska pod tym względem nie pozostaje w tyle.

Od leśnika do pieca | 24

Gdy ktoś, kto nigdy nie kupował drewna, trafia do nadleśnictwa, może być nieco zdziwiony. Nawet kiedy już się dowie, że to, czym chce napalić w piecu, kryje się pod symbolami S4 lub S2.

Ceny detaliczne drewna opałowego | 26

W większości nadleśnictw w kraju pojawiły się już nowe cenniki detalicznej sprzedaży drewna. Zgodnie z Zasadami sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe na rok 2011 cena detaliczna grup handlowych powinna być tworzona dla nadleśnictw w następujàcy sposób: średnia cena transakcyjna sprzedaży przedsiębiorcom za ostatni kwartał powiększona o marżę detaliczną wynoszącą min. 15%.

Las w moim obiektywie – podsumowanie edycji XIV | 27

Początek roku to nie tylko czas snucia planów na przyszłość, to także czas podsumowań. Przynajmniej dla tych wszystkich, którzy brali udział w kolejnej edycji naszego konkursu fotograficznego. Wyniki można obserwować na bieżąco na naszej stronie internetowej, więc najbardziej zainteresowani wiedzą już pewnie kto wygrał.

Zanikające... a ciekawe | 28

Ostatni odcinek Brakarstwa traktował o terminach, których znaczenie w odniesieniu do surowca drzewnego jest zupełnie różne od potocznego. Dziś kontynuacja tego tematu. Takich słów dość sporo jest wśród terminów określających m.in. wady kształtu.

Z wydawnictw | 30

Serce i pazur. Simona Kossak. Publikator 2010, s. 208

Sprawdzone | 30

Delta Insul Mug; Termos na żywność; Impregnat do butów; Skarpety Bridgedale; Przenośne siedzenie Therm-a-Rest

Z żałobnej karty | 31

Ryszard Babicki

Z zagranicy | 32

Bawaria, Niemcy. Nowa inwestycja energetyczna BaySF; Finlandia. Międzynarodowa aktywność właścicieli lasów; Anglia, Wielka Brytania. Konsultacje w sprawie przyszłości lasów państwowych; Dolna Saksonia, Niemcy. Lasy współudziałowcem firmy energetycznej

Rynek drzewny | 33

Inwestycje w przemysł drzewny. W Polsce i na świecie; Podwójna certyfikacja. FSC plus PEFC

Tanczą nimfy z leśnikami | 35

W styczniu studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – drugi rok z rzędu – zorganizowali Bal Leśnika. Szykowne kreacje, eleganckie wnętrze i dobra zabawa przy muzyce. To była wystrzałowa noc!