Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 4/2006

Informacje | 4

O przebudowach; Zebranie SPL; O zalesieniach na targach Las Expo

Z zagranicy | 6

Współudział społeczeństwa w planowaniu gospodarki leśnej; Postępują prace nad unijnym planem leśnym

Europa promuje drewno | 7

Przed siedzią Parlamentu Europejskiego w Brukseli stoi wielkie drewniane pudło. Obrazuje ono, ile metrów sześciennych drewna przyrasta w krajach Unii Europejskiej w jednym mgnieniu oka.

Z pamiętnika stażysty | 8

Staż... wspaniała sprawa dla absolwentów leśnictwa. Właśnie dzięki niemu omija ich wątpliwa przyjemność szukania pracy. Wystarczy wziąć plik dokumentów pod pachę, zanieść do działu kadr w wybranej rdLP i czekać na osławiony już casting.

Dyżury przeciwpożarowe | 10

Wprawdzie nie jestem z wykształcenia prawnikiem, ale pozwolę sobie nie zgodzić się z interpretacją dotyczącą odpłatności za dyżury przeciwpożarowe dla leśniczych zaprezentowaną na łamach Lasu Polskiego nr 17/2005. Jestem autorem pracy magisterskiej, w której badałem również zagadnienia dotyczące dyżurów przeciwpożarowych.

Od odwołania nie ma odwołania | 12

Obecnie jest tak, że zgodnie z kodeksem pracy leśniczy może być w każdej chwili odwołany ze stanowiska przez nadleśniczego bez podania jakichkolwiek przyczyn – pociąga to za sobą takie same skutki jak rozwiązanie umowy o pracę...

Użytek - na ile ekologiczny? | 14

Od momentu, gdy użytki ekologiczne po raz pierwszy pojawiły się w Ustawie o ochronie przyrody w 1991 r., na terenie Polski ustanowiono ich blisko 7 tysięcy. Choć niewielkie powierzchniowo, to łącznie zajmują 48 tys. ha, co w przybliżeniu równa się powierzchni 2–3 nadleśnictw. Mimo to wciąż mało wiemy na temat tej formy ochrony przyrody.

Gdańscy w Rumunii (4) | 16

Dziewiąty września – wypoczęci i pokrzepieni ruszamy dalej. Początkowo trasa prowadzi przez łąki, potem wśród skał i kosówki. Od przełęczy główny grzbiet Alp Rodniańskich znów zmienia nieco swój przebieg, skręcając wyraźnie na północny zachód.

Nadleśnictwo Wipsowo | 18

Wipsowo jest drugim co do wielkości nadleśnictwem RDLP w Olsztynie. Duży teren – 20 leśnictw – dużo pracy. Nadleśniczy Stanisław Przybylski cieszy się, że ma dobrą, doświadczoną załogę. Żartobliwie dodaje nawet: – Razem się starzejemy.

Zimowe zagrody - karkonoski sposób na jelenia | 20

Jeśli wybierzemy się w Karkonosze do naszych południowych sąsiadów, to możemy tam spotkać położone w lesie kilkunastohektarowe zagrody, wewnątrz których znajdują się paśniki, lizawki i ambony. Są to tzw. zimowe zagrody dla jeleni, mające na celu odławianie i przetrzymywanie tych zwierząt w okresie zimy, tak aby zminimalizować szkody wyrządzane przez ten gatunek na terenach leśnych.

Proleptyczność przyczyną wlelopędowości sosny | 22

W ostatnich latach na uprawach i w młodnikach częściej można odnaleźć okazy sosny zwyczajnej wykazujące nieprawidłowości w budowie morfologicznej. Lokalnie wielowierzchołkowość sosny zrodziła u leśników obawy o jakość przyszłych drzewostanów, gdy częstość jej występowania przybrała niespotykane wcześniej rozmiary.

Rynek drzewny | 23

Nici z promocji; Rosyjska ruletka; Na rękę drzewiarzom; Wąska granica dla okrągłego

Olej, benzyna czy gaz? | 24

Niektórzy wciąż nieufnie podchodzą do silników wysokoprężnych. Niesłusznie – postęp w konstruowaniu tych jednostek napędowych w ciągu ostatnich kilkunastu lat sprawił, że są to zupełnie inne silniki niż ten, który wymyślił Rudolf Diesel

Porady prawne | 25

Jestem pracownikiem Lasów Państwowych, pracuję w służbie leśnej i z tego co wiem, przysługuje mi mieszkanie służbowe. Moje nadleśnictwo nie ma jednak wolnych osad. Czy z braku wolnych mieszkań służbowych należy mi się ekwiwalent? Jaka jest jego wartość i od czego jest ona uzależniona?

Wilcza Wigilia | 26

Wraz z objęciem ochroną wilka i rysia przeszły do historii słynne ocieplane bieszczadzkie czatownie, gdzie najwytrwalsi wymeldowywali się z domu na kilka tygodni, by obcować z knieją i szklistymi oczami wpatrywali się godzinami w leżącą na nęcisku padlinę.

W prasie | 23

LP odwołały się od decyzji; Nasiona pod lodem – jak w banku

Z wydawnictw | 27

Standardy działania ośrodków edukacji ekologicznej – modelowa koncepcja pod red. Barbary Kuprel-Poźniak Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju AGRO-GROUP; Studia i materiały CEPL Aktywne metody ochrony przyrody w zrównoważonym leśnictwie Zeszyt 1 (11) LZD SGGW Rogów 2006; Studia i materiały CEPL Ochrona drapieżnych zwierząt, a rozwój cywilizacyjny społeczeństw ludzkich – poszukiwanie kompromisów Zeszyt 2 (12), LZD SGGW Rogów 2006; Pomagamy ptakom Andrzej G.Kruszewicz Oficyna Wydawnicza MULTICO Warszawa 2005.