Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 11/2009

Informacje | 4

Plan urządzania nieważny; Które ptaki pod skrzydła UE?; Studia leśne statystycznym okiem; Wielka wędrówka wilka Alana; Tuchola trzecia w Europie; Gniezno lasom przyjazne; Na jakie badania stawia UE?; Wirtualny Kordelas 2008 dla Borodzieja

Natchnienie z toporzyska | 10

Siekiera – nieodłączny atrybut drwala i od wieków podstawowe narzędzie pracy w lesie, które będzie w użyciu, nawet gdy w lasach na dobre zagoszczą harwestery. Nic dziwnego, że przez lata jej rolę utrwaliła literatura.

Drewniany rekord! | 8

Ile mierzy najdłuższa deska świata i ilu ludzi potrzeba do jej ścięcia? Okazuje się, że Kaszubi stali się prawdziwymi specjalistami od bicia rekordów w cięciu najdłuższych desek świata. Właśnie pobili kolejny rekord Guinnessa!

Natura 2000 nie była głównym tematem konferencji w Rogowie | 7

W nawiązaniu do artykułu Natura 2000 wciąż na liście priorytetów (Las Polski nr 8/2009) organizatorzy 5. rogowskiej konferencji z cyklu Aktywne Metody Ochrony Przyrody w Zrównoważonym Leśnictwie (AMOPwZL) nie do końca podzielają opinię jego Autorów.

Z wydawnictw | 7

Szlaki turystyczne. I. i R. Szewczyk. Carta Blanca 2009

Po co nam grodzenia? | 12

Grodzenie drzewostanów zabezpieczające przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę – metoda najdroższa i najbardziej ingerująca w środowisko, w której skuteczność zbyt często wierzy się bezzasadnie.

Kupa i inne książki dla dzieci | 14

Dzień Dziecka to dobra okazja, by przyjrzeć się ofercie książkowej dla najmłodszych. Nasz przegląd ma charakter bardzo subiektywny. Chodziło o to, by pokazać, z których książek dzieci mają szansę poznać choć trochę prawdy o przyrodzie.

Grab z Warszawy | 15

Na terenie Polski nie brakuje sędziwych, wyjątkowo okazałych drzew zarówno gatunków krajowych, jak i egzotycznych. Wśród nich jest wielu rekordzistów wielkości obwodu pnia.

Jak oceniać szkody od jeleniowatych? | 17

Ogólnopolskie dane dotyczące uszkadzania drzewostanów przez jeleniowate, uzyskane zgodnie z obowiązującą instrukcją szacowania skód w uprawach leśnych, mogą być poważnie zaniżone. Metoda wykorzystana w poniższych badaniach pokazuje, w jaki sposób ocenić rzeczywiste szkody.

Ta bomba tyka dalej | 18

O sytuacji drzewostanów w Beskidach z Kazimierzem Szablą, dyrektorem RDLP w Katowicach, rozmawia Małgorzata Kołodziejczyk.

Co robić z kornikiem w parku? | 20

W Parku Narodowym Gór Stołowych świerk – w większości wprowadzony sztucznie – tworzy 83% drzewostanów, których w dużym stopniu dotyczy problem gradacji kornika. Czy pozostawić jej przebieg własnemu biegowi, czy też ingerować? Gdzie tkwi złoty środek?

Nadzór: jest a jakby go nie było | 22

W Polsce jest 1,715 mln ha lasów prywatnych i komunalnych (GUS 2008), co stanowi ok. 19% powierzchni wszystkich lasów. System nadzoru nad nimi jest daleki od doskonałości.

Porady prawne | 23

Po 29 latach pracy na dość wysokim stanowisku w administracji LP otrzymałem wypowiedzenie zmieniające. W skrócie – zdegradowano mnie. Przyczyna: nienależyte wykonywanie obowiązków. Zaproponowano mi stanowisko o nieporównywalnie niższej randze – a co za tym idzie zarobkach – w porównaniu z dotychczasowym.

Praca przy Królowej Beskidów | 24

Babią Górą, nazywaną niekiedy Królową Beskidów, opiekują się leśnicy. Wiele osób patrzy im na ręce, bo to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby górę o wdzięcznej nazwie uwzględnić w swoich wakacyjnych planach.

Czyszczenie i zamykanie skrzynek | 26

Jedynie szpaki usuwają z budki stare gniazdo przed zbudowaniem w niej nowego. Inne ptaki po prostu nanoszą materiał na pozostałości po wcześniejszych lęgach. Budka lęgowa staje się przez to coraz płytsza, a w dodatku gromadzą się w niej pasożyty. Toteż aby budki mogły właściwie pełnić swoją funkcję, trzeba je co roku czyścić.

Przewodnik po ArcGIS Desktop (11) | 27

Dane zbierane w tabelach stanowią istotny komponent składający się na informację gromadzoną, przetwarzaną, analizowaną i udostępnianą w Systemie Informacji Geograficznej.

Uszkodzenie przez ptaki | 28

Istnieją takie wady drewna, których obecność, pośrednio lub bezpośrednio, wywołuje znacznie więcej efektów pozytywnych niż negatywnych. Uszkodzenie przez ptaki taką wadą na pewno jest.

Dywersyfikacja przychodów | 30

Elektrociepłownictwo, energetyka wiatrowa, a nawet produkcja płynnych biopaliw drugiej generacji – to niektóre z dziedzin, w jakie dziś inwestują europejskie państwowe gospodarstwa leśne.

Benemerenti polskiej botaniki | 32

11 maja minęło 100-lecie urodzin prof. Stefana Białoboka, jednego z najwybitniejszych polskich botaników i dendrologów, członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Towarzystwa Botanicznego, a także długoletniego dyrektora Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku.

Z żałobnej karty | 33

Zbigniew Adam Belicki (1947–2009)

Alkohol i Lasy | 34

Leśniczy wraca sobie spokojnie z inwentaryzacji drewna w sąsiednim leśnictwie. Niesiony na rękach przez wezwanego naprędce robotnika leśnego, gdyż sam jest w stanie poruszać się tylko z napędem 4 x 4. Na czworakach.

Konkurs fotograficzny – Las tętniący pracą | 2

Postronny obserwator, nie przebywający na co dzień w lesie, na pierwszy rzut oka nie dojrzy tam tętna pracy. Będzie mu się wydawało, że las trwa zamyślony, wyalienowany i nic się w nim nie dzieje. Żeby przekonać się po raz kolejny o ułudzie pozorów, trzeba pochylić się nisko do ziemi, zamienić w słuch i wzrok, wyostrzyć inne zmysły. Okaże się wówczas, że las to kombinat jakich mało.