Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 7/2009

Echo publikacji; Dziękuję | 9

Po publikacji Spokój panuje w Ostrowcu (Las Polski 1/2009) Redakcja otrzymała list opatrzony pieczątkami Nadleśnictwa oraz dwóch organizacji związkowych działających w tej jednostce.

Informacje | 4

Tuchola jednak pod skrzydłami resortu; Bractwo branż na LAS-EXPO; Certyfikacja RDLP w Białymstoku; Kto szkodzi lasom Podkarpacia?; O szkółkarstwie kontenerowym w Jabłonnie; ZLP ma już 90 lat; Rospuda 2014?; To musiało wyjść na jaw; Rola lasu w bilansie węgla

Art. 51 i 52 w praktyce | 10

Znowelizowana Ustawa o ochronie przyrody zaostrzyła przepisy dotyczące ochrony gatunkowej zwierząt. Wciąż brakuje jednolitego stanowiska Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, interpretującego to prawo w odniesieniu do gospodarki leśnej.

Przewodnik po ArcGIS Desktop (7) | 11

Podczas pracy z danymi geograficznymi często zmieniana jest skala wyświetlania obiektów zgromadzonych w bazie danych.

O czym radzili ochroniarze? | 12

Tegoroczna narada pracowników odpowiedzialnych za ochronę lasu w LP odbyła się w marcu (11–13) na terenie RDLP w Radomiu i koncentrowała się na zagadnieniach związanych z rosnącym zagrożeniem ze strony chrabąszczowatych, szkodników wtórnych i zwójek oraz potencjalnym zagrożeniem od szkodników kwarantannowych.

Ekonomiczne aspekty metody Sobańskiego | 14

O atrakcyjności zabiegu hodowlanego decyduje nie tylko porównanie z innymi, stosowanymi dotychczas, ale przede wszystkim bilans efektów w zestawieniu z nakładami. Porównanie wypada na korzyść metody Sobańskiego.

Hodowla jednolatek świerka w kontrolowanych warunkach zewnętrznych | 16

Sposób produkcji materiału sadzeniowego wpływa na jakość siewek – to fakt niepodważalny. Autor artykułu prezentuje doświadczenie, porównujące produkcje jednolatek świerkowych w inspektach Dünnemana i tunelu foliowym.

Doświadczenia z hydrożelem | 18

Przykład Nadleśnictwa Mielec pokazuje, że poprzez odpowiednie przygotowanie do transportu i zabezpieczenie korzeni sadzonek hydrożelem można znacznie polepszyć udatność upraw.

A może nowy nawóz? | 20

Specjalistyczne nawozy, które świetnie nadają się do produkcji sadzonek w pojemnikach lub na substratach, ze względu na wysoką cenę nie nadaję się do stosowania na powierzchni otwartej szkółek. Z tego powodu duże zainteresowanie wzbudza nowy nawóz ENTEC perfekt o niewygórowanej cenie i wydłużonym okresie działania.

Jakość nasion lipy drobnolistnej | 22

Wyniki oceny nasion lipy drobnolistnej, prowadzonej w latach 1995–2007, pozwalają na podanie kilku faktów. Nasiona są przede wszystkim żywotniejsze i cięższe niż podaje literatura. Wyższą jakością cechuje się materiał siewny z regionów pod wpływem klimatu morskiego.

Szkółki bez chemii? | 24

Szkółki leśne są największym odbiorcą zróżnicowanej palety środków ochrony roślin, szczególnie fungicydów. Niestety, obostrzenia prawne, wynikające z chęci utrzymania certyfikatów FSC, drastycznie ograniczyły paletę preparatów chemicznych służących ochronie produkcji szkółkarskiej.

Rynek drzewny | 26

Likwidacja Swarzędz Meble SA; Sytuacja polskiego meblarstwa; Skandynawia może pokonać kryzys; Wietnam chce skorzystać na kryzysie

Z wydawnictw | 27

Poradnik lokalnej ochrony przyrody. P. Pawlaczyk, A. Jermaczek. Klub Przyrodników 2009

Dąb z Rudki | 27

Wśród zaprezentowanych do tej pory na łamach niniejszego cyklu drzew zdecydowanie przeważają dęby. Jest to całkowicie naturalne, bowiem drzewa tego gatunku – pod względem liczebności – stanowią niemal 1/3 wszystkich drzew pomnikowych rosnących na terenie Polski.

Wewnętrzny biel | 28

Niektóre wady drewna, chociaż występują na wielu gatunkach, w zasadzie najczęściej kojarzone są tylko z jednym. Tak jest z wewnętrznym bielem – mimo że w teorii istnieje szansa obserwowania go na wszystkich gatunkach twardzielowych, najczęściej spotykany jest na dębie.

Zasady wieszania skrzynek | 30

Przyglądając się skrzynkom rozwieszonym w polskich lasach, czasem zachodzę w głowę – czy zostały one powieszone dla ptaków, czy też dla inspektorów? Oto kilka wskazówek, jak sprawić, by budki były przydatne dla ptaków, nie zaś najbardziej widoczne dla ludzi.

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot | 32

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot zostało zarejestrowane w 1990 roku. Od tamtej pory dało się poznać jako jedna z bardziej bezkompromisowych organizacji, skupiająca się na interwencjach i kampaniach protestacyjnych, których celem jest obrona dzikiej przyrody.

Słownik polsko-leśny | 34

Dobro lasów – każda działalność to sama z dobrem leśników, w szczególności: utrzymywanie zatrudnienia w LP na niezmienionym poziomie.

Z wydawnictw | 31

Natura 2000 – Niezbędnik leśnika. Klub Przyrodników 2008

Konkurs fotograficzny – Puszcz obywatele | 2

Z kopert opatrzonych dopiskiem Konkurs foto, które nadesłaliście do redakcji, wyłoniła się leśna arystokracja w całej swojej krasie: żubry, jelenie, dziki, łosie, orły i dworska świta – reprezentanci
płazów i owadów. Kopciuszkiem na balu okazał się jednak subtelny kosarz i to właśnie on uwiódł nasze jury.