Wyszukiwarka
Artykuły z działu: Wywiad
Kobieca potęga
| Las Polski 23/2022, strona 18
Bartosz Szpojda
O sytuacji kobiet w Lasach Państwowych, szklanym suficie, którego przebicie bywa niekiedy trudne, ciągłej walce ze stereotypami oraz o tym, że na świecie bywa bardzo podobnie jak w Polsce, rozmawiamy z Izabelą Pigan, prezeską Stowarzyszenia Kobiet Lasu.
Co dalej ze smakoszem kukurydzy?
| Las Polski 20/2022, strona 14
Eugeniusz Pudlis
O tym, dlaczego dzik wzbudza tak wiele emocji, o jego upodobaniach kulinarnych, o tym, dlaczego nie wiadomo, jaka jest jego liczebność w Polsce oraz czemu obwołanie go przyjacielem lasów i leśników niekoniecznie jest słuszne, rozmawiamy z dr. hab. Pawłem Nasiadką, pracownikiem naukowym SGGW.
Światowe Centrum Zalesienia
| Las Polski 18/2022, strona 8
Emilian Szczerbicki
Wspólnie z gronem nauczycieli i uczniów szkół leśnych, polskich leśników, wolontariuszy, sympatyków lasu, afrykańską Fondation Coeur Vert i moją uczelnią postanowiłem rozwijać Światowe Centrum Zalesienia, zainicjowane przeze mnie w 2012 r. w Senegalu. To interdyscyplinarny projekt łączący – w perspektywie transnarodowej – leśnictwo, etykę, pedagogikę, obywatelstwo, zarządzanie usługami publicznymi, prawo publiczne i kulturoznawstwo porównawcze – mówi Pasquale Policastro, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, członek Kolegium Lasów Państwowych.
W nurtach wspólnoty i służby
| Las Polski 15-16/2022, strona 8
Emilian Szczerbicki
Liczba konfliktów w LP na linii pracodawca–pracownik nie maleje, a nawet rośnie. Staramy się być stabilizatorem załóg, a w trudnych sytuacjach – rozjemcą. Stoimy na stanowisku pełnego poszanowania pracy przez pracowników, a za zło uważamy zwalnianie ludzi, gdy nie jest ono ostatecznością umotywowaną merytorycznie i bezemocjonalnie, mówi Piotr Nalewajek, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa i Ochrony Środowiska Związku Zawodowego „Budowlani”.
Nie tylko wilka ciągnie do lasu
| Las Polski 12/2022, strona 8
Izabela Kamińska
Przyrodę można eksplorować z różnych perspektyw, a w dodatku jest ona niewyczerpanym źródłem inspiracji. Profesor Jerzy Bralczyk przyjrzał się dziko żyjącym zwierzętom w Polsce od strony językowej i okazało się, że w tej warstwie są one bardzo bliskie człowiekowi. Językoznawca zdradza, że planuje podobną publikację na temat roślin, w której nie zabraknie omówienia różnych gatunków drzew.
W kalejdoskopie klęski
| Las Polski 10/2022, strona 8
Emilian Szczerbicki
Po zakończeniu prac odnowieniowych planujemy wydać obszerną publikację obrazującą klęskę i tok postępowania związanego z likwidacją jej skutków. Nie rzecz w akcentowaniu horroru, lecz w przekazaniu kolejnym pokoleniom bogatego doświadczenia i przekonania, że nawet wielki kataklizm można przetrwać i każdy mocno zniszczony las odnowić, pod warunkiem dysponowania odpowiednim potencjałem ludzkim, naukowym, wykonawczym i finansowym – mówi Bartosz Michał Bazela, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów
Państwowych w Toruniu.
Dajemy zwierzętom drugie życie
| Las Polski 9/2022, strona 24
Krzysztof Potaczała
Rozmawiamy z Robertem Gatzką, biologiem z Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny w Olchowcu nad Zalewem Solińskim.
