Wyszukiwarka
Artykuły z działu: Felieton
Kto szuka, może się zgubić…
| Las Polski 5/2023, strona 38
Michał Westfal
Rocznik statystyczny leśnictwa 2022
| Las Polski 5/2023, strona 34
A.G.
Roczniki statystyczne „Leśnictwo” i „Ochrona Środowiska” są przygotowywane i wydawane przez GUS już od ponad 50 lat (w formie tradycyjnej – książkowej, a od pewnego czasu także elektronicznej, dostępnej w internecie). Duże zasługi w tym względzie miał wybitny leśnik Marian Grzesiak (1943–2022), który wraz z zespołem statystyków i informatyków specjalizował się w szczegółowej analizie i charakterystyce polskich lasów, leśnictwa i przyrody.
Żywy leśnik to przeżytek
| Las Polski 4/2023, strona 38
Michał Westfal
Czego by nie powiedzieć o postępie, jest on wyjątkowo perfidną pułapką i równią pochyłą, po której cała ludzkość zmierza ku nieuchronnemu upadkowi. Niebawem okaże się, że człowiek jest zupełnie zbędny, nawet w planowej, zrównoważonej i trwałej gospodarce leśnej, która okaże się na tyle wielofunkcyjna, że istoty ludzkie staną się dla niej jedynie zbędnym balastem...
Resentymenty
| Las Polski 4/2023, strona 34
AG
Stosunkowo rzadko używamy określenia „resentyment” (wyraz pochodzenia francuskiego), które oznacza: niechęć, uprzedzenia, urazę przechowywaną w pamięci po doznaniu od kogoś (osoby lub instytucji) jakiejś rzeczywistej lub pozornej krzywdy...
Inteligencja naturalna
| Las Polski 3/2023, strona 38
Michał Westfal
Podleśniczy Bolesław Kolano wpadł do gabinetu nadleśniczego tradycyjnie – bardziej przypominało to upadek pocisku artyleryjskiego niż wejście człowieka kulturalnego do pomieszczenia zajmowanego przez jego przełożonego. Nikt jednak nie reagował nigdy na takie zachowanie, ponieważ wszyscy w biurze zdawali sobie sprawę, że terenowa służba leśna, po wielu latach ciężkiej pracy, potrafi zachowywać się w sposób nieco odbiegający od konwencji...
„Pan Podstoli” o lesie
| Las Polski 3/2023, strona 34
AG
Ignacy Krasicki (1735–1801) – biskup warmiński, arcybiskup gnieźnieński, Prymas Polski (od 1795 r.), senator, wybitny poeta, publicysta i encyklopedysta – to jeden z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Pozostawił bardzo bogaty dorobek twórczy: wiersze, poematy, bajki, powieści, przekłady, publicystykę, liczne artykuły do czasopisma „Monitor”, redagował własną gazetę „Co Tydzień”.
Nieśmiertelne Leśne kapcie
| Las Polski 2/2023, strona 38
Michał Westfal
Był sobie raz leśniczy. Gwoli ścisłości: żyje jeszcze, ale został jakiś czas temu spensjonowany i obecnie wiedzie mniej lub bardziej zabawne życie emeryta.
Wydawnictwa godne pochwały
| Las Polski 1/2023, strona 35
AG
Jak wiemy z obszernych opracowań, np. „Polska 1939–1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami”, „Leśnicy świadkami historii” i innych, nasze środowisko zawodowe należy do tych, które poniosły stosunkowo największe straty osobowe podczas II wojny światowej.
Co roku ta sama „choinka”
| Las Polski 24/2022, strona 38
Michał Westfal
Ot i kolejny rok zbliża się ku końcowi. Przed samym końcem pojawia się zaś największa, wracająca rokrocznie jak aborygeński bumerang, radość: znalezienie najwyższej jakości drzewka, które – należycie i gustownie przystrojone – będzie pełniło zaszczytną funkcję domowej choinki...
Na ratunek Służbie Leśnej
| Las Polski 23/2022, strona 38
Michał Westfal
Huk i łomot dało się słyszeć z daleka. Nadleśniczy Rajmund Jelonek od razu wiedział, że oto do nadleśnictwa zbliża się nie kto inny, jak sam podleśniczy Bolesław Kolano na swoim słynnym motocyklu z wymontowanym układem wydechowym, dzięki któremu szkody od zwierzyny płowej na uprawach i młodnikach były wyraźnie mniejsze.
Szklana szansa na sukces
| Las Polski 22/2022, strona 38
Michał Westfal
Sukces zazwyczaj jest efektem śmiałej i konsekwentnie realizowanej wizji.
Ręka na pulsie
| Las Polski 21/2022, strona 38
Michał Westfal
– Dzień dobry, panie Bolesławie! – zawołał nadleśniczy Rajmund Jelonek, spotkawszy w lesie swojego pracownika.
