Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 10/2009

Informacje | 4

Natura 2000 – kolejne konsultacje; Kto posprząta las?; Parki krajobrazowe oddane samorządom; Spłonęło 8 ha Puszczy; Frankowski w muzeum

Wydział leśny… i co dalej? | 7

Studenci trzech uczelni leśnych po raz drugi spotkali się (2–5 kwietnia, Białowieża), by wspólnie debatować o jakości kształcenia i perspektywach zatrudnienia.

Jakie jutro technika leśnika? | 8

O potrzebach zmian w kształceniu ogólnym i zawodowym w technikach leśnych z Barbarą Serafin, dyrektorem Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, rozmawia Małgorzata Kołodziejczyk.

Karkonoska Skandynawia | 10

Karkonoski Park Narodowy, obchodzący w tym roku 50-lecie istnienia, stanowi główną atrakcję przyrodniczą i turystyczną południowo-zachodniej Polski. Jest jednym z lepiej pod względem naukowym poznanych parków, a jego wyjątkowość polega na tym, że ekologicznie bardziej przypomina północną Skandynawię niż centralną Europę.

Zarządzanie zasobami ludzkimi | 12

Zarządzanie zasobami ludzkimi to w niemal każdym przedsiębiorstwie klucz do sukcesu, a już na pewno element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania firmy. A jak jest w Lasach Państwowych?

Udostępniać. Ale jak? | 14

Czy dane gromadzone pieczołowicie przez Lasy Państwowe mogą być udostępnione osobie z ulicy? Ile kosztuje informacja? Co można, a czego nie można ujawniać? Poniższe rozważania są próbą przedstawienia problematyki udostępniania danych na tle obowiązujących przepisów.

W mokradłach drzemie potencjał | 16

Dobrze wykonana regeneracja ekosystemów mokradłowych skutecznie ograniczy problem ucieczki wody z lasu – podniesienie poziomu wody na takich terenach o 0,5 m zwiększy ich możliwości retencyjne w skali Lasów Państwowych o co najmniej 4 mld m3 wody!

Uprawa dębowa z siewu | 20

Czy sadzenie to jedyna skuteczna metoda odnawiania dębu? Może należałoby się zastanowić, czy w sprzyjających okolicznościach, na odpowiednich siedliskach, zachowując wszelkie prawidła leśne, nie zastosować siewu. Doświadczenia wykonane w Kolbudach pokazują, że efekty mogą być dobre.

Pożary zewidencjonowane | 18

Inwentaryzacje, monitoringi, ewidencje – haracz spłacany co jakiś czas Unii Europejskiej. Jej czujne oko spoczęło też na pożarach. żaden z nich nie będzie już mógł, niezarejestrowany, palić się spokojnie. Zadba o to stworzony niedawno Krajowy System Informacji o Pożarach Lasów (KSIPL).

Korzystajmy z historii | 22

W archiwach zespołów ochrony lasu znajdują się bogate materiały na temat ratowniczych zabiegów chemicznych i biologicznych. ZOL w Gdańsku w prosty sposób usystematyzował je w formie elektronicznej, dzięki czemu stały się wygodne w korzystaniu i przydatne do wyciągania pożytecznych wniosków.

Rak w szczegółach | 24

Bezpośrednich przyczyn tworzenia się raków należy poszukiwać w czynnikach fitopatologicznych. Za ich powstawanie odpowiedzialne są grzyby i bakterie.

Z wydawnictw | 26

Niezapominajki z polskiej bajki. Edward Marszałek (red.). Ruthenus 2009

Niezabudkowe święto | 26

Dlaczego właśnie niezapominajka? Francja ma swoją lilię, Anglia – czerwoną różę, symbolem Wenezueli jest orchidea, a Japonii – chryzantema… Czyżbyśmy chcieli pióra naszego białego orła przyozdobić niebieskim kwieciem?

Przewodnik po ArcGIS Desktop (10) | 27

Publikowanie wyników pracy w środowisku ArcGIS Desktop może odbywać się na wiele sposobów – od kompozycji kartograficznych poprzez serwisy internetowe, raporty, zestawienia, pliki graficzne.

Zabezpieczenie budek lęgowych przed drapieżnikami | 28

Leżące nieruchomo jaja i bezbronne pisklęta stanowią niezwykle łatwą zdobycz. Nawet zwierzęta, których nie posądzalibyśmy o drapieżnictwo, wiosną chętnie rabują ptasie gniazda. Oto co należy zrobić, aby skrzynka lęgowa nie stała się dla ptaków pułapką.

Rynek drzewny | 30

Musi być taniej; Nowy projekt zasad sprzedaży; 90 zł za iglastą papierówkę?; Portal z cenami drewna; Pelet się opłaca; Walka z nielegalnym handlem

Miłorząb z Warszawy | 31

Termin żywa skamieniałość ukuto dla określenia pradawnych gatunków, które występowały na Ziemi przed dziesiątkami i setkami milionów lat, a więc w czasach dinozaurów lub nawet wcześniej, i – co niesłychane – przetrzymały wszelkie kataklizmy i zmiany klimatu oraz dotrwały w niemal niezmienionym stanie do dziś.

Z wydawnictw | 32

Poradnik leśnego wędrowca. Janusz Rautszko. OW Forest 2008

Jubileuszowo z piłką siatkową | 32

W tym roku przypada 90. rocznica istnienia studiów leśnych w Poznaniu. Z tej okazji odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Familiada | 33

Do Jadzi wpadłam nieźle zdyszana. W niedzielne popołudnie zebrała się u niej chyba połowa biura. – Wchodź, właśnie kończą się Złotopolscy. Niebawem rozległ się znajomy głos: – W dzisiejszym programie witam kolejarzy z Grudziądza i leśników z Nadleśnictwa na Skraju Lasu.

Od redakcji | 3

Ślad quada na okładce Polityki (nr 20/2009) to zabryzgane błotem plecy amatora jazdy na czterokołowcu, a wewnątrz numeru obszerny artykuł poświęcony problemowi. To już dawno przestały być incydenty, a – jak słusznie określiły autorki artykułu – quado-plaga. Dobrze, że w treści nie zabrakło wypowiedzi leśników i to wypowiedzi mocnych, jak słowa Rafała Szatkowskiego, strażnika z Nadleśnictwa Kolbudy: – To jest gwałt na lesie.