Z nerwami na wodzy
| Las Polski 9/2022, strona 8
Eugeniusz Pudlis
O nowoczesnym filmowaniu flory i fauny; o tym, jak przechytrzyć zwierzęcy słuch, wzrok i węch, aby kadry filmu oglądało się z zapartym tchem; o przygodach, które potrafią zgotować niektóre zwierzęta, a także o pięknie rodzimej natury opowiada Michał Ogrodowczyk – filmowiec, kierownik Leśnego Studia Filmowego Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu.
Niepewna przyszłość zuli
| Las Polski 8/2022, strona 22
Małgorzata Kołodziejczyk
Przedsiębiorcy leśni coraz częściej zastanawiają się nad porzuceniem swojego zawodu. O przyczynach rozmawiamy z Wojciechem Wójtowiczem, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Leśnych, który od 25 lat jest także właścicielem zakładu usług leśnych – PPHU Koala w Radzyniu Podlaskim (na terenie RDLP w Lublinie).
Korzyść gospodarcza i wizerunkowa
| Las Polski 6/2022, strona 22
Marek Bodył
Podlegający pod poznański Uniwersytet Przyrodniczy Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie miał dotychczas certyfikat PEFC. Od 1 marca br. uzyskał prawo używania także znaku FSC. O motywach decyzji poddania się pod koniec ubiegłego roku audytowi zgodności ze standardem FSC rozmawiamy z Wiesławem Krzewiną, który
od 1 września 2020 roku piastuje stanowisko dyrektora tej jednostki.
Problemy z przetargami
| Las Polski 6/2022, strona 12
Dariusz Gizak
O sytuacji w sektorze usług leśnych rozmawiamy z dyrektorem RDLP w Katowicach w latach 2001–16, obecnie zastępcą przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego – Kazimierzem Szablą.
Między młotem a kowadłem
| Las Polski 4/2022, strona 8
Eugeniusz Pudlis
O pomysłach dotyczących przyszłości polskich lasów, polemice naukowców i praktyków w kontekście unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030, a także przyszłości Lasów Państwowych rozmawiamy z prof. Bogdanem Brzezieckim, kierownikiem Katedry Hodowli Lasu Wydziału Leśnego SGGW.
Polowanie wigilijne dawniej i dziś
| Las Polski 24/2021, strona 12
Małgorzata Kołodziejczyk
O polowaniach, m.in. wigilijnych, w dobrach włodawskich Augusta Zamojskiego i kontynuowaniu tej tradycji obecnie rozmawiamy z Włodzimierzem Czeżykiem, myśliwym z Koła Łowieckiego nr 48 „Ponowa” we Włodawie, na co dzień komendantem Straży Leśnej w Nadleśnictwie Włodawa.
Wiedza, doświadczenie i nowe wyzwania
| Las Polski 22/2021, strona 8
Małgorzata Kołodziejczyk
Brak rąk do pracy w zulach, skutki pandemii i rosnące oczekiwania społeczne – o problemach w lubelskich lasach i pomysłach na ich rozwiązanie rozmawiamy z Zygmuntem Byrą – dyrektorem RDLP w Lublinie.
Najstarszy na świecie!
| Las Polski 21/2021, strona 19
Eugeniusz Pudlis
O początkach dziejów liczącego sobie już 201 lat „Sylwana” – najstarszego pisma naukowego z dziedziny leśnictwa na świecie, o jego burzliwej historii, a także o metamorfozie, którą właśnie przechodzi, rozmawiamy z profesorem Wojciechem Grodzkim, nowym szefem „Sylwana”, na co dzień kierownikiem Zakładu Lasów Górskich IBL w Krakowie.
O co chodzi Obywatelom?
| Las Polski 21/2021, strona 12
Bartosz Szpojda
Kojarzona przez leśników głównie z „Mapy wycinek” grupa osób, które cenią lasy i angażują się w ich ochronę, działają z miłości do lasu i z obywatelskiego obowiązku (jak o sobie piszą), to członkowie oddolnej inicjatywy obywatelskiej Lasy i Obywatele. Jej pomysłodawczynię, Martę Jagusztyn, zapytaliśmy o perspektywę drugiej strony medalu leśnych sporów.