Wiedza naukowa i propaganda ekologiczna
| Las Polski 21/2022, strona 34
AG
Wymyślony i udanie „puszczony” w świat pogląd, że „Puszcza Białowieska to już ostatni w Europie fragment pierwotnego lasu nietkniętego ludzką ręką od czasów ustąpienia ostatniego zlodowacenia tego terenu, czyli od ok. 12 tys. lat”, w świetle bogatej literatury naukowej – dawnej i współczesnej, okazuje się zwykłą propagandą.
Alchemia edukacji
| Las Polski 20/2022, strona 38
Michał Westfal
Zawsze twierdziłem, że edukacja przyrodniczo-leśna w wykonaniu Lasów Państwowych to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Zaginione leśne biblioteki cz. II
| Las Polski 20/2022, strona 34
AG
Jak wiemy z historii polskiego wyższego szkolnictwa leśnego, wybitny leśnik Henryk Strzelecki (1819–1901), dostrzegając duże braki fachowych leśników na terenie Galicji, bardzo potrzebnych dla rozwijających się gospodarstw leśnych, prywatnych i państwowych, utworzył w 1871 r. Prywatne Kursy Lasowe przy Szkole Politechnicznej we Lwowie, gdzie można było uzyskać kwalifikacje na tzw. samodzielnego gospodarza lasowego.
Leśny soft power
| Las Polski 19/2022, strona 38
Michał Westfal
– Bardzo tajemnicza sprawa – powiedział nadleśniczy Rajmund Jelonek do leśniczej Penelopy Głaz. Obydwoje siedzieli w kancelarii leśnictwa i ucinali sobie pogawędkę o trwałej, zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej.
Zaginione leśne biblioteki cz. I
| Las Polski 19/2022, strona 34
A.G.
Z bardzo interesującego i obszernego opracowania Małgorzaty Osieckiej z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie pt. „Biblioteka Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu (1815–1867)” zamieszczonego w t. 12 czasopisma „Miscellanea Historico-Archivistica” (2015), dowiadujemy się m.in. o losach zasobów bibliotecznych o dużej wartości bibliofilskiej i wyjątkowym znaczeniu dla historii polskiego leśnictwa.
Ekonomia samowyrobu
| Las Polski 18/2022, strona 38
Michał Westfal
Do wszelkich perypetii związanych z pozyskiwaniem drobnicy opałowej jestem przyzwyczajony od małego.
Przyrodnicze niedomówienia
| Las Polski 18/2022, strona 34
AG
Jeszcze nie tak dawno temu hasło działaczy ekologicznych, mające wzbudzić zaniepokojenie tempem zamierania przyrody, jej degradacją i zagładą, brzmiało: „co 20 minut bezpowrotnie ginie jeden gatunek organizmu na świecie”. Zasiadłem wtedy „do kalkulatora” i wyliczyłem, że oznacza to 3 gatunki w ciągu godziny, 72 w trakcie jednego dnia (doby), a w całym roku to aż 26 280 gatunków spośród roślin, zwierząt, grzybów i mikroorganizmów.
Pourlopowe postanowienia
| Las Polski 17/2022, strona 38
Michał Westfal
– Urlopy to zawracanie głowy i szalbierstwo – oznajmił podleśniczy Bolesław Kolano. – Zbytek i marnotrawstwo pieniędzy! Specjalnie wymyślone, żeby dręczyć ludzi, a zwłaszcza leśników!
Polityka leśna
| Las Polski 15-16/2022, strona 46
Michał Westfal
Popularne powiedzenie głosi, że nawet jeśli ty nie interesujesz się polityką, to jest ona tak chytrym wynalazkiem ludzkości, że sama zainteresuje się tobą.
Balans i równowaga w lesie
| Las Polski 13-14/2022, strona 46
Michał Westfal
– Nie dość nam pandemii, szczepionek, wojny, to jeszcze teraz ta Rada Kobiet! – powiedział zrezygnowanym tonem podleśniczy Bolesław Kolano. Leśniczy Penelopa Głaz aż podskoczyła na krześle.
Dobre Rady zawsze w cenie!
| Las Polski 12/2022, strona 38
Michał Westfal
Wielka radość zapanowała po kniejach, ostępach, kancelariach leśnictw i wszędzie tam, gdzie tylko prowadzi się trwałą, zrównoważoną i przede wszystkim wielofunkcyjną gospodarkę leśną.
Polskie (Galicyjskie) Towarzystwo Leśne ma już 140 lat
| Las Polski 12/2022, strona 34
AG
Działalność społeczno-naukowa stowarzyszeń oraz aktywność organizacyjno-integracyjna dla dobra lasów, ich właścicieli i leśników pracujących na terenie Galicji, będącej pod zaborem austriackim, datuje się już od pierwszej połowy XIX wieku.
Strategiczny surowiec
| Las Polski 11/2022, strona 38
Michał Westfal
Kiedy nadleśniczy Jelonek przyjechał do nadleśnictwa, nie mógł uwierzyć własnym oczom.