Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 8/2009

Informacje | 4

Technika leśne zdominowały konferencją Drwala; Więcej jeleni w Puszczy Augustowskiej; Na ratunek płazom

Natura 2000 wciąż na liście priorytetów | 6

Leśnicy, podobnie jak inne służby ochrony przyrody, w sprawach Natury 2000 nie są już w ciemię bici. Sen z powiek spędza im teraz to, w jaki sposób łączyć cele, którym mają służyć obszary naturowe, dotychczasowymi celami gospodarki leśnej.

Barometr prawdę ci powie | 8

Każdego roku w Polsce wydaje się dziesiątki milionów złotych na podniesienie świadomości środowiskowej społeczeństwa. Pieniądze pochodzą z różnych źródeł, ale czy wydawane są skutecznie?

Przewodnik po ArcGIS Destktop (8) | 9

W aplikacji ArcMap dostępna jest cała gama parametrów, które mogą zostać zdefiniowane dla warstw tematycznych.

W trosce o bezpieczeństwo pożarowe lasów | 10

Nowy sposób ewidencjonowania pożarów, serwis informatyczny prezentujący dane meteorologiczne z sieci punktów prognostycznych, zapowiedź nowej metody prognozowania zagrożenia pożarowego lasów i nowelizacja instrukcji ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych to tylko część informacji, jakie przyniosła narada pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową w Lasach Państwowych.

Wielofunkcyjne, a może wielocelowe? | 12

Jak pogodzić rolę produkcyjną lasu z ochroną przyrody? Czy każdy może pełnić wiele funkcji jednocześnie i przez wiele lat? Czy sieć obszarów chronionych Natura 2000 to konkurencja dla użytkownika lasu? Takie tematy dominowały podczas Zimowej Szkoły Leśnej zorganizowanej przez IBL.

Białowieskie kuriozum | 15

Zwalczanie korników w białowieskich rezerwatach budzi kontrowersje, zaś sposób prezentowania problemu w mediach stawia leśników w bardzo złym świetle. Działania ekologów i leśników oraz niedawny wyrok białostockiego sądu pokazują nowe oblicze tej sprawy.

Modernizacja czy rewolucja? | 16

Pomysł na studia leśne? Wielokrotnie zastanawiałem się, jak to wszystko powinno być zorganizowane. Sądzę, że w edukacji leśnej (na etapie szkół średnich i wyższych) powinno się wprowadzić całkowitą modernizację, a momentami nawet zrewolucjonizować obecny system.

Sięgaj gdzie wzrok nie sięga | 18

Jest taka część lasu, która dotychczas nie była szerzej opisywana i dla większości z nas jest praktycznie niedostępna. To środowisko koron drzew, które stanowiąc potężną część biomasy, tworzy nowy rozdział pozwalający zrozumieć funkcjonowanie lasu.

Węgorek sosnowiec już w Europie | 20

Nicień z Ameryki Północnej wziął Eurazję w dwa ognie. W początkach XX w. trafił do Japonii, w końcu stulecia znaleziono go w Hiszpanii. Czy dotrze także nad Wisłę?

Rozpoznajemy szeliniaki | 22

Szeliniaki - cztery gatunki krajowe - są do siebie podobne i może to sprawiać problemy w ich poprawnym oznaczeniu. Podany w ramce klucz powinien ułatwić ich rozpoznawanie.

Dąb Chrześcijanin z Januszkowic | 23

Nazwy podane sędziwym, zabytkowym drzewom, a w szczególności dębom, nawiązują zazwyczaj do wieku. Ponieważ - zanim oszacowano ten parametr metodami naukowymi - zwyczajowo zakładano, że najstarsze okazy liczą sobie okrągły tysiąc las, imiona, jakie otrzymywały, miały kojarzyć się z momentem ich wykiełkowania, a więc z okresem pierwszych Piastów.

Leśniczy musi czuć las | 24

Lech Antkowiak, leśniczy Leśnictwa Piaseczno, połknął leśnego bakcyla jako małolat. Jak mówi, można być leśnikiem, nie będąc przyrodnikiem, ale bycie dobrym leśnikiem bez zamiłowania do przyrody jest raczej niemożliwe. Trudno nie przyznać mu racji.

Jeszcze postrzelasz | 25

Pierwsze doznania myśliwskie to widok dziadkowej strzelby wiszącej na ścianie - czarne lufy z żółtą muszką, kształtna kolba, grawerowana baskila... Biła od niej powaga, dostojeństwo i nietykalność osobistą.

Sęki | 26

Sęk to wada drewna okrągłego o najbardziej złożonej systematyce, ulegająca podziałom pod względem wielu kryteriów.

Stowarzyszenie Miłośników Żubrów | 28

Ochrona wielu gatunków naszej fauny jest wspierana przez działania organizacji przyrodniczych, mało który jednak doczekał się stowarzyszenia skoncentrowanego tylko na nim. Wśród wyjątków znalazł się żywy symbol tych działań, przywrócony naszym lasom przez naukowców-pasjonatów, i z racji swej specyfiki pozostający przedmiotem ich szczególnej troski - żubr.

Konstrukcja skrzynek lęgowych | 30

To polski ornitolog, prof. Jan Sokołowski, jako pierwszy wpadł na pomysł, by skrzynki lęgowe zbijać z desek, zamiast - jak robiono to wcześniej - wiercić dziuple w litych kawałkach drewna. Już kilkadziesiąt lat temu opracował podstawowe modele budek dla poszczególnych gatunków dziuplaków.

Odsiecz tarnobrzeska | 31

Kiedy niczego nieświadome mieszczuchy wystawiały blade twarze ku słońcu, w nadleśnictwie na Skraju Lasu trwał stan prawie wyjątkowy - kampania zalesieniowa. I choć amerykańskie satelity zdawały się być zaabsorbowane malejącą długością sukienek wielkomiejskich pań i panien, nie omieszkały odnotować postępów w zadrzewianiu Zielonej Planety.

Sport leśników | 32

Karnieszewice mają swojego Grubbę!; Mistrzostwa Szachowe Leśników; Siatkarski puchar pojechał do Gdańska

Zagrożenie lasów przez szkodliwe owady w 2008 roku | 35

W 2008 r. zagrożenie lasów przez szkodliwe owady, w odniesieniu do poprzedniego sezonu wegetacyjnego (2007 r.), uległo zmniejszeniu o ok. 20%. Ich wzmożone występowanie odnotowano na powierzchni 346,5 tys. ha, a zabiegami ochronnymi objęto 85,6 tys. ha.