Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 24/2009

Informacje | 4

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - Bilans pierwszych urodzin; RDLP w Krośnie - Wetlina i Cisna połączone; Choinka od Lasów Państwowych - Bruksela lasem pachnąca...; 360 lat firmy Fiskars - Gwoździe, nożyczki i siekiery; Spacer po Puszczy Kozienickiej - Mikołajowe Nordic Walking

34 tysiące działek | 8

Są nadleśnictwa, w których zasięgu znajduje się tyle samo lasów prywatnych i państwowych. Sprawia to niemało kłopotu i wymaga nie lada umiejętności. Leśniczy musi być czasami dobrym psychologiem, a nieraz nawet powiernikiem. Tak jest w beskidzkim Nadleśnictwie Jeleśnia.

Co to jest las? | 6

Koń jaki jest, każdy widzi. Z lasem jest niby podobnie. Gorzej, gdy trzeba ściśle i jednoznacznie zdefiniować pojęcia las i grunt leśny. Wymieniane w Ustawie o lasach i rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków w różnych kontekstach, pozostawiają szerokie pole do interpretacji.

Gdyś wszedł w szkodę | 10

Ścięliśmy nie swój las. Na rozdrobnionych i przemieszanych działkach leśnych Mazowsza, Małopolski i Podlasia takich sytuacji nie sposób uniknąć, choć oficjalnie o nich nie słychać. Co się wówczas dzieje?

Ławą, Panowie, ławą! | 12

Gospodarowanie własnym lasem nie należy do najprostszych. Przepisy, żmudna droga administracyjna, brak środków i rąk do pracy – to tylko niektóre problemy, z jakimi boryka się przeciętny właściciel lasu. O wiele łatwiej jest stowarzyszeniom. Od lat bowiem wiadomo – w jedności siła.

Ostatnia prosta | 14

Już prawie 200 mln ha lasów w 20 krajach posiada certyfikat PEFC. W Polsce do tej pory przeprowadzono próbną certyfikację jednego nadleśnictwa, ale istnieje szansa, że już niedługo sytuacja zmieni się znacząco.

Jak mantra | 16

Stawki minimalne za usługi, dłuższy okres obowiązywania umów, licencjonowanie firm i wsparcie inwestycyjne z Unii. Czyje to oczekiwania? Powtarzane przez kilka lat – leśnicy znają je na pamięć.

Białowieża blues | 18

Ma niski nakład i 32 czarno-białe strony, a zaskoczył i wzburzył leśników. Chodzi o wydany w zeszłym roku komiks Blues żubra.

Portal do przyszłości | 20

Jak powinna wyglądać kwestia obecności w Internecie dużej firmy? Czy sama ciekawa i intuicyjna strona www wystarcza, czy też potrzebne są nowe, przydatne narzędzia? Jak w tej wirtualnej rzeczywistości odnajdują się Lasy Państwowe? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi u źródła – w DGLP.

Polowanie na Internet | 22

– Obecnie nie ma na kuli ziemskiej miejsca, do którego nie dotarłby Internet – takie słowa usłyszeliśmy od znajomej, która odwiedziła nas tego lata. Od paru ładnych lat mieszkamy, jak w starej piosence dla dzieci, w leśniczówce za lasem.

Kasztan z Celbowa | 23

Egzotyczne, niespotykane w naszym klimacie drzewa od zawsze budziły zachwyt podróżników, zwłaszcza jeśli dostarczały jadalnych owoców – liczne z nich sprowadzano w postaci nasion lub sadzonek i próbowano uprawiać w Polsce.

Finał wielkiego sprzątania | 24

Przepisy unijne i krajowe nakładają na właścicieli i dzierżawców gruntów, na których znajdują się mogilniki i składowiska substancji niebezpiecznych, obowiązek ich likwidacji do 2010 roku. W przyszłym roku Lasy Państwowe planują ostatecznie pozbyć się tych ekologicznych bomb.

Jakość nasion daglezji | 26

Jedlica Douglasa jest cenną domieszką w różnych typach siedliskowych polskich lasów. Jej uprawę należy uwzględnić szczególnie w pasie bezświerkowym. Badania nasion wykazały brak zależności pomiędzy poziomem ich obradzania a żywotnością, a także zdecydowanie gorszą jakość w rejonach z wpływami klimatu kontynentalnego.

Z wydawnictw | 27

Poradnik dla właścicieli lasów prywatnych. Piotr Gołos (red). IBL 2009

Skrzynka dla pójdźki | 28

Jeśli na terenie nadleśnictwa bytują pójdźki, warto zachęcić lokalny samorząd albo szkoły do wywieszenia tym rzadkim sowom skrzynek lęgowych, zabezpieczających ich lęgi przed atakami drapieżników.

Przewodnik po ArcGIS Desktop (21) | 29

ArcGIS w terenie - Komputery przenośne wprowadziły fundamentalne zmiany w systemach GIS, umożliwiając ich wyniesienie w teren i bezpośrednią interakcję z otaczającym światem. Mobilny system GIS obejmuje integrację wielu technologii: GIS, mobilnego sprzętu w postaci lekkich urządzeń komputerowych, GPS oraz komunikacji bezprzewodowej udostępniającej system GIS przez Internet.

Pęknięcia/uszkodzenia piorunowe | 30

Ślady uderzenia pioruna w rosnące drzewo przybierają z reguły kształty dość regularne, w zasadzie z wyjątkiem jednego gatunku – świerka, na którym bardzo często przyjmują formy dość spektakularne.

Z zagranicy | 31

Niemcy. Węglowa inwentaryzacja; Dochody z handlu emisjami a lasy; Unia Europejska. Czy potrzebna wspólna polityka leśna?

Z leśnego pitavalu | 32

5 listopada minęły 72 lata od daty stracenia dwóch ostatnich bandytów z szajki, która w biały dzień napadła na urząd Nadleśnictwa Złota Wieś.

Odwalić kitę ze śmiechu | 34

Każda grupa zawodowa czy społeczna posługuje się własną terminologią, najczęściej niezrozumiałą dla osób z zewnątrz. Słownictwo to bywa zapożyczone z innych języków, często w zniekształconej formie i czasem znika po wymyśleniu rodzimych odpowiedników.