Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 6/2009

Informacje | 4

90 lat Wydziału Leśnego SGGW; Konkurs w Rucianem; Startują Bubobory; Chodzi lisek... na dwóch nogach!

Unia rady nie daje | 6

Powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej oraz utrzymanie dobrze zachowanych ekosystemów są głównymi celami ochrony przyrody w UE. Wspólnota ma jednak problem. Nie radzi sobie z realizacją tych założeń.

Listy do redakcji | 7

Podleśny jak nieleśny
Od dłuższego czasu nurtuje mnie problem systemu mianowania pracowników służby leśnej w Lasach Państwowych, a raczej jego brak. Wnioski, jakie nasunęły mi się podczas moich obserwacji, niestety nie wyglądają optymistycznie, szczególnie dla pracowników niższego szczebla LP.

Czy ten projekt czeka śmierć? | 8

Wolnościowy chów konika polskiego w Baligrodzie był wizytówką wysoko ocenianych proekologicznych dokonań Lasów Państwowych. Czy w obliczu przejściowych trudności warto rezygnować z tego programu?

Przewodnik po ArcGIS Desktop (6) | 9

Po uruchomieniu aplikacji ArcMap domyślnie aktywne są paski narzędziowe Menu Główne, Narysuj, oraz Narzędzia – zawierający podstawowe funkcje niezbędne do pracy z danymi przestrzennymi.

Pomyślmy o turystach | 10

Dzisiejsze społeczeństwo oczekuje coraz większej ilości informacji. Istotnym aspektem staje się zatem sposób ich zbierania i przekazywania. Jedną z najbardziej popularnych dróg w prezentacji i poszukiwaniu informacji jest Internet i to właśnie on wydaje się być idealnym miejscem promocji i wizualizacji obszarów leśnych.

Choroba zwana leśnictwo | 12

Moje studia – strzał w dziesiątkę czy rozczarowanie? W przyszłym roku kończę moje życie studenta-leśnika i szczerze przyznam, że nie mam pojęcia, jaka jest odpowiedź na to pytanie.

Z zagranicy | 13

Trzebież jak grabież; Pozyskanie o 30% w dół

Organizacja submisji w RDLP w Szczecinie | 14

W szczecińskiej RDLP submisyjną sprzedaż drewna cennego prowadzi się corocznie od 17 lat. Celem artykułu jest przybliżenie wszystkim zainteresowanym zasad organizowania submisji w jednostkach Lasów Państwowych.

Rynek drzewny | 15

Sprzedaż drewna w Polsce; Raport o spadkach cen; Już niedługo boom w USA; Straty w lasach świata; Nowa fabryka IKEI; Statek zgubił tarcicę; Wspólna reprezentacja przemysłu drzewnego

Schematy? To nie my | 17

Przeczytałem z pewnym zainteresowaniem list Tumaka w sprawie certyfikacji (Las Polski 4/2009). Zarzuca on w nim niezrozumienie działań, zarzuca szablonowość w pracy, bez zrozumienia problemu. Nie mogę się z nim zgodzić.

Szuflady pełne Białowieży | 18

Puszcza Białowieska nie ma szczęścia do zespołów. Wyniki prac pierwszego – prezydenckiego – trafiły do szuflady i mało kto o nich pamięta. Być może dużo skromniejsze dzieło zespołu drugiego, powołanego przez dyrektora generalnego LP, czeka ten sam los.

Tranking – niezawodna łączność w terenie | 20

Do łączności w terenie coraz powszechniej wykorzystywana jest telefonia komórkowa. Alternatywnym rozwiązaniem, zapewniającym łączność radiową dla grup użytkowników rozproszonych w terenie, są systemy łączności trankingowej.

Nadleśnictwo Dynów | 22

Nieduże, jednoobrębowe, a jednak dochodowe. Ogromna bioróżnorodność i żadnego rezerwatu. Niechętnie zajmowane leśniczówki i teren, w którym lepiej sprawdzałby się koń wierzchowy niż terenowy samochód. To tylko niektóre z realiów Nadleśnictwa Dynów.

Kasztanowiec zwyczajny | 24

Obecność kasztanowca jest tak powszechna, że nawet nie nasuwa na myśl faktu, i jeszcze w XVI w. był on praktycznie nieznany na naszym kontynencie. Występowanie w krajobrazie kulturowym sprawia, że kasztanowiec często pojawia się również w obrębie zbiorowisk leśnych, stąd warto bliżej przyjrzeć się jego ekologii.

Dąb Chrobry z Białobrzegów | 25

Mazowsze, mimo stosunkowo niewielkiej lesistości, może pochwalić się wieloma ciekawymi, pomnikowymi drzewami, w tym potężnych rozmiarów dębami.

Zwęglenie | 26

Gdyby próbować opisać zwęglenie najkrótszą definicją, byłoby to: uszkodzenie pnia ogniem. Ta definicja, choć w zasadzie dobra, wymaga jednak podania kilku dodatkowych szczegółów.

Z wydawnictw | 27

Atlas hub. P. Łakomy, H. Kwaśna. Multico 2008
Rośliny wodne i bagienne. Kłosowscy S. i G. Multico 2007

Doskonalmy doradztwo dla prywatnych właścicieli | 28

Zmiany dotyczące roli lasów i leśnictwa nie powinny obejmować wyłącznie lasów publicznych. Jednak aby właściciele lasów niepaństwowych mogli być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i prawem, konieczne jest właściwie prowadzone doradztwo.

Skrzynki lęgowe | 30

Po rozwieszeniu skrzynek lęgowych liczebność niektórych gatunków może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie! Dobitnie pokazuje to, że brak odpowiednich miejsc do gniazdowania jest w naszym kraju czynnikiem ograniczającym liczebność wielu ptaków.

Sport leśników | 32

Szlak zrywkowy jak nartostrada; Krzyż po raz trzeci najlepszy; Szachowy Król Puszczy Białowieskiej

Partyzanckie akcje w Prusach Wschodnich | 30

Z walk partyzanckich zasłynęło w czasie wojny lubelskie i kieleckie, ale to nie jedyne okolice, gdzie toczyły się boje żołnierzy polskiego podziemia. Tak jak Wielkopolska nie jest jedynym regionem, skąd partyzanci robili wypady na tereny należące do 1939 r. do Niemiec. Przyjrzyjmy się kilku ważnym epizodom z północnego Podlasia i Mazur.

Love story | 31

Soki ruszyły. W powietrzu czuć było atmosferę właściwą porze, kiedy hormony i instynkty biorą górę nad rozumem i doświadczeniem. Skowronki dostawały zajadów od obłędnego trelowania, żurawie tańcząc, potykały się o nierówno zaorane skiby, a pierwsze pszczoły zaczęły bzykać na jaskrawej żółci kaczeńców.

A jak poszedł Stach na boje... | 2

W marcu 2007 r. leśniczy z Napiwody znalazł w lesie k. Moczyska resztki ludzkich szczątków z wojskowym oporządzeniem. Wśród przedmiotów znajdował się srebrny krzyżyk obrządku wschodniego. Zarówno miejsce, jak i bardzo płytki pochówek, wskazywały, że były to szczątki rosyjskiego żołnierza, który zginął w ostatniej dobie odwrotu wojsk rosyjskich – armii dowodzonej przez generała Samsonowa, po bitwie pod Tannenbergiem.