Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 20/2009

Informacje | 4

Wydział Leśny SGGW – Trzy i pół setki pierwszaków; Inauguracja roku na WL w Krakowie – Młodzi-leśni z ambicjami; Polskie Towarzystwo Leśne – Trzeci z Pro bono silvae; Nadleśnictwo Sarbia – Jubileuszowy Turniej Leśny; Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – Jubileusz 90-lecia Poznańskiego Koła Leśników; Nadleśnictwo Wielbark – Grzybowanie

Zasady sir Isaacka | 7

Sytuacja, o której piszę, powtarza się po każdych kolejnych wyborach parlamentarnych i związanych z nimi nieodłącznie zmianach na szczytach władzy. Następuje wymiana kadr.

Szast i leśnictwo jutra | 8

O potrzebie zmian w polskim leśnictwie wynikających z doświadczeń na powierzchni pohuraganowej w Puszczy Piskiej mówi prof. Kazimierz Rykowski z Zakładu Ekologii Leśnej i łowiectwa IBL.

Kto zyska, kto straci... | 11

Z uzasadnienia projektu rozporządzenia dotyczącego prawa do bezpłatnych mieszkań służbowych w Lasach Państwowych, wynika, że jest on realizacją postulatów związków zawodowych działających w leśnictwie. Czy na pewno?

Inżynierowie po Tomaszowie | 12

Do niedawna mieliśmy trzy wydziały leśne – od 1 października jest ich dwa razy więcej. Instytut Nauk Leśnych, najnowszy ośrodek kształcący inżynierów leśnictwa, ruszył właśnie w Tomaszowie Mazowieckim. Rozmawiamy z jego dyrektorem, dr. hab. Jerzym Borowskim, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego.

Leśnicy na bocznym torze ochrony? | 14

Aktualne rozwiązania prawne wyłączają leśników z decydowania o zakresie i formach działań związanych z ochroną przyrody na terenie lasów. Między przyrodnikami i leśnikami toczą się potyczki na argumenty. Ci ostatni tymczasem od wielu pokoleń z powodzeniem zajmują się ochroną przyrody.

Miodem płynąca | 16

Daktylowiec właściwy jest prawdopodobnie najbardziej znaczącym symbolem w całym świecie roślin. Dzieje upraw tej palmy wiążą się nierozerwalnie z historię Hebrajczyków i innych starożytnych ludów Bliskiego Wschodu.

Stolica za progiem | 18

Przed zniszczeniem obroniły Puszczę najpierw niedostępne bagna i jałowość piasków wydmowych, potem rozumna myśl planistyczna, wybiegająca w przyszłość i stawiająca na wysokim miejscu pojęcie wspólnego dobra narodowego.

Lipa szerokolistna ze Szperówki | 19

W poprzednim odcinku cyklu zaprezentowaliśmy wiekową lipę drobnolistną z miejscowości Szperówka nieopodal Szczebrzeszyna. W bieżącym numerze Lasu Polskiego przedstawimy jej sąsiadkę i kuzynkę – lipę szerokolistną (Tilia platyphyllos) rosnącą w tej samej miejscowości w odległości zaledwie kilkuset metrów.

Występowanie boreczników na Kujawach i Pomorzu | 20

Choć boreczniki traktuje się jako jednego szkodnika, to nie należy zapominać, że jest to kilka gatunków o odmiennych upodobaniach. Stąd i prognozowaniu ich występowania należy poświęcić szczególną uwagę.

Jaki z ciebie szef? | 22

Dziś, aby osiągnąć sukces rynkowy, należy maksymalizować wszystkie składniki wpływające na rozwój przedsiębiorstwa. Dotyczy to również stylu kierowania, o czym powinni wiedzieć także menedżerowie w leśnych mundurach.

Pierwsze drzewa ścięli za granicą | 25

Projekt Europejski las Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi wygrał konkurs w ramach Programu Leonardo da Vinci. Dzięki temu szkoła mogła wysłać dziesięciu uczniów na trzytygodniowe praktyki do trzech zagranicznych szkół.

Skrzynka dla półdziuplaków z dwoma owalnymi otworami | 26

Ze względu na skomplikowaną konstrukcję nie jest to zbyt popularny model w polskich lasach. Warto jednak pomyśleć o wywieszeniu jednej lub kilku takich skrzynek w pobliżu leśniczówki, gdyż zapewniają one gniazdującym ptakom zdecydowanie większe bezpieczeństwo niż zwykłe skrzynki półotwarte opisane w poprzednim artykule z tej serii.

A jednak w koronie | 27

Obchodom 35. rocznicy powstania Roztoczańskiego Parku Narodowego towarzyszyło odnowienie tamtejszego pomnika pamięci poległych leśników. 35 lat temu był to pierwszy taki pomnik w Polsce, a jego budowa nie była wcale taka prosta.

Chodniki owadzie cz. 1 | 28

Ślady żerowania owadów w drewnie to coś więcej niż tylko wada drewna. To także informacja o wyraźnie obniżonej z jakiegoś powodu kondycji i siłach witalnych drzewa.

Na kurs! | 30

Na Off Road Test organizowany przez Agencję Motoryzacyjną Sierpowski zjechało 30 aut, mniej lub bardziej terenowych, stanowiących przegląd oferowanych w Polsce nowości. Testowanie samochodów przypominało momentami Rajd Paryż–Dakar.

Przewodnik po ArcGIS Desktop (18) | 31

Narzędzia w środowisku ArcGIS ułatwiają proces geoprzetwarzania danych przestrzennych i pomagają modelować zjawiska świata rzeczywistego. Jednak, kiedy jest wiele kroków wymaganych w toku geoprzetwarzania, może okazać się trudnym zarządzanie założeniami, narzędziami, zestawami danych.

Z zagranicy | 32

Szkocja. Stypendia Komisji Leśnej; Finlandia. Sondaż na temat lasów; Kanada. Zmiana klimatu a pożary; Niemcy. Pozyskanie w 2008 roku; Finlandia. Rząd wesprze branżę

Z wydawnictw | 33

Nadleśnictwo Augustów. Roman Rogoziński. Nadleśnictwo Augustów 2009, s. 128
Monitoring ptaków lęgowych. Przemysław Chylarecki, Arkadiusz Sikora, Zbigniew Cenian (red.). GIOŚ 2009, s. 615

Najciekawsza bajka | 2

– Czy drzewa potrafią się przemieszczać? – pyta intrygująco Marek Pacek (na zdjęciu u góry).
– Nieeeeee! – przeciągle odpowiada chór przedszkolaków.
– Muszę was zdziwić... – ciągnie leśnik, a ja sam zaczynam się zastanawiać, co wymyśli człowiek w zielonym mundurze.