Realność czy piękny slogan?
| Las Polski 20/2021, strona 8
Emilian Szczerbicki
Rzetelna ocena przyczyn dużej zachorowalności leśników na Covid-19, zmiana systemu płac w celu przeciwdziałania kominom płacowym, zaprzestanie wynagradzania za pracę inną niż faktycznie świadczona, likwidacja atrap na rzecz realnych komisji ds. badania przypadków mobbingu w pracy to tylko niektóre zadania, jakie powinny zostać podjęte dla dobra załogi PGL LP – mówi Jacek Cichocki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.
Zarządzanie klęską
| Las Polski 15-16/2021, strona 8
Emilian Szczerbicki
Dwie dotkliwe wichury w ciągu kilku lat oraz susza skutkująca zamieraniem drzew na dużą skalę sprawiły, że nauczyliśmy się żyć w warunkach permanentnie trwającej klęski. Walkę o las prowadzimy na kilku frontach, gdyż na osłabione drzewostany z powodu zjawisk pogodowych nacierają szkodniki owadzie, grzyby oraz jemioła – mówi Jan Bacia, nadleśniczy Nadleśnictwa Legnica.
Powiedzieli nam – Krzysztof Łaziuk o sezonie na zbiór szyszek
| Las Polski 5/2021, strona 7
Emilian Szczerbicki
Zwornik doświadczeń i tradycji!
| Las Polski 4/2021, strona 8
Emilian Szczerbicki, Andrzej Matysiak
Las, który wrósł w polską ziemię zawsze był, jest i pozostanie polskim lasem, niezależnie od wirażów historii. Podobnie „Las Polski”, pisany z wielkich liter, zapuścił głębokie korzenie w środowisku polskich leśników, by trwale pozostać w służbie, którą wiek temu podjął dla rodzimego leśnictwa – mówi Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
"Mokradła i woda"
| Las Polski 4/2021, strona 7
Emilian Szczerbicki
Tak brzmiało hasło Światowego Dnia Mokradeł, obchodzonego 2 lutego w ponad 95 krajach. Mówi o tym Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy, główny specjalista Służby Leśnej w RDLP w Białymstoku.
Dyrektor naturalnej zmiany
| Las Polski 9/2021, strona 8
Bartosz Szpojda
Po odejściu Grażyny Zagrobelnej na zasłużoną emeryturę stery dowodzenia w RDLP w Krośnie przejął wieloletni zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej – Marek Marecki. Jakie ma pomysły na prowadzenie dyrekcji, co sądzi o żubrach, wilkach i ekologach?
Powiedzieli nam - Michał Szczepaniak o przywracaniu "leśnych wodopojów"
| Las Polski 9/2021, strona 7
Emilian Szczerbicki
O przywracaniu "leśnych wodopojów" mówi Michał Szczepaniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lipinki.
W poszukiwaniu wspólnych rozwiązań
| Las Polski 18/2020, strona 8
Bartosz Szpojda
Pilską dyrekcją od maja kieruje Andrzej Brusiło. Ten leśnik, z wieloletnim stażem i sporym doświadczeniem zawodowym, ma zamiar prowadzić podległą mu jednostkę, nie burząc wszystkiego, ale kontynuując dotychczasowe działania i wzbogacając je o własne pomysły.
Pod klimatycznym pręgierzem!
| Las Polski 3/2021, strona 8
Emilian Szczerbicki
Nadleśnictwa, dla których sporządzane są plany urządzania lasu, to zbyt małe obszary dla zrównoważenia potrzeb w zakresie intensywności pozyskania i przebudowy drzewostanów. Plany strategiczne powinny być robione dla znacznie większych obszarów niż nadleśnictwo, co pozwoliłoby na mniej intensywne użytkowanie w drzewostanach mniej zagrożonych i odwrotnie – mówi prof. dr hab. Jarosław Socha, kierownik Katedry Zarządzania Zasobami Leśnymi w Